SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Jelek, melyek arra utalnak, hogy Gyerkőcünk tehetséges

- 2017-01-30
Tovább boncolgatom a témát. Hiperaktív vagy tehetséges? Sajnos nem egyszerű a válasz. A szülők, nagyszülők nem objektívek. Bár azt is el kell mondanom, hogy tapasztalatom szerint többnyire alulértékelik csemetéiket. Félnek kimondani, hogy tehetséges, intelligens, különleges. Félnek a helyes értékítéletüktől, ezért inkább pesszimistábbak, ha Gyerkőceikről van szó.
Jelek, melyek arra utalnak, hogy Gyerkőcünk tehetséges

NEM HELYES! Az apróságoknak, de még a nagyobbacskáknak is szükségük van a szülői, de legfőképpen az anyai ösztönzésre, dicséretre. Érezniük kell, hogy mi mindig velük és mellettük vagyunk, szóban is, tettekben is. Kiállunk mellettük mindig, minden helyzetben. Ezt jelenti az oly gyakran elhangzó mondat: „Rám mindig számíthatsz!”
Kemény szavak és egyben gyönyörűek, csak tartsuk is be!

A bevezető után térjünk vissza azokra a bizonyos jelekre.
Miből láthatjuk, hogy Gyerkőcünk tehetséges?
Az alábbi magatartásformák előfordulása segíthet a kérdés megválaszolásában:

  • mindent előbb és/vagy magasabb szinten csinál kortársainál
  • rengeteget kérdez, nagyon érdeklődő, kíváncsi
  • jó a memóriája, következtetéseket von le
  • gyorsan és könnyen lát összefüggéseket
  • problémamegoldó
  • gyorsan tanul, és ezt kevés gyakorlással, ismétléssel éri el
  • élénk a képzelőereje, szereti a fantázia világát
  • igen fejlett az igazságérzete, a kritikai érzéke, az önkritikája
  • korán ismeri a számokat, a matematikai műveleteket
  • igénye van a számok, betűk másolására
  • korán kezd írni, olvasni
  • gazdag a szókincse
  • választékosan, hosszú mondatokban beszél
  • jobban kedveli az idősebbek társaságát
  • hasonló korú gyerekek között vezetőként viselkedik
  • állandó foglalkozást igényel, minél fiatalabb, annál többet

Természetesen a következő kérdés: Mit tegyek?

Mivel minden Gyerkőc egyéniség, minden tehetség egyedi, ezért a gyermek ismerete nélkül nem tudok konkrét tanácsot adni.

Általánosságban azt mondanám, forduljatok hozzájuk rengeteg szeretettel, ugyanakkor végtelen türelemmel. Igyekezzetek megadni minden lehetőséget, hogy minél többet lásson, tapasztaljon, megismerjen. Így tudunk közösen rátalálni arra, ami igazán érdekli, amiben a legjobban tudja tehetségét kibontani. De, ne támasszunk velük szemben túlzott elvárásokat, nehogy egy állandó megfelelési kényszer tegye Gyerkőcünket kimerültté, fáradttá, megkeseredetté.

És hol az arany középút?

Ez az igazi kérdés. :)

Üdvözlettel: Gyerkőcökkel Suttogó

Pribránszki Marianna
Viselkedéspedagógus, Tehetséggondozó
Telefon: +36-30/429-5960
E-mail: info@gyerkocokkelsuttogo.hu
Facebook: Gyerkőcökkel Suttogó
Honlap: www.gyerkocokkelsuttogo.hu

Fotó: kaenie/pixabay

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja