SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Bojti Andrea: A magabiztos szülő - Nyereményjáték!

Bojti Andrea - szabadságon [cikkei] - 2024-05-09
Amikor e könyv megírásának ötlete először megfogalmazódott bennem, rögtön adódott is a kérdés: mi jelenthet ebben a mai bizonytalan világban konkrét kapaszkodókat a gyereknevelésben?
Bojti Andrea: A magabiztos szülő - Nyereményjáték!

Sorra jutottak eszembe a hónapokig tartó terápiás beszélgetések a gyereknevelés útvesztőjében elakadt szülőkkel. A sok kérdés: vajon normális-e, hogy a gyerekem ebben a korban így vagy úgy viselkedik? Mit tegyek, hogy megelőzzem a bajt? Hogyan értsek vele szót? Vajon biztonságos a kötődésünk? Nem traumatizálja, ha rosszul reagálok az érzéseire?

Felidéződött bennem a sok szülői kétely is. Elég jó szülő vagyok, ha néha nincs kedvem a gyerekkel játszani? Elrontottam valamit, amiért azt mondja, nem szeret? Mit tegyek, ha úgy érzem, csődöt mondtam szülőként?

A sokféle esetben van egy közös pont: a szülői bizonytalanság. Persze senki sem születik szülőnek, de vajon könnyebb vagy nehezebb ma gyereket nevelni, mint harminc, negyven, ötven évvel ezelőtt? Egyszerűsíti vagy bonyolítja az életünket a sok információ, ami rendelkezésünkre áll? Hogyan alakul a szülői szerep ebben a megváltozott világban? Mi a célunk ma a gyerekneveléssel? Valójában egyik kérdésre sem lehet egyértelmű választ adni, sőt ahány eset, annyiféle megoldás létezik. Ami az egyik családban jól működő nevelési eszköz, az a másik családban életidegennek hat.

Mégis hogyan lehet akkor általánosságban segíteni a családoknak?

Biztos, hogy minden szülőt magabiztosabbá tehet, ha elsajátítja a gyermeklélektan szemléletét, vagyis azt, ahogyan mi, gyermekpszichológusok a gyerekről, a gyereknevelésről, a családokról és a pszichés problémákról gondolkozunk. Ennek szerves része, hogy a konkrét probléma vizsgálatánál sokkal tágabb perspektívából figyeljük meg a gyereket és a családját, többek között figyelembe vesszük a társadalmi-kulturális beágyazottságot, a családi hagyományokat és értékrendet, a gyereket körülvevő tágabb környezet hatásait vagy a szülők önismereti kérdéseit. Kiemelten fontos, hogy megfelelő tudásunk legyen a gyerek életkorára jellemző fejlődéspszichológiai sajátosságokról is. Mindezek birtokában a szülő sokkal kompetensebben képes döntéseket hozni, és ezáltal magabiztosabb lesz.

Gyakran kérdezik tőlem, hogy nekem akkor nincsenek is nehézségeim a gyereknevelés kapcsán? Képes vagyok mindig minden helyzetben nyugodtan, tudatosan reagálni? Nem, dehogyis. A pszichológus is ember. A saját családomban elsősorban anyaként vagyok jelen, a magam hozott mintáival, küzdelmeivel, ugyanakkor a tudás és a tudatosság sok bizonytalanságtól és felesleges aggódástól megszabadított már. Szeretnék mindenkit megnyugtatni: a gyereknevelést nem lehet és nem is kell tökéletesen csinálni. Elég, ha elég jól csináljuk.

Én sem rendelkezem megdönthetetlen válaszokkal és biztos tanácsokkal. Ez a könyv sokkal inkább abban szeretne segíteni, hogy megértsük, mi mehet végbe a gyerekünk lelkében. Ha megtanuljuk, hogyan helyezkedhetünk bele az ő gondolatvilágába, és ezzel egyidejűleg önreflektív módon igyekszünk megérteni a saját motivációinkat és reakcióinkat, akkor ösztönösen meg tudjuk majd hozni a számunkra legjobb döntést, és az adott helyzetben optimálisan fogunk cselekedni. Egy magabiztos szülő ezt a szemléletet és az itt bemutatott ismereteket és eszközöket képes rugalmasan a saját családjára szabni, a lehető legjobban támogatva a gyereke személyiségfejlődését.

A könyv első része rávilágít arra, milyen sok bizonytalansági tényező nehezíti manapság az életünket, és hogyan lehet megtalálni az információtengerben a kapaszkodókat.

A második és harmadik rész a magabiztos szülői lét két támpillérét mutatja be. A szülői önismeret egy olyan befektetés a gyerekeink jövőjébe, aminek a segítségével ők már sokkal könnyebben és magabiztosabban nevelhetik az ő gyerekeiket. Az önismereti úton való elindulás első lépése, hogy szembenézzünk a saját hozott mintáinkkal, illetve ezek hatásával a gyereknevelésről alkotott elképzeléseinkre. Ám ez önmagában még csak az út eleje. Szülőnek lenni állandóan változó minőség, így a saját magunkon végzett munka sem ér véget soha. Továbbá a szülői önismeret nemcsak rólunk vagy a gyerekünkkel való kapcsolatunkról szól, hanem a szülők közti együttműködésről is, hiszen a gyereknevelésről mindig csak a családi rendszerben érdemes gondolkodni.

A magabiztos szülői lét másik tartóoszlopa a fejlődéslélektani alapismeretek elsajátítása. Bármilyen élethelyzetben először is érdemes azt végiggondolni, mi jellemző az adott életkorra, hiszen ez rengeteg kérdésre önmagában is megadja a választ. A könyv harmadik részében csecsemőkortól kamaszkorig végigveszem az egyes életszakaszok fejlődési sajátosságait.

A negyedik rész egy gyakorlati útmutató, hogyan működtethető a gyermekpszichológia szemlélete a hétköznapi gyereknevelésben, az utolsó részben pedig támpontokat adok abban a kérdésben, mikor és milyen szakemberhez érdemes fordulni egy adott problémával.

A könyvben szereplő esetek a valóságon alapulnak, de minden részletet, körülményt megváltoztattam, hogy ne legyenek beazonosíthatók a szereplők.

A könyv küldetése, hogy folyamatában kísérje a családokat a gyereknevelés rögös útján. Csecsemőkortól kamaszkorig minden életkorban visszanyúlhatunk az itt leírtakhoz.

Minden szülőt arra biztatok, legyen nyitott gyermeke lelkivilágának megismerésére!

Bojti Andrea

 

NYEREMÉNYJÁTÉK!

Válaszolj az alábbi egyszerű kérdésekre május 20. éjfélig, és a helyes választ beküldők között kisorsolunk 1 példányt Bojti Andrea: A magabiztos szülő c. könyvéből.

Sorsolás: 2024. május 21.

A nyerteset e-mailben értesítjük.

Nyerd meg Bojti Andrea: A magabiztos szülő c. könyvét!

1. Miben segít A magabiztos szülő c. könyv?
2. Mi a magabiztos szülői lét második támpillére?
3. A könyvben szerepő esetek...

Csak bejelentkezett felhasználók nézhetik meg az eredményeket!

Bojti Andrea - szabadságon


Bojti Andrea - szabadságon
Klinikai gyermek- és ifjúságpszichológus

Elérhetőségeim:
Személyre szabott segítség az alábbi oldalon kérhető: Magabiztos Szülők Klubja
E-mail: info@bojtiandrea.hu
Honlap: https://bojtiandrea.hu
Instagram: Bojti Andrea (@gyermekpszichologusblog)
Facebook:
Gyermekpszichológus blog

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja