SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A gyerek nem a probléma, hanem a tükör

Családinet [cikkei] - 2024-09-27
Gyakran halljuk a kérdést: "Mit tegyek? A gyermekem kezelhetetlenné vált." Sokan szembesülnek azzal, hogy gyermekük viselkedése megváltozik, látszólag "problémássá" válik. A valóság azonban az, hogy nem léteznek problémás gyerekek, csak problémás helyzetek és környezetek, amelyekre a gyermek érzékenyen reagál. A gyerek a család tükrében jelenik meg, és viselkedése sokszor a szülői viselkedés visszatükröződése.
A gyerek nem a probléma, hanem a tükör

A gyermek a család tükre: miért fontos a szülők szerepe a gyermeki viselkedésben?

A családterápiával foglalkozó szakemberek azt állítják, hogy a gyerekek viselkedése a család érzelmi dinamikájának eredménye. Amikor egy gyerek „rosszul” viselkedik, akkor gyakran a család belső problémáira reagál, legyen az szülői konfliktus, kommunikációs nehézség vagy az érzelmi támogatás hiánya.

Pszichológusok a „problémás gyerekek” kezelése során felfedezték, hogy sok esetben nem az ő viselkedésükkel van probléma, hanem a környezeti hatásokkal.

A viselkedési problémák sokszor a családi nehézségek - mint például a mint a feszültség vagy az állandó stressz - kivetülései. Amint a családban harmónia jön létre, a gyerekek viselkedése is javulni kezd.

Néhány gyakori szülői hiba

1. Akik tárgyakkal helyettesítik a valódi törődést: Azok a szülők, akik mindent megadnak gyermekeiknek – legújabb kütyüket, játékokat –, gyakran nem veszik észre, hogy a legfontosabb dolog, amit adhatnak, az idő és figyelem. A tárgyak nem helyettesíthetik a szülői figyelmet és szeretetet, és ez érzelmi elhanyagoltsághoz vezethet, amit a gyermek viselkedési problémákban fejez ki.

2. Az aggodalmaskodó szülők: A túlzott szülői aggodalom, amely sokszor a saját szorongásaikból fakad, azt üzeni a gyerekeknek, hogy nem képesek önállóan boldogulni. Az ilyen gyerekek gyakran bizonytalanok lesznek, mivel nem kapnak lehetőséget arra, hogy saját képességeiket felfedezzék.

3. A fáradt szülők: A szülők fáradtsága és kimerültsége szintén hatással van a gyermekekre. Ha a szülő folyamatosan fáradtságra és stresszre panaszkodik, a gyerek bűntudatot érezhet, és azt hiheti, hogy ő az oka a szülő rossz közérzetének.

4. A perfekcionista szülők: Amikor a szülők állandóan elvárásokat támasztanak a gyerekekkel szemben, és azt mondják, hogy „a legjobbnak kell lenned”, a gyerek sosem érzi magát elég jónak. Ez érzelmi nyomás alatt tartja őt, és hosszú távon csökkenti az önbizalmát.

5. A manipuláló szülők: Egyes szülők megpróbálják saját elképzeléseiket és álmaikat ráerőltetni gyerekeikre, figyelmen kívül hagyva az ő egyéniségét és vágyait. Az ilyen szülői magatartás korlátozhatja a gyerek önállóságát, ami hosszú távon önértékelési zavarokat és kapcsolati nehézségeket okozhat.

Mit tehetnek a szülők?

Ahhoz, hogy egy gyermek kiegyensúlyozottan fejlődjön, a szülőknek először a saját belső harmóniájukat kell megteremteniük. A pszichológusok egyetértenek abban, hogy a szülők érzelmi stabilitása, a családi környezet rendezettsége, valamint a szeretet kifejezése alapvető tényezők a gyerek egészséges fejlődésében. Ahogy Bowlby kötődéselmélete is rámutat, a gyerekek biztonságos kötődése a szülők szeretetteljes és következetes támogatásán múlik.

Nem az a cél, hogy a gyermek problémáját megoldjuk, hanem hogy a családban zajló érzelmi dinamikát megértsük, és azon dolgozzunk – mondják a szakemberek. Tehát a szülőknek a saját viselkedésük és érzelmi reakcióik vizsgálatával is foglalkozniuk kell, ha változást szeretnének elérni gyermekük viselkedésében.

A gyerekek tehát sok esetben nem „problémásak”, hanem sokkal inkább a családi környezet visszatükröződései. A szülők érzelmi állapota, kommunikációja és nevelési stílusa közvetlenül befolyásolja a gyerek viselkedését és érzelmi jólétét. Ha a szülők hajlandóak saját magukkal is foglalkozni, és a családi dinamikát harmóniában tartani, a gyerekek viselkedésbeli nehézségei is enyhülni fognak.

A problémás gyerek tehát nem létezik – csak egy olyan gyerek, aki érzékenyen reagál a környezetére, különösen a szülei érzelmi világára.

Indexkép: Depositphotos.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja