SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Az idegrendszer éretlenségének jelei

Kercsó Dorottya [cikkei] - 2019-10-09
Először az tűnik fel a szülőknek, hogy túl sokat sír ez a baba. És mintha a kortársai már a fejüket is tartanák. Bár csábító lehetőség legyinteni az egészre, mondván, minden csecsemő másképp fejlődik, túl sok gyanújel esetén érdemes mielőbb szakembert felkeresni, az idegrendszer megkésett érése ugyanis kezelhető.
Az idegrendszer éretlenségének jelei

Az agy magzati és kora gyermekkorban fejlődik leggyorsabban. Ebben a szakaszban programozódik be az az érési folyamat, amelynek eredményeképpen felnőttkorra kialakul a teljesen jól működő központi idegrendszer. Ha ebben a szakaszban porszem kerül a gépezetbe, még jóval később, iskolás korban is éreztetheti a hatását.
 

Az éretlen idegrendszer rizikófaktorai

Sokszor terhesség alatt vagy a szülés folyamán történik olyan esemény, amely negatívan befolyásolja az agy érési folyamatát. A várandósság alatti fertőzések, az anya dohányzása, a kezeletlen cukorbetegség és a magas vérnyomás, de még a vészes hányás is mind megnövelik a későbbi problémák megjelenésének kockázatát.

A legnagyobb veszélynek a koraszülöttek vannak kitéve: Griffel Tibor reflexológus elmondta, hogy a betöltött 26. hét előtt született babák 60 százalékánál figyelhetőek később az éretlen idegrendszer tünetei. Ezek leginkább mozgásfejlődési rendellenességekben, agyi eredetű izomgyengeségben, tanulási- és magatartásproblémákban jelentkeznek.

A komplikált szülés vagy a csecsemőkori súlyos betegségek (magas láz, sokkos állapot) szintén negatívan befolyásolhatják az idegrendszer későbbi fejlődését.
 

Az idegrendszeri éretlenség korai tünetei

Az éretlen idegrendszer bizonyos tünetei már 1-2 hónapos korban jelentkeznek. A szülőknek érdemes gyanakodni, ha az alábbi jelenségek közül egyet vagy többet észlelnek gyermekükön:

  • Nem tartja a fejét
  • Túl feszes vagy túl laza az izomzata
  • Túl sokat sír vagy éppen soha nem hallani a hangját
  • Aluszékony vagy ellenkezőleg, nagyon keveset alszik
     

Későbbi tünetek

Az éretlen idegrendszer markánsabb tünetei óvodás- és iskoláskorban jelentkeznek. A probléma rendkívül szerteágazó, a teljesség igénye nélkül a következő jelekre érdemes odafigyelni:

  • Ügyetlen mozgás, a gyerek nem tud bukfencezni, mászókázni, ugrani
  • Rendkívül gyenge kézügyesség
  • Nem képes egyedül felöltözni, nem tud megtanulni cipőt kötni
  • 5 éves kor után még mindig bepisil éjszaka
  • Autóban, buszon, hajón rosszul lesz
  • Fényre, hangokra, érintésre túl érzékeny
  • Hiperaktív és kimerült pillanatok váltogatják egymást
  • 8 évesen még mindig nem tudja a bal és jobb kezét megkülönböztetni.
     

Az idegrendszeri éretlenség kezelése

A gyanús tüneteket először érdemes a védőnővel és a gyermekorvossal megvitatni, ez utóbbi küldhet tovább a gyermekneurológiára. Az idegrendszer éretlensége valamilyen gyógytornával – TSMT, Alapozó terápia, Ayres-terápia – rendszerint sikeresen orvosolható.

Kapcsolódó cikkeink:

Kép: Oksana Kuzmina / shutterstock

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja