SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Kamaszokra megterítve

Családinet [cikkei] - 2014-06-03
Vagy menővé teszed az egészséges táplálkozást, vagy beteggé tesz a "menő-táplálék".
Kamaszokra megterítve

Akkora, hogy lábujjhegyre kell állnunk, ha kivételes esetekben még megengedi, hogy bevigyünk egy puszit az arcára. Semmit sem mesél, a ködből feltűnt új szokásaival egészen átszínezi a családi életet. De egy dolog még mindig a régi - enni hazajár. Jó, ha tudjuk, kamasz gyermekünk táplálása éppolyan sok figyelmet érdemel, mint a korábbi, apró csemete etetése.

Van az a kor, amikor a divat, a „trendi lét” mindent visz. A kamaszkor éppen ilyen, fontos, hogy a hasonkorú társak mit hogyan tesznek, gondolnak, hogy az ember gyermeke hova pozícionálja magát. Ebben az életszakaszban a gyerek a családon kívüli új referenciapontokat talál magának, hozzájuk igazodik. És igen, sok mindent másol. Jót és rosszat is.

- Szinte naponta üti fel a fejét az Interneten egy-egy újabb, különleges, páratlan, csodákat ígérő diéta - kezd mesélni Zsolnay Gergely az Élet Akadémia egészséges életmód témakörének vezetője. - A fogyásra, vagy éppen hízásra vágyó, a saját testével még nem feltétlenül békében élő kamasz pedig kapva kap a lehetőségek után, mindegyikben a végső megoldást sejti. Ma paleo, holnap szétválasztó, harmadnap egy másik figyelemfelkeltő diéta. Általában valamennyi rendszerben van igazság, de tény az, hogy mindenki számára „jó” diéta nem létezik. Ahányan vagyunk, annyiféle lelki és testi jellemzővel érkeztünk a világra és megannyi különböző hatás ér bennünket. Nem is lenne reális azt feltételezni, hogy létezik olyan táplálkozási séma, ami mindannyiunk szervezetének ugyanúgy megfelel. Ha valaki felkeres egy jó étkezési vagy életmód tanácsadót, akkor sohasem egy kész receptet kap, hanem egy „programot”, amit átfuttathat a saját individuális rendszerén, és ami a végén kidobja a számára élhető és egészséges táplálkozási módot. Könnyű ez az út? A válasz nem. Célravezető? Igen! Éppen ezért, ha jól akarjuk táplálni kamasz gyermekünket, először figyeljünk rá alaposan oda és ne csak azt vegyük észre, hogy a – sok esetben csirizes, szétfőtt – zöldborsó főzeléket kiskorától utálja, hanem kérdezzünk tőle bátran arról is, hogy az egyes ételek elfogyasztása után hogyan érezte magát, milyen volt a napja.

Természetesen általános, ajánlott szabályokról ebben a rendszerben is beszélhetünk. Ha lehet, kerüljük a feldolgozott, tartósított élelmiszereket, a tejtermékek közül pedig részesítsük előnyben a baktériumok vagy gombák által átalakított, előemésztett túrót, tejfölt, joghurtot, kefirt és érlelt sajtokat. Kerüljük a finomított szénhidrátokat, főként a mesterséges cukrokat minden formában. Ne féljünk teljesen elhagyni táplálkozási rendszerünkből, mert a gyümölcsökön, gabonákon és zöldségeken keresztül elegendő cukorhoz juttathatjuk szervezetünket. Ha lehet, ne finomlisztből készült kenyeret adjunk a gyereknek, minimum élelmi rostban és tápanyagokban gazdag teljes kiőrlésűt, de leginkább teljes kiőrlésű tönkölyt. Ha az étkezéseinket úgy állítjuk össze, hogy az étel 70 %-a zöldség (átlagos víztartalmuk 70-90%), a többi pedig fehérje és szénhidrát, azzal nagy hibát biztosan nem követünk el. A Földünk nagyjából 70 %-a víz, a szerveztünkben is ilyen az aránya, így ha a tányérunkon is ehhez tartjuk magunkat, akkor megmarad az egyensúly. Az üdítőket, energiaitalokat, palackozott jeges teákat pedig egyszerűen csak irtsuk ki a kamránkból, legalább otthon ne találjon hasonlókra a gyerek.

