SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Repülés kisgyerekkel: amivel megkönnyítheted, és amivel ne is próbálkozz

Kercsó Dorottya [cikkei] - 2020-06-03
A gyerekkel való repülés izzasztó pillanatokat rejt magában - az alábbiakban következzen néhány tanács, amellyel megkönnyíthetjük ezeket az órákat.
Repülés kisgyerekkel: amivel megkönnyítheted, és amivel ne is próbálkozz

Gyerekkel repülni idegőrlő – ez az, amivel valószínűleg senki nem vitatkozik. Kezdve a csomagolás viszontagságaival – hogyan pakoljuk be a fél háztartást a nyaralásra, ha nem szeretnénk tízezreket otthagyni a túlméretes bőrönd miatt –, folytatva a repülőtérre rohanással, a biztonsági ellenőrzésre majd az esetleges útlevélvizsgálatra tömött sorokban történő várakozással, majd végül magával a repüléssel, ahol borítékolható, hogy a pici gyerek sírni, a nagy pedig unatkozni fog, és mi sehova nem tudunk menekülni a helyzet elől.


Tanácsok kisgyerekkel történő repüléshez


Előkészületek:

 

  • A legfontosabb: Ellenőrizd indulás előtt néhány héttel, hogy a gyermek úti okmányai – személyi igazolványa vagy útlevele – meddig érvényes.
  • Ha nem utazik mindkét szülő a gyerekkel, a másik mindenképpen írjon egy engedélyező nyilatkozatot magyarul és angolul vagy a célország nyelvén arról, hogy engedi a szülőtársnak a gyermek külföldre vitelét. Ezt nem szükséges ügyvéddel vagy közjegyzővel hitelesíttetni, azonban két tanú aláírása kelleni fog hozzá. Az engedélyező nyilatkozatra természetesen akkor is szükség van, ha a gyermek egy harmadik személlyel – például a nagyszülővel – utazik.
  • Sok idegeskedésnek vehetjük elejét, ha nem a poggyászon spórolunk. Egy kisgyermeknek rengeteg holmira van szüksége a nyaraláson, ezek nem biztos, hogy elférnek a legkisebb bőröndben.
  • A gyermek legszükségesebb felszerelését – enni- és innivaló, pelenka, váltás ruha, plüss, könyvek, játékok – a kézipoggyászba pakoljuk, amit magunkkal viszünk a repülőre. Ne járjunk úgy, mint az az anyuka, aki a repülőn, éles helyzetben vette észre, hogy az összes tiszta pelenkát feladta a csomagokkal!
  • Főleg a fapados légitársaságokra jellemző, hogy elsőbbségi beszállás megvásárolása fejében engedélyezik egy plusz kézipoggyász felvitelét a gépre. Érdemes élni ezzel a lehetőséggel, főleg, hogy vannak, akik hírhedtek arról, hogy a csomag minimális túlsúlya esetén is komoly büntetést szabnak ki.
  • Szintén fapados légitársaságokra jellemző, hogy külön ülőhely vásárlása nélkül a rendszer szétülteti a nagyobb (általában 12 éven felüli) gyereket a szüleitől. Ha nem szeretnénk így járni, inkább fizessünk azért, hogy egymás mellett ülhessünk.
  • A babakocsit és a gyerekhordót általában díjmentesen fel lehet adni. Ilyenkor a baba a repülő lépcsőjéig a babakocsiban maradhat, ott a személyzet elveszi azt, és a raktérbe pakolja. A babakocsit leszállás után azonnal visszakapjuk.


A repülőtéren
 

  • A repülőtéren minden nagyon drága, ezért készüljünk elegendő enni- és innivalóval. Babákra nem vonatkozik az 1 dl/fős folyadékkorlátozás, amit a biztonsági ellenőrzésen át lehet vinni, így nyugodtan készülhetünk tápszerrel vagy bébiétellel, de arra számítsunk, hogy elképzelhető, hogy ott helyben bele kell kóstolnunk.
  • Nem ördögtől való ötlet a gyerekhám, főleg, ha egyedül utazunk két kicsivel.
  • A repülőtéren még a nagyobbacska gyereket se hagyjuk egyedül egy pillanatra sem. Ebben a speciális helyzetben azért sem szólhat meg senki, ha egy tízéves fiút magunkkal viszünk a női mosdóba (a fülkébe nyilván nem kell).
  • Vásároljunk keménycukorkát, amit fülfájás esetén a repülőn adhatunk a nagyobb gyereknek.


A repülőn

 

  • 2 éven aluli gyerekeknek nem kötelező külön ülőhely vásárlása, utazhat a szülei ölében is. Nekünk kell tudnunk, melyik megoldás a kényelmesebb.
  • Kisgyereket, ha külön ülésen utazik, ajánlatos a neki megfelelő autós gyerekülésbe vagy babahordozóba csatolni. Légitársaságtól függ, hogy ezt mennyi idős korig engedélyezik, és kérnek-e érte felárat.
  • Több gyermek esetén célszerű jó előre tisztázni, hogy mikor ki ül az ablak mellett, ezzel is elkerülendő a hangos veszekedést.
  • A fedélzeten a megszokottnál szárazabb a levegő, ezért készüljünk sok folyadékkal.
  • Gyerekek füle nagyon gyakran fájdul meg a repülőn. Folyadék lassú kortyolása, keménycukorka szopogatása vagy rágózás enyhítheti a problémát. Anyatejes babát ilyenkor nyugodtan megszoptathatunk, az is sokat szokott segíteni.
  • Vigyünk magunkkal a fedélzetre könyvet, apró játékot, szeretett plüsst, esetleg kispárnát. Azért soha senki nem szól, ha a kisgyerek a kézipoggyászba be nem férő maciját a kezében szorongatva lép a repülőre.
  • A repülőn utazás nagymértékű alkalmazkodóképességet kíván minden utastól, így a gyerekesektől is. A megfelelő étkezési és játszási szokások kialakításának megkezdése nem a repülőútra való. Tegyünk meg mindent azért, hogy a gyerek minél kevesebbet sírjon, hisztizzen.
  • Mindemellett az utazással járó kellemetlenségek értelemszerűen megviselik a gyerekeket, akik ezért nyűgösebbek, sírósabbak a megszokottnál. Ezt a többi utasnak is tudomásul kell vennie.

Kapcsolódó cikkeink:

Kép: Robert Kneschke / shutterstock

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja