SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Egy arctalan világban nő fel a gyermekem?

Szilágyiné Szatmári Adrienn [cikkei] - 2020-12-18
Bárhová nézek mindenhol csak szemek, hajak, fülek. Vidám maszk, orvosi maszk, elgyötört maszk. Mostmár a maszkodról kell eldöntenem, ki vagy?
Egy arctalan világban nő fel a gyermekem?

A kisgyerek lelki, testi, mentális érési folyamatának legfontosabb állomása az első 3 év. Bizony, ha eddig te, mint szülő, vagy nagyszülő azt gondoltad, hogy majd foglalkozol a gyerekkel 3 éves kora után, mert akkor lesz csak elég "okos", akkor rosszul gondoltad! Amivel ebben az első pár évben találkozik, sokkal inkább bevésődik, mint bármi a későbbi élete során.

Ételek, szituációk, emberek, érzések, hangok. Én most is szoktam, ködös koragyermekkori érzésekkel, illatokkal álmodni... És legtöbbször nagyon kellemes érzésekkel ébredek.

Ha felszállok a 2,5 évesemmel a villamosra, mit lát most a külvilágból? Maszkos bácsik, nénik. Néha van egy-egy szemkontaktus, akivel incselkedik, mosolyog rá, kérdezgeti, de a viszontmosoly elmarad. Egyszerűen semmilyen arcmimikával nem tanul a gyerek a felnőttek világáról.

Van, aki válaszol neki, beszédbe elegyednek, oké ő valószínű kedves, mert ezt jobb esetben a hangján is halljuk. De a többiek? A kedves, bátorító mosolyok hol maradnak?

A kapcsolatteremtésnek ezen egyoldalú formája egy merőben új pszichológiai téma. És számos hosszútávú kérdésözönt vet fel. Vajon hogyan dolgozzák fel ezt a gyerekek? Vajon milyen későbbi szocializációs és társadalmi problémát okoz ez nekik, egyáltalán okoz-e?

Lehet ez ellen tenni valamit? El lehet magyarázni egy érzést? Bizalmatlanabb lesz a gyerek másokkal? Kevésbé lesz mosolygós felnőttkorára? Esetleg megtanul a szemekből jobban olvasni? Igaz, hogy a szem a lélek tükre, de egy összetett érzelem kifejezéséhez az egész arc eszköztárunkra szükség lenne.

Én igyekszem a gyerek érzelem tanulását segíteni, bátorítani, sokat beszélgetünk ezekről, "játszunk", színészkedünk a tükör előtt. Méregetjük egymást, műsírünk, műnevetünk, műcsodálkozunk. De vajon elég lesz ez ahhoz, hogy az oviba, suliba, társadalomba való illeszkedését a lehető legjobban támogassam? Bízom benne, hogy igen!

Vigyázzunk a mostani pici generációra, mert szerintem nehezebb nekik, mint gondolnánk!

Fotó:   Anna Shvets-tól a pexels.com-on

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja