SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A szeretetteljes, odaadó anyák gyerekei sikeresebbek az életben

Tóth Nikolett [cikkei] - 2023-12-07
Ha az anya meleg, biztonságos, szeretetteljes légkört teremt otthon, ha nem támaszt túl nagy elvárásokat a gyerekével szemben és nem versengő, taposó körülmények között neveli, akkor a gyermek felnőttkorában boldog, egészséges és sikeres lesz. Az élet megpróbáltatásait pedig könnyebben veszi.
A szeretetteljes, odaadó anyák gyerekei sikeresebbek az életben

Ha szeretetteljes légkör veszi őt körül, akkor felnőttkorában sokkal jobban fogja bírni az élet megpróbáltatásait

A Harvard Egyetem egy kutatása arra az eredményre jutott, hogy azok a férfiak, akiknek felnőttkorukban is meleg, szeretetteljes a kapcsolatuk az édesanyjukkal, nem csak egészségesebbek, de a munkájukban és az élet más területén is sikeresebbek. 

Vekerdy Tamás is gyakran hangoztatta, hogy a lehető legfontosabb, amit egy szülő adhat a gyerekének, az az, hogy szereti. 

”A szülőknek egy dolguk van: az elképzelhető legnagyobb pozitív elfogultsággal kell a saját gyerekükre tekinteniük. Az lát jól, aki szeret!”

Szerinte nem attól lesz jó szülő valaki, hogy hajtja a gyermekét, hogy minél jobb teljesítményt érjen el az iskolában. A gyerekek a sok elvárástól feszültek és fáradtak lesznek, ráadásul a későbbi életükre sincs pozitív hatással, mert nem a kitűnő tanulóból lesz topmenedzser.

"Zseniális topmenedzser abból lesz, aki lehetett teljes értékű óvodás sok mozgással, sok játékkal, mindennapos mesével, és lehetett teljes értékű kamasz lustasággal, teljesítményromlással, merengéssel" – vallotta az író, pszichológus. 


Akkor mégis hogyan neveld a gyereked? 

Amikor csak teheted, öleld meg, puszild meg, simogasd, és szánj időt arra, hogy beszélgessetek, mesélje el a napját, és ne oszd be minden idejét! Hadd játsszon azzal, amivel ő szeretne, még akkor is, ha történetesen attól nem fejlődik például a finommotorikája.

Próbáljatok meg minél több minőségi időt eltölteni együtt, és hidd el, azzal sokkal többet segítesz neki, hogy vele vagy, nevettek, játszotok, ha kedves vagy és odaadó. Ha szeretetteljes légkör veszi őt körül, akkor felnőttkorában sokkal jobban fogja bírni az élet megpróbáltatásait. 

”Nem az teljesít majd igazán jól a ”kemény, versengő, taposó” felnőttéletben, akit már gyerekkorában is ”kemény, versengő, taposó” körülmények között neveltek. Éppen ellenkezőleg.

Az fogja jól bírni az élet megpróbáltatásait és az lesz eredményes, aki gyerekkorában jól érezhette magát a bőrében, érzelmi biztonságban nevelkedett, önbizalmát megerősítették, nem hagyva, hogy a külvilág (esetleg az iskola) tévesen értelmezett fölösleges követelményekkel túl korán megtörje. Akit megvédtek a külvilággal, igen, ha kell, az iskolával szemben is.”
 

A pozitív megerősítés sokkal hatásosabb, mint a büntetés: higgy a gyerekedben!

Nehéz megtalálni az egyensúlyt a szigorúság és a szeretet között, de tudnia kell a gyermekednek, hogy vannak szabályok, amiket be kell tartania, ahogy vannak kötelességei is - de te mindig ott leszel mellette, és mindenben számíthat rád.

Ha rossz jegyet hoz és csak kiabálsz vele, az nem visz előre. Ha bármi gond van, inkább üljetek le és beszéljétek át a történteket. Fontos, hogy érezze, mindent meg lehet oldani együtt, és ki lehet javítani a rossz jegyet is - ez még nem a világvége és te sem haragszol rá. 

A pozitív megerősítés sokkal hatásosabb, mint a büntetés, így ha valamit jól csinál, akkor mindig dicsérd meg! Végül pedig:

higgy benne, bízz benne! Hiszen hogy tudna ő maga hinni magában, ha te sem hiszel benne? 

Szajli Claudia pszichológus a Családinetnek elmondta, hogy ha a szülő melegséggel fordul gyermeke felé, miközben biztonságot nyújtó kereteket is támaszt, azzal sokat tesz azért, hogy gyermeke később sikeres és boldog legyen, elfogadja önmagát és legyenek minőségi társas kapcsolatai. 

"A szülő úgy nyújtja a legnagyobb érzelmi biztonságot fia számára, hogy ráhangolódik gyermeke szükségleteire. Azáltal, hogy hagyja kibontakozni a gyermeket (például abban, hogy egyedül oldjon meg egy helyzetet) a kompetencia érzését hozza el benne, tehát megélheti, hogy képes hatást gyakorolni, ami kihat az életében felmerülő akadályokkal való megküzdésre, ezáltal pedig sikerességére.

Emellett támogatja gyermeke önálló véleményformálását és azokat a tevékenységeket, amibe belevág, ami kihat a későbbi önbizalomra. A gyermek ezt a bánásmódot teszi belsővé, és magához is ezzel a melegséggel fog fordulni, ami az önelfogadást hozza magával" - mondta el a szakértő. 

Indexkép: Depositphotos.com

Idézetek forrása: Vekerdy Tamás: Jól szeretni című könyve

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja