Hogyan készüljünk a kamasz nyári kiruccanásaira?
Családinet [cikkei] - 2015-05-14
Egyáltalán lehet-e erre készülni? Kezdjem el bombázni a paráimmal?
A napokban például arra a történetre, hogy hirtelen lefékezett a busz - mesélte a kamasz fiam – és sokan előreestek, de szerencsére senkinek nem lett baja, elkezdtem egy horror sztorit mesélni neki egy hasonló esetről. Meghallgatta és csak annyit mondott:
“Aha, és akkor fél lábbal leszállt a buszról a csávó, a hátában a kapaszkodóval amit fogott még egy nő és megbotlott egy vakondtúrásban, majd fejre esett.” Jót röhögtünk.
Szóval, nem kell parázni, meg hülye történeteket mesélni, mert ezek egyáltalán nem hatékonyak. Viszont van négy olyan tipp, amit nyugodt körülmények között- tehát nem a reggeli rohanásban vagy akkor amikor éppen moziba készül a haverjaival- beszéljetek meg velük.
1. Mennyi a “budget”
Ez tök egyszerűen hangzik akkor, ha minden egyes kiadásánál téged “kopaszt meg” és te fizetsz, mint a katonatiszt. Ha idén nem így tervezed, akkor papírt ceruzát, naptárt elő és kezdjétek el kiszámolni, hogy hány hétig tart a nyár, ebből jelenleg milyen programok vannak kilátásban és ezek közül melyik a “fizetős”. Ha szeretne minden héten moziba menni, enni valahol, beülni egy bambira és még a Szigetre is kinézni, akkor ezt tökéletesen le lehet modellezni.
Itt kiváló alkalom lehet szóba hozni a diákmunka lehetőségét, ami szerintünk kötelező kamaszkorban.
Ha lehet itt észt osztani a kérdésben, akkor annyit mindenképp mondanék: úgy senki ne induljon neki a nyárnak, hogy egyszer sem ült le megbeszélni a kamasszal, hogy mennyi az annyi!
2. Mit vár el ettől a nyártól?
Ez hülyén hangzik, de próbáljátok meg. Példák:
- Azt szeretném, hogy legyen egy kis pénzem amit x-re költök.
- Azt szeretném, hogy pihenek két hetet, nem csinálok semmit, de utána szeretném megtervezni a nyaram.
- Azt szeretném, hogy megtanuljak angolul.
- Azt szeretném, hogy elmenjek egy hétre egy fesztiválra.
- Azt szeretném, hogy szabadnak érezzem magam.
- Azt szeretném, hogy megismerkedjek új emberekkel.
Ha ez megvan, akkor jöhet az a kérdésed, hogy te miben segíthetsz neki abban, hogy ez megvalósuljon és ő mit tesz azért, hogy ez meglegyen.
3. Kikkel szeretné tölteni a nyarat?
Na, itt van az, hogy végighallgatod őt és nem veszed elő a verbár furkósbotot, amikor elkezdi mondani a neveket és te (a család) nem szerepeltek sehol. Nyilván szeretne valamennyit veletek is eltölteni, de a két hónap nagy részét biztos, hogy nem.
Itt, ha van olyan személy vagy társaság, akiket nem ismersz vagy nem kedvelsz valamiért, akkor itt az alkalom, hogy kikérdezd őt egy kicsit.
4. Állítsatok fel közösen egy “biztonsági tervet”, ami csak látszólag parázás. Ez teljesen komoly ügy.
Itt beszéljetek az alkoholról, a drogokról, a hülye emberekről, a potenciális veszélyekről és arról, hogy hogyan értesültök arról, hogy éppen hol van, mit csinál, mikor ér haza.
Vagy éppen arról, hogy ha megcsípi egy darázs akkor mit csináljon vagy ha elesik, akkor mi a teendő.
Ezt a négy “bevezetés a nyaral a kamasz” fejezetet már a nyár előtt lehet “gyakorolni” és ez nem túlparázás.
Te milyen egyéb tanácsot osztanál meg a többi szülőtárssal? A cikk alá, hozzászólásban várjuk a további ötleteket!
Forrás: anyapara.hu
Fotó: www.foter.com
Fotó: www.foter.com
Családinet hozzászólások:
LEGOLVASOTTABB
Szamárköhögésem velőt rázó története
Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában
A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?
Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!
A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?
A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
Közösségi hozzászólások: