SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Mit ehet meg a baba a karácsonyi menüből?

Martincsevicsné Jenei Gizella [cikkei] - 2020-12-15
A kisbabád már szívesen megkóstolná azokat az ételