SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Problémakezelés a játék segítségével

Kercsó Dorottya [cikkei] - 2019-09-09
Pethő Orsolya úgy véli: az érzelmek feldolgozására és a problémák kezelésére csak a közös, felszabadult, hangos játék közben van lehetőség. Ezért alkotta meg a Játék Szerviz kártyacsomagot, amely kilenc problémás területet ölel fel.
Problémakezelés a játék segítségével

A pszichológus a Mandinernek adott interjújában elmondta: véleménye szerint a gyermek mindig a szülő tükörképe. Éppen ezért, ha egy család segítséget kér tőle bármilyen probléma – hisztikezelés, evési és alvási nehézségek, irreális félelmek – kezeléséhez, ő a gyermekkel csak egyszer találkozik, és onnantól a szülőket – elsősorban az édesanyát – próbálja gyógyítani. Az ismerkedés része a családlátogatás is, amikor feltérképezi a viszonyokat, megvizsgálja a családi dinamikát.

A legnagyobb probléma véleménye szerint az, hogy a szülők és a gyerekek a legritkább esetben képesek önfeledten együtt játszani. Gyakran feszengenek együtt valamilyen társasjáték vagy kreatív foglalkoztató felett, és amikor a gyerek elszalad, hogy valami élvezetesebbe fogjon, rápirítanak: „Nem tudsz szépen játszani?”

Pedig a gyerek dolga nem az, hogy „szépen” játsszon! Ugrálnia, szaladgálnia kell, közben pedig kijátszani magából minden kellemetlen élményt, minden frusztrációt. Pethő Orsolya szerint nagy baj, hogy ezt egyre kevésbé engedjük nekik: nem kardozhatnak, mert az „agresszív”; nem vitatkozhatnak egymással, így a szüleikkel történő folyamatos ellenkezéssel próbálják meg átélni a kontroll érzését. Az agresszió is természetes jelenség, nem elfojtani, hanem kezelni kell tudni, és a gyerekek erre képesek is lennének – ha hagynánk nekik.


Játék Szerviz Kártyák: felszabadultan az érzelmek feldolgozásáért

A Játék Szerviz Kártyák kilenc problémás területen segítik elő a változást. Az óvodás és kisiskolás korúaknak javasolt játékok olyan nehezen kezelhető eseteket dolgoznak fel, mint a hiszti, az unalom, a félelmek, engedetlenség vagy éppen testvérféltékenység. Mindegyik témakörhöz sok játékötlet kapcsolódik. A pszichológus arra biztatja a szülőket, hogy bátran próbálkozzanak, melyik játék nyeri el a gyerek tetszését! Ami kevésbé jön be, azt nem kell erőltetni, esetleg néhány hét múlva visszatérhetünk rá, amelyik azonban tetszik, azt akár naponta eljátszhatjuk mindaddig, amíg a gyerek rá nem un. Bízzunk a kicsikben, ők tudják, mire van ezzel kapcsolatban szükségük!

A gyerekek, ha békén hagyjuk őket, minden érzelmüket megjelenítik a spontán játék során. A kártyákon található ötletek is tőlük származnak. Ugyanakkor a szülők is bátran kitalálhatnak új, hasonló tevékenységeket.

Pethő Orsolya azoknak javasolja a kártyacsomagot, akik hisznek abban, hogy a játékon keresztül a legkönnyebb kapcsolódnunk egymáshoz. A tapasztalatok azt mutatják ugyanis, hogy egy-egy földön fetrengős, kergetőzős alkalom után mindig érezhetően javul a szülő-gyermek kapcsolat, és aznap már valószínűtlen, hogy kitörjön a veszekedés a fogmosáson.

Kapcsolódó cikkeink:

Kép: DanaTentis / pixabay

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja