SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Iskolaváltással kapcsolatos lelki problémák és megoldásaik

Martincsevicsné Jenei Gizella [cikkei] - 2021-01-11
Ha megszületett a döntés, hogy iskolát váltatok, akkor még nem vagytok túl a nehezén. Talán első körben megkönnyebbültetek, hogy meghoztátok végre a döntést, de még számos nehézség állhat előttetek.
Iskolaváltással kapcsolatos lelki problémák és megoldásaik

Az első és legfontosabb dolog, hogy a szülő hogy áll az iskolaváltáshoz. Ha túlságosan aggódsz, félsz, és ennek nap mint nap hangot is adsz, akkor elbizonytalaníthatod a gyermeket. A gyerekek figyelnek, figyelik a gesztusaidat, a szavaidat és minden mozdulatodat. Ha te biztos vagy abban, hogy a gyermekednek jó lesz, ha környezetet vált, akkor sugározd ezt felé, mert csak így tudod a biztonságérzetét fenntartani és az önbizalmát növelni. Ha te pozitívan állsz hozzá, akkor ő azt érzi, hogy nincs mitől tartania és minden rendben lesz.

A pozitív hozzáálláson kívül még van néhány dolog, amit szülőként megtehetsz, hogy felkészítsd gyermeked az iskolaváltásra.

1.Készítsd fel a gyermeket az előtte álló helyzetre!

Fontos, hogy az iskolaváltás soha nem legyen egyfajta menekülés, megfutamodás. Ne ezt érezze a gyermek. Ehelyett inkább beszélgessetek a kialakult helyzetről, mondd el neki őszintén az érveidet, és hallgasd meg az ő gondolatait is. Ha a rossz közösség miatt váltotok iskolát, és előtte próbáltátok rendezni a helyzetet, akkor beszéljétek át ezt is. Tudatosítsd a gyermekben, hogy bár ti mindent megpróbáltatok, mégsem változott semmi, ezért az ő érdekében kerestek egy új, támogató közeget, ahol nyugodtan tanulhat, és új barátokat szerezhet. Engedd, hogy ő is kibeszélje magából mindazt, ami bántotta vagy kellemetlen volt neki, mert így nem viszi tovább a terheit.

Ha válás vagy családi tragédia miatti költözés áll az iskolaváltás hátterében, azt is megbeszélhetek a gyermekkel, természetesen az életkorának megfelelően.

2. Ha van lehetőség, akkor éljetek a próbanappal!

Egyik napról a másikra átülni egy új osztályba nem könnyű. A gyermekben és a szülőben is nagy feszültséget okozhat az első találkozás, az első néhány nap az új intézményben.

Ha van rá lehetőség, akkor éljetek a próbanap lehetőségével. Ez sokat segíthet a kezdeti stressz leküzdésében. A legtöbb iskolában megengedik, hogy a tényleges váltás előtt egy napot eltöltsön a gyermek a leendő osztályával, beszélgessen a leendő osztályfőnökével és egy kicsit belelásson az iskola életébe. Ha még nem vagytok biztosak a váltásban, vagy az adott iskolában, akkor is jó lehet egy ilyen próbanap. Az első benyomás a gyermekek esetében is sokat számít.

3. Ha nem szeretnétek, akkor nem kell beszélni az okokról!

Szülőként, amikor új iskolát választasz, akkor első körben az igazgatóval kell beszélned. Szinte biztos, hogy megkérdezik a váltás okát. Mit és mennyit ossz meg a magánéletetekről, illetve az előző iskolában történt eseményekről? Lelkileg ez is megviselhet.

Rajtad áll, hogy mennyire leszel nyílt és őszinte. Ha gyermek és tanár közöti konfliktus a kiváltó ok, akkor is próbálj tárgyilagos maradni és nem személyeskedni. Ha a gyerekek között volt probléma, akkor igyekezz ott is felvázolni minden nézőpontot. Ha úgy érzed, hogy a te gyermeked túl érzékeny, kiemelkedő tudású vagy esetleg valamilyen hiányossága van, akkor erre fel is hívhatod az igazgató figyelmét, majd megkérheted, hogy a beilleszkedés során vegyék ezt figyelembe.

A gyermekedet is feszítheti ez a bizonytalanság. Neki sem mindegy, hogy az új helyen mennyit árul el a saját, személyes dolgairól. Beszélgessetek erről otthon, és tudasd vele, hogy nem muszáj már az első nap mindent elárulnia magáról. Találjátok ki közösen, hogy mit mondjon. Például jó megoldás lehet, ha csak egy-két dolgot oszt meg az osztálytársaival, a többivel kapcsolatban pedig azt mondja, hogy azokról még nem szeretne beszélni, majd talán később. Így sokkal felkészültebb és nyugodtabb lesz az első nap, és nem éri majd váratlanul a kérdés. Ezzel sok terhet leveszel a válláról.

4. Beszéljetek arról, hogyan viselkedjen az új közösségben!

Ha a régi közössége bántalmazó, akkor felmerülhet a gyermekben, hogy az új közösségben esetleg másképp viselkedik. Ez azonban nem biztos, hogy jó megoldás. Megjátszani magát nem tudja a végtelenségig, így amikor egy rövid idő után másképp viselkedik, a társai és a tanárai nem értik a változás okát.

Biztasd arra, hogy legyen önmaga. Vállalja önmagát. Persze az teljesen rendben van, ha az első napokban még csendesebb, visszahúzódóbb, de ösztönözd, hogy napról napra egyre jobban folyjon bele a közösség mindennapjaiba. Beszélgessen mindenkivel, ne ítéljen el elsőre senkit, próbáljon mindenkit megismerni. Ha játszani hívják, akkor bátran menjen, nyugodtan meséljen az előző iskolájában megszokott játékokról. Természetes, hogy az elején izgulni fog, ezzel jó, ha tisztában van. Ha azonban sokat beszélgettek otthon arról, hogy mi vár majd rá, milyen szituációk alakulhatnak ki, akkor ez a néhány jó tanács segíthet neki a kezdeti feszültség oldásában.

Kép forrása: Tima Miroshnichenko fotója a Pexels oldaláról

Olvasd el kapcsolódó cikkünket is a témában!

Mikor érdemes iskolát váltani?

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.
Személyre szabott fogtisztító eszközökkel hatékonyabban előzhetők meg a fogágybetegségek

Személyre szabott fogtisztító eszközökkel hatékonyabban előzhetők meg a fogágybetegségek

Rendszeres fogmosás és nem megfelelő méretű, helytelenül alkalmazott fogköztisztító használata mellett is kialakulhat fogínygyulladás és fogágybetegség - derül ki a Semmelweis Egyetem tanulmányából. Személyre szabott szájhigiénés eszközök használatával és megfelelő betegedukációval azonban elkerülhetők, s akár visszafordíthatók a fenti folyamatok, és a szájüreg egészsége hosszú távon megőrizhető.
Színesek, illatosak és légúti tüneteket is okozhatnak ezek az ünnepi kellékek

Színesek, illatosak és légúti tüneteket is okozhatnak ezek az ünnepi kellékek

A gyertyák kellemes dekorációs kiegészítői otthonainknak, melyeket a karácsony közeledtével egyre gyakrabban lobbantunk lángra, ezzel is emelve az ünnep fényét. Dr. Potecz Györgyi, az Allergiaközpont tüdőgyógyász, allergológus szakembere szerint azonban az illatgyertyák jelentős mértékben hozzájárulhatnak a beltéri levegőszennyezéshez, és légúti irritációt is kiválthatnak az arra érzékenyeknél.
Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.
A szerkesztő ajánlja