SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Hogyan fejleszti gyermekedet a házimunka?

Illés Adrienn [cikkei] - 2020-06-17
Biztosan te is emlékszel még arra, amikor a gyermeked 2-3 éves volt, és mindig segíteni akart neked, bármit is csináltál. A maga módján segédkezett kiteregetni a ruhákat, kiszedni a mosogatógépből az edényeket vagy felporszívózni. Aztán eltelt pár év, és azt vetted észre, hogy a házimunka alól teljesen kivonják magukat a gyerekek. Vajon hol rontjuk el?
Hogyan fejleszti gyermekedet a házimunka?


Vajon munka a házimunka?

Azt hiszem, nem árulok el nagy titkot azzal, ha leírom, hogy a Wikipédia szerint a házimunka a háztartásban végzett munkát jelenti. Vagyis a főzést, mosást, mosogatást, takarítást, vasalást, hogy csak a legfontosabbakat említsük. Valljuk be, ezek tényleg mindegyike munka, annak ellenére, hogy pénzt nem kapunk érte. A teregetés, a vasalás vagy a takarítás például kifejezetten időigényes munkák, utóbbi akár 4-6 óránkat is elveheti, ha valóban alaposan szeretnénk elvégezni.

 
Kis házimunka történelem

Ugorjunk vissza egy nagyot az időben. Az őskorban a férfiak feladata a védelem és a vadászat volt, míg a nőké „az otthon melegének” őrzése, és eközben természetesen a söprögetés, illetve a használati tárgyak, eszközök tisztán tartása. A következő évezredek során ez a munkamegosztás megmaradt, viszont a házban és a ház körül elvégzendő munka mennyisége folyamatosan nőtt.


A gyerekeknek is kell házimunkát végezni?

Nos, nem kell, de erősen ajánlott! A házimunka ugyanis egy sor olyan képességet alakít ki, illetve fejleszt a gyerekekben, amire talán nem is gondolnánk!

Többek között fejleszti

  • az együttműködési és alkalmazkodási készséget,
  • az önbizalmat,
  • a monotóniatűrést,
  • sőt, még az elfogadásban, illetve
  • a proaktivitás fejlesztésében is segít.

Ezek mindegyike elengedhetetlen egy munkahelyen való megfeleléshez, de a társas együttéléshez is.

Számos kutatást is végeztek már a témában, ahol a kutatók egyértelműen megállapították, hogy azok a gyerekek, akik rendszeresen végeznek házimunkát, sokkal közvetlenebbek, barátkozóbbak és segítőkészebbek, mint a társaik. Sőt, még az iskolában is jobban teljesítenek. Ennek oka többek között az, hogy a házimunka a szem-kéz koordinációt is fejleszti, valamint a dolgok logikai sorrendjét is megtanulják általa a gyerekek. Például azt, hogy először összeszedjük a tányérokat, és utána töröljük le az asztalt.

 
Hogyan kezdd el?

 

2-3 éves kortól

Amikor a gyermekek maguktól is késztetést éreznek arra, hogy mindenben segítsenek nekünk, mindent önállóan végezzenek, már egy sor feladatot rájuk bízhatunk a házimunkából:

  •     portörlés azokon a helyeken, ahol elérik a polcokat, bútorokat,
  •     szemét kidobása a kukába,
  •     a szennyes bedobása a szennyes tartóba vagy
  •     a szennyes bepakolása a mosógépbe.

 

4-5 éves kortól
 

  •     kipakolhatják a mosogatógépet,
  •     kiteregethetik a ruhákat,
  •     segíthetnek a megszáradt ruhák hajtogatásában, a zoknik párosításában is.

 

6-7 éves kortól 

Már a mosogatásban és a porszívózásban, felmosásban is tudnak segíteni nekünk.

A játékok elpakolását pedig érdemes már onnantól elvárnunk a gyermekünktől, hogy önállóan elő tudja venni és használni tudja azokat.

 
Mi legyen a motiváció?

Semmiképpen ne adj pénzt az elvégzett munkáért! Sokkal szívesebben segítenek a gyerekek, ha valamilyen élményt kapnak segítségükért cserébe, vagy akár teljesíthetjük is valamilyen kívánságukat. Amit azonban sose felejts el: megdicsérni és megköszönni a gyermekednek, hogy segített a házimunka elvégzésében!

Forrás: suli360 blog

A www.suli360.hu weboldal azért jött létre, hogy megkönnyítse számodra az iskolakeresést és választást, illetve hogy a szülők is segítséget tudjanak nyújtani egymásnak ezekben a témákban.

Suli360 blog

Kapcsolódó cikkeink:

Kép: Jelena Stanojkovic / shutterstock

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja