SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Problémakezelés a játék segítségével

Kercsó Dorottya [cikkei] - 2019-09-09
Pethő Orsolya úgy véli: az érzelmek feldolgozására és a problémák kezelésére csak a közös, felszabadult, hangos játék közben van lehetőség. Ezért alkotta meg a Játék Szerviz kártyacsomagot, amely kilenc problémás területet ölel fel.
Problémakezelés a játék segítségével

A pszichológus a Mandinernek adott interjújában elmondta: véleménye szerint a gyermek mindig a szülő tükörképe. Éppen ezért, ha egy család segítséget kér tőle bármilyen probléma – hisztikezelés, evési és alvási nehézségek, irreális félelmek – kezeléséhez, ő a gyermekkel csak egyszer találkozik, és onnantól a szülőket – elsősorban az édesanyát – próbálja gyógyítani. Az ismerkedés része a családlátogatás is, amikor feltérképezi a viszonyokat, megvizsgálja a családi dinamikát.

A legnagyobb probléma véleménye szerint az, hogy a szülők és a gyerekek a legritkább esetben képesek önfeledten együtt játszani. Gyakran feszengenek együtt valamilyen társasjáték vagy kreatív foglalkoztató felett, és amikor a gyerek elszalad, hogy valami élvezetesebbe fogjon, rápirítanak: „Nem tudsz szépen játszani?”

Pedig a gyerek dolga nem az, hogy „szépen” játsszon! Ugrálnia, szaladgálnia kell, közben pedig kijátszani magából minden kellemetlen élményt, minden frusztrációt. Pethő Orsolya szerint nagy baj, hogy ezt egyre kevésbé engedjük nekik: nem kardozhatnak, mert az „agresszív”; nem vitatkozhatnak egymással, így a szüleikkel történő folyamatos ellenkezéssel próbálják meg átélni a kontroll érzését. Az agresszió is természetes jelenség, nem elfojtani, hanem kezelni kell tudni, és a gyerekek erre képesek is lennének – ha hagynánk nekik.


Játék Szerviz Kártyák: felszabadultan az érzelmek feldolgozásáért

A Játék Szerviz Kártyák kilenc problémás területen segítik elő a változást. Az óvodás és kisiskolás korúaknak javasolt játékok olyan nehezen kezelhető eseteket dolgoznak fel, mint a hiszti, az unalom, a félelmek, engedetlenség vagy éppen testvérféltékenység. Mindegyik témakörhöz sok játékötlet kapcsolódik. A pszichológus arra biztatja a szülőket, hogy bátran próbálkozzanak, melyik játék nyeri el a gyerek tetszését! Ami kevésbé jön be, azt nem kell erőltetni, esetleg néhány hét múlva visszatérhetünk rá, amelyik azonban tetszik, azt akár naponta eljátszhatjuk mindaddig, amíg a gyerek rá nem un. Bízzunk a kicsikben, ők tudják, mire van ezzel kapcsolatban szükségük!

A gyerekek, ha békén hagyjuk őket, minden érzelmüket megjelenítik a spontán játék során. A kártyákon található ötletek is tőlük származnak. Ugyanakkor a szülők is bátran kitalálhatnak új, hasonló tevékenységeket.

Pethő Orsolya azoknak javasolja a kártyacsomagot, akik hisznek abban, hogy a játékon keresztül a legkönnyebb kapcsolódnunk egymáshoz. A tapasztalatok azt mutatják ugyanis, hogy egy-egy földön fetrengős, kergetőzős alkalom után mindig érezhetően javul a szülő-gyermek kapcsolat, és aznap már valószínűtlen, hogy kitörjön a veszekedés a fogmosáson.

Kapcsolódó cikkeink:

Kép: DanaTentis / pixabay

 

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)
A szerkesztő ajánlja