SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Így ismerhetik fel a gyerekek az álhíreket - nagy segítség a diákoknak

Tóth Nikolett [cikkei] - 2023-11-30
A kritikai médiaműveltség iskolai fejlesztését segítő Idea Alapítvány egy oktatási oldalt indított a 13-16 éves diákok számára, hogy képesek legyenek felismerni a hamis információkat, és gyakorolhassák azok ellenőrzését és értelmezését.
Így ismerhetik fel a gyerekek az álhíreket - nagy segítség a diákoknak

Megtanítják őket arra, hogy mely eszközökkel és módszerekkel ellenőrizhetik le egy információ hitelességét

Detekto.hu anyagai nagy segítséget nyújthatnak a digitális világban mozgó gyerekek számára. Sokszor egy felnőtt is nehezen veszi észre, hogy álhírrel, hamis információval van dolga. Vannak olyan helyzetek az életben, amikor fogékonyabbak vagyunk a félrevezető információk iránt. Éppen ezért nagyon fontos, hogy tisztában legyünk azzal, hogyan ellenőrizhetjük egy információ hitelességét, és hogy melyek a hamis tartalmak jellemzői. 

Az Idea Alapítvány közleményében azt írja, ezekben a témákban tudnak segítséget nyújtani a diákoknak az anyagok, amelyek 2023 és 2025 között, négy csomagban kerülnek fel az oldalra. 

A cél az, hogy a diákok önállóan is tudjanak az online médiakörnyezetben tájékozódni. Megtanítják őket arra, hogy mely eszközökkel és módszerekkel ellenőrizhetik le egy információ hitelességét, valamint hogy mikor kell nagyon tudatosnak lenniük, mikor kell fokozottan figyelniük. 

“A tananyagfejlesztést két kutatás előzte meg. Első körben felmértük, hogy milyen gyerekeket célzó, médiaértést fejlesztő online projektek léteznek magyar nyelven. A hiányosságokat látva meghatároztuk tananyagunk fő irányvonalait, majd egy második kutatásban nemzetközi viszonylatban megnéztük, milyen gyakorlatok adhatnak inspirációt a fejlesztéshez” – mondta Marinov Iván, a projekt egyik fejlesztője.

A program első csomagjában olyan tartalmakat elemezhetnek, amelyek hasonlóak a közösségi médiában megjelenő tartalmakhoz - ezeken az anyagokon keresztül gyakorolhatják a hamis információk felismerését.

A program az Európai Bizottság által finanszírozott Magyar Digitális Média Obszervatórium keretében készült. 

Indexkép: Depositphotos.com

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)
A szerkesztő ajánlja