- A folyadékbevitel módja és ideje is nagyon fontos – folytatja Zsolnay Gergely. – Ami a mennyiséget illeti, nem szeretek ezen a téren sem általánosítani, - nyilvánvalóan eltérő a vízszükséglete például egy aktívan sportoló vagy egy egész nap a számítógép előtt ülő, egy 60 kilós lány, vagy egy 90 kilós fiú kamasznak. Ha vízben gazdag ételekkel tápláljuk gyermekünket (levesek, sok nyers zöldség és gyümölcs) amelyek az emésztéshez szükséges vizet magukban hordozzák, akkor szintén kevesebb külön folyadékbevitelre van szükség, mintha egész nap csak csipszeket, kenyeret és rántott húst eszik a kamasz. Az óránkénti 1-2 dl azért természetesen elvárás, amiből nagyjából három pohár lehet tea (elsősorban gyógy és fűszernövényekből készült, nem aromás), a többi inkább sima víz legyen. Lehetőleg ne egyszerre húzza le a gyerek az egészet, mert attól csak a veséi kapnak sokkot, hanem sokszor igyon kevesebbet. Lehetőség szerint evés előtt fél órával igyon meg egy pohár vizet és az étkezés után 1-1,5 óra teljen el a következő vízfogyasztásig. Ez azért fontos, mert a szervezetünk legenergiaigényesebb folyamata az emésztés, és ezt tovább nehezítjük azzal, hogy egy nagy lötyögő katyvaszt képezünk a gyomrunkban.  Jó tudni, hogy a szomjúságérzet valójában már vészjelzés és komoly dehidratációt jelent.

Bár nyilván senkit sem érint, hiszen valamennyiünk csemetéjétől távol áll, azért szóljunk még egy szót az alkoholfogyasztásról és a másnaposságról is. Ha a gyerek fejfájással, dagadt szemekkel és tétova tekintettel reggel feltűnik a konyhában, bármilyen szürreális is, próbáljuk rávenni, hogy fogyasszon céklát, lehetőleg nyersen, reszelve. Azok a családok ahol ilyesmi előfordul jobb, ha tartanak otthon erre a célra ebből a szép bíborvörös zöldségből. Az alkohol dehidratálja a szervezetet és méreganyagokat juttat a testbe. Amennyiben bulizás, italozás előtt és után céklát fogyasztunk, továbbá lefekvés előtt teve módjára felszívjuk magunkat vízzel (akár 1-1,5 L) megelőzhetjük a dehidratáció okozta kellemetlenségeket, mint pl. a fejfájás. A céklával továbbá elősegíthetjük a méregtelenítési folyamatokat.

- A tinik számára nagyon fontos a külső megjelenés, nem véletlen, hogy az Élet Akadémián a jó cél érdekében időnként megpróbálunk mi is a hiúságukra hatni.  Mindig elmondjuk, hogy a bosszantó pattanások jelentős részéért – természetesen a hormonokon kívül – az alkohol és nem az elfogyasztott maroknyi olajos magocska felelős – mondja a szakértő. - A bőrünk a legnagyobb méregtelenítő szervünk, vagyis a szervezetünkben felhalmozódott méreganyagokat itt ürítjük igazán intenzíven és nagy felületen. A legjobb ráncmegelőzés ilyenformán a távolság tartása az alkoholtól.

Optimális esetben kamaszunk sportol, amihez viszont szintén fontos a helyes táplálkozási háttértámogatás. - Véleményem és tapasztalatom szerint a napi mozgás a legjobb, kombinálva heti három kiadós edzéssel, amikor egy kicsit kilépünk a komfortzónánkból, meghajtjuk a szervezetünket – ajánlja a tréner. - Sokan hiszik, hogy a sport előtt fontos a kalóriadús táplálék fogyasztása, de ez tévhit. A sportoló szervezetnek nem egyszeri nagy adagra van szüksége, hanem folyamatosan adagolt minőségi táplálékra. Ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy az izmok növelése érdekében fogyasszon a gyerek csirkemellet csirkemellel, sőt! Inkább olyan minőségi tápanyagokat kell bejuttatni, amiből a szervezet könnyűszerrel állít elő fehérjét – ilyen például az esszenciális aminosavakat tartalmazó sárgarépa. Egy kicsit a korunk terméke, hogy azt nézzük, mit kéne ennünk. Pedig a helyes kérdés sokkal inkább úgy hangzik: mit ne együnk? A legnagyobb segítséget ugyanis azzal nyújtjuk a szervezetünknek, ha az emésztés rettentően energiaigényes folyamatát megkönnyítjük számára, vagyis nem kényszerítjük arra, hogy feleslegesen bajlódjon a nehezen emészthető élelmiszerekkel. Jó lenne, ha ezt a szemléletet képviselnénk a kamaszunk felé is, ha megértetnénk vele, a kevesebb ez esetben is több!

indexkép: www.foter.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja