SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Szőrtelenítés - te hány éves kortól engednéd?

Martincsevicsné Jenei Gizella [cikkei] - 2021-01-29
Ma már sokkal előrébb járnak a gyerekek. Az előző generációk 10-12 éves korban még javában játszottak, fogócskáztak, társasoztak. Gyerekek voltak. Ma egyre inkább azt látni, hogy egy 10-12 éves kislány kész nőként viselkedik. Például a szőrtelenítés kapcsán. Te engednéd neki?
Szőrtelenítés - te hány éves kortól engednéd?

Az anyukás online csoportokban számos olyan kérdés merül fel hétről-hétre, amin egyesek elcsodálkoznak, mások pedig őszintén bevallják, hogy valóban aktuális a dolog. A vélemények többnyire attól függenek, hogy éppen van-e az adott hozzászólónak annyi idős gyereke.

Nemrég a 9-10 éves korban való szőrtelenítés foglalkoztatta az anyukákat. Elképesztően sok hozzászólás érkezett a témához. Voltak, akik támogatólag álltak hozzá, engednék, hogy egy ennyi idős kislány szőrtelenítsen, de bizony voltak olyanok is, akik határozottan ellenezték.
 

Mit tehetsz szülőként, ha a kislányod azzal fordul hozzád, hogy szeretne szőrteleníteni?
 

1.Megbeszélheted vele a dolgot

Érdemes először megkérdezni a kislányt, hogy miért szeretné a szőrtelenítést. 9-10 éves korban a legtöbb gyereket még nem érdeklik az ilyen témák, ezért lehet, hogy valami más áll a háttérben. Beszélgess el vele, tudd meg, hogy esetleg csúfolják-e miatta, vagy van bármilyen más ok, amiért zavarja őt. Ha sikerül megbeszélned vele, ha sikerül megnyugtatnod és elfogadja, hogy ez normális az ő korában, akkor nincs további teendőd. Legalábbis egy ideig.
 

2. Szőrtelenítő krémet alkalmaztok

Ez talán a legkényelmesebb módszer, otthon is elvégezhető. A szakemberek azonban sokszor felhívják a figyelmet arra, hogy az ilyen készítmények nagyon sok káros anyagot tartalmaznak, ezért óvatosan kell velük bánni. Ha mindenképpen a szőrtelenítő krémet szeretnétek kipróbálni, akkor feltétlenül végezzetek a használat előtt bőrtesztet. Egy kevésbé látható helyen kenjetek a krémből egy keveset a bőrre, majd várjatok 24 órát. Ha nem mutatkozik semmilyen allergiás reakció, akkor használhatjátok, ha úgy gondoljátok.
 

3. Kozmetikushoz mentek szőkíteni

A szőkítés szintén egy jó megoldás lehet, ha mindenképpen zavarja a kislányt a szőre. Ezzel a módszerrel azonban a szőrszálak nem tűnnek el, csak kevésbé lesznek láthatóak. Ha nem túl sötét és nem túl sok szőrszála van a gyereknek, akkor jó megoldás lehet. Itt is érdemes azonban figyelembe venni, hogy a szőkítő is rengeteg káros anyagot tartalmazhat. Mérlegelni kell, hogy vajon mennyire veszélyes a gyerek fejlődő szervezetére nézve.
 

4. Borotvával szőrtelenítetek

A borotva talán a legelterjedtebb szőrtelenítési módszer. Bár nem veszélytelen, mégis sok kiskamasz ezzel próbálkozik először. Ha már beszélgettél a kislányoddal és mindenképpen zavarja a testszőrzete, de nem szeretnéd kemikáliáknak kitenni, akkor marad a borotva. Ma már nagyon sokféle, kifejezetten nőknek szánt borotvát lehet kapni. A legtöbb biztonsági elemekkel is el van látva, úgyhogy a megvágás kockázata nem olyan nagy. Mégis javasolt az első egy-két alkalommal a gyerek mellett lenni és megtanítani, hogy mire figyeljen oda.
 

5. Gyantáztok vagy epiláltok

A gyanta cseppet sem tartozik a fájdalommentes szőrtelenítési típusok közé. Bár kétségkívül kevesebb káros anyagot tartalmaz, mint a szőkítő és a szőrtelenítő krémek, mégsem biztos, hogy első alkalommal jó választás. A fájdalom, amit a gyantacsík letépése okoz, megijesztheti a gyereket. Ha úgy dönt, hogy otthon végzi el, akkor pedig nem is veszélytelen, mert vannak olyan gyantázó eszközök, ahol a gyantát melegíteni kell. Ha túlmelegíti, akkor meg is égetheti magát.

Az epilátor biztonságos szőrtelenítő eszköznek számít, bár itt is fontos, hogy ne hagyd magára első alkalommal. Érdemes felkészíteni a rá váró fájdalomra, hiszen ez a módszer sem túl kellemes.

Az említett csoportban voltak anyukák, akik a végleges szőrtelenítést is megemlítették, de a szakemberek ezt egyáltalán nem javasolják gyerekkorban.
 

Mire figyelj oda mindenképpen, ha a kiskamaszod elkezd szőrteleníteni?
 

Az első és legfontosabb dolog, hogy hallgasd meg. A gyerekek általában nehezen viselik a testükkel kapcsolatos változásokat.  Örülj neki, ha nyíltan beszélget veled róla, mert az azt jelenti, hogy megbízik benned. Hallgasd meg, válaszolj a kérdéseire, így később is bátran hozzád fordul majd. A tudat, hogy komolyan veszed őt és a problémáját, sokat jelent majd neki.

A kiskamaszok önbizalma elég sérülékeny dolog. Hamar rájönnek, hogy bizony nem egyformák. A külsőségek ebben a korban túl nagy hangsúlyt kaphatnak. Nem ritka, hogy egymást bántják az alakjuk, a hajszínük, a foguk vagy éppen a testalkatuk miatt. Erősítsd az önbizalmát, bíztasd, hogy fogadja el magát, és ha úgy érzed, hogy tudsz, akkor segíts neki – akár a szőrtelenítéssel kapcsolatban is.

Kép forrása: Sora Shimazaki fotója a Pexels oldaláról

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja