SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Gyerekpóráz: te használnád?

Családinet [cikkei] - 2014-07-01
Minden szülő egyik rémálma, hogy a gyereke eltűnik. Bizonyára ez a félelem hívta életre a gyerekpórázokat. Ezek sokak szerint szabadságot és biztonságot adnak a kicsiknek, míg mások a gyerekek kutyává való degradálását látják bennük. Vajon nem káros pórázon vezetni a gyerekeket?
Gyerekpóráz: te használnád?

Néhány külföldi országban (pl. USA, Anglia) már viszonylag régóta előfordul, hogy gyerekeket vezetnek pórázon. A jelenség az utóbbi néhány évben divattá vált. Már Budapesten is lehet látni egy-egy (többnyire még mindig külföldi) példát erre a jelenségre, sőt hazai bababoltok és drogériák kínálatában is megjelentek már a gyerekpórázok.

Fő a biztonság!

Az eszközt alkalmazó szülők fő érve, hogy a pórázzal vagy hámmal biztonságban tudhatják a gyerekeket, hiszen azok nem tudnak kifutni az autók elé, vagy nem tűnhetnek el a tömegben. Ráadásul, így a szabadságuk is nagyobb, hiszen mehetnek bármerre – ameddig a póráz hatósugara engedi.

Az eszköz még praktikusabb, ha két vagy több gyerek is van a családban, hiszen akkor nem kell többfelé figyelnie az anyukának, félve, hogy szem elől veszíti valamelyik porontyot.

Az anyák aggodalma érthető és sokszor jogos. Előfordul, hogy egy figyelmetlen gyermek elveszik a strandon vagy egy plázában a szívbajt hozva ezzel a szülőkre. Gyors és enyhítő segítség erre a félelemre a gyerekpóráz, amelyet érdemes más szemszögből is megvizsgálni!

Mi lesz később?

Már ilyenkor, kisgyermek korban hasznos szem előtt tartani azt, hogy a döntéseinknek nincs-e valamilyen káros befolyása a gyermek felnőttkori, vagy tinédzserkori életére. Lehet, hogy 2-3 évesen még nem látható, de később, idősebb korra megállapítható lesz, hogy nyomott hagyott a gyermek lelkében vagy személyiségében a pórázon való sétáltatás.

Egy ma már felnőtt, de gyermekként pórázon vezetett hölgy arról számolt be, hogy azok a gyermekek, akiknél nem használták a hámot, sokkal figyelmesebb felnőttek lettek, mint azok, akiknél alkalmazták a pórázt.

Miért jó a szülőnek?

Jogosan merülhet fel az a kérdés a gyermekpórázok kapcsán, hogy az eszköz inkább kedvez a szülőnek, mint a gyereknek. A szülő érzi magát (és a gyermekét) biztonságban, neki lesz több szabadsága, neki kell kevésbé figyelni a gyerekére, neki kell kevésbé nevelni a gyerekét. A pórázzal ugyanis feleslegessé válik akkora erőt áldozni arra, hogy megtanítsuk a gyereknek, hogy mit szabad és mit nem. Bármit megtehet, amíg a szülő úgy érzi, hogy biztonságban tudja őt.

A kérdés csak az, hogy mennyire szükségesek ezek a korai tanítások ahhoz, hogy egészséges önbizalmú felnőtt legyen a pórázon vezetett gyermekből?

Közelebb és mégis távolabb

Annak ellenére, hogy a gyerekpórázzal az anyák maguk mellett, biztonságos közelségben tudhatják a gyerekeiket, egyúttal mégis távolabb kerülnek tőlük. Csökkennek ugyanis a minőségi anya-gyermek interakciók és a hasznos szülői tanácsok száma, hiszen kevésbé kell figyelni, vigyázni a gyerekre. Nem kell vele beszélgetni, együtt énekelni, mondókázni az utcán, elég, ha a kicsi az anyuka után kullog, amíg az a telefonját nyomkodja. Néha kell csak rászólni a csemetére, hogy ne makacsolja meg magát, hanem jöjjön tovább!

Innen nézve nem olyan mégis ez az egész, mint a kutyasétáltatás?


Kép: flickr.com

 

 

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)
A szerkesztő ajánlja