SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

8 dolog, ami segít jobb szülővé válni

Martincsevicsné Jenei Gizella [cikkei] - 2021-01-19
Mindenki, aki még csak tervezi és az is, aki már a karjában tartja, azt szeretné, ha tökéletes szülő válna belőle. A baj csak az, hogy mindenkinek más a tökéletes szülői kép, ezért nincs egységes recept. A következő néhány tipp azonban segíthet abban, hogy közelebb kerülj ahhoz, amit elképzeltél magadnak.
8 dolog, ami segít jobb szülővé válni

Mindenki, aki gyermeket tervez, már előre elképzeli, hogy milyen lesz vele az élet. Némelyeknek konkrét elképzelései vannak arról, hogy mit és hogyan fognak csinálni a hétköznapokban, mások pedig inkább csak reménykednek, hogy sikerülni fog nekik jó szülővé válni. Bármelyik csoportba is tartozol a következő néhány tanács a segítségedre lesz!

Mitől válhatsz jobb szülővé?
 

1.Bízz önmagadban!

Egy kezdő szülőnek talán ezt a legnehezebb megtenni. Ennek ellenére mégis ez az egyik legfontosabb, amit mindenkinek be kellene tartani. Régebben még csak a szomszédok tudtak beleszólni, tanácsokat osztogatni a gyerekneveléssel kapcsolatban. A mai modern világban azonban már lépten nyomon ott van a szemed előtt, hogy ki és hogyan neveli a gyermekét. A közösségi média előretörésével egyre nagyobb a nyomás az újdonsült anyukákon. Még akkor is, ha esetleg tudják, hogy az ott bemutatott képek néha nagyon is távol vannak a valóságtól.
 

2. Ne hallgass másokra! Ne hagyd, hogy akaratod ellenére befolyásoljanak!

Kezdő anyukaként az első tanács, amit megfogadtam az volt, hogy bár mindenkit meghallgatok, aki tanáccsal fordul felém, mégis én döntöm el, hogy azok közül mit próbálok ki. Ez egész jól bevált. Nem sértettem meg a kedves ismerősöket, mert meghallgattam őket, de ha valami olyan praktikát ajánlottak, ami tőlem távol állt, akkor eszembe sem jutott kipróbálni. Ne hagyd magad befolyásolni, bízz önmagadban, hiszen te ismered legjobban a gyermekedet.
 

3. Csak a gyermeked igényeire figyelj!

Helyezd a középpontba a gyermekeid igényeit. Itt persze nem arról van szó, hogy ha minden reggel csokit akar enni, akkor adj neki, mert azt igényli. Sokkal inkább az a fontos, hogy ismerd meg őt. Figyeld minden nap. Nézd meg, hogy reagál egyes helyzetekre, mi az ami kiborítja, mi az ami megnyugtatja és mivel tudod jobb belátásra bírni. Apránként megismered majd, hogy milyen személyiség, így sokkal könnyebb lesz majd bánnod is vele, hiszen már előre tudni fogod, hogy mire számíts.
 

4. Engedd el a szoros szabályokat!

Talán túl sok szabályról olvastál, talán túl sok tanácsot kaptál és egy idő után azt sem tudod, hogy hol áll a fejed. Engedd el, hogy mereven ragaszkodsz bizonyos dolgokhoz. Nem indult még el önállóan, nem eszik még evőeszközzel? Na és? Lehet, hogy ő később érik meg bizonyos dolgokra. A szakirodalomban nem az szerepel, hogy pontosan mikor kell önállóan elindulnia, hanem inkább az, hogy nagyjából mely életkorban. Ne aggódj, ha a te gyermeked csak 13 hónaposan indul el egyedül, ha addig is lépeget már, de biztonságosabbnak érzi, ha foghatja a kezedet.
 

5. Légy következetes!

A következetesség nem könnyű, de ha sikerül betartani, akkor megkönnyíti a mindennapjaidat. Nemcsak szülőként, hanem minden területen. Bár elsőre úgy tűnik, hogy túl szigorú vagy, ha következetesen ragaszkodsz bizonyos dolgokhoz, hidd el, hogy jót teszel. A gyerekek szeretik a szabályokat, biztonságot ad nekik, hogy tudják mi után mi következik. Gyermeki létük velejárója, hogy ezeket a határokat feszegetik, de ennek ellenére szeretik tudni, hogy mire számíthatnak.
 

6. Beszélgess a gyermekeddel!

Ne csak úgy játékosan, hanem néha komolyan is. Persze életkor függő, hogy mikor mit tudsz megbeszélni vele, de fontos, hogy már az elejétől érezze a gyermek, hogy van lehetőség megbeszélni bizonyos dolgokat. Törekedj arra, hogy tudasd vele, hogy mindig van következménye a tetteinknek. Azon szülők gyermekei, akikkel sokat beszélgetnek, a szakértők szerint sokkal boldogabbak. Arra azonban nagyon figyelj, hogy az összefüggéseket is magyarázd el a gyermeknek. Ne csak azzal szembesítsd, hogy mit nem szabad, hanem mutasd meg neki az okokat és a következményeket is.
 

7. Engedd meg magadnak a tökéletlenséget!

Szalad a ház, nincs még kész az ebéd, elkéstek az oviból. Sok kisgyermekes anyuka azt sem tudja, hogy mihez kapjon. Főleg az elején. Ráadásul a sok idegeskedés miatt lemarad egy sor dologról. Engedd meg magadnak, hogy néha nevess egy jót a káosz tetején, belevágj egy játékba még akkor is, ha a mosogatást félbe kell hagynod, vagy egyszerűen csak dőlj hátra, ha úgy érzed, hogy nem bírod tovább. A konyha helyett inkább a gyermeked tekintetének ragyogására törekedj!
 

8. Légy rugalmas!

A tökéletlenség érzése mellett a rugalmasság is nagyon fontos. Ha megismered a gyermekeidet, akkor tudni fogod, hogy mikor nincs értelme belemenni egy véget nem érő vitába. Megcsúszott az ebéd, kimaradt a délutáni alvás? Hát ebben az esetben valószínűleg nem ez az este lesz a legalkalmasabb a gyerekszoba rendbe rakására. Mikor látod, hogy úgysem mennél semmire a vitával, akkor beszéld meg velük, hogy másnap hogyan pótoljátok be azt, ami elmaradt. Ők is értékelni fogják a rugalmasságodat, te pedig nem feldúltan és feszülten fogsz este ágyba dőlni.

Kép forrása: Polina Tankilevitch fotója a Pexels oldaláról

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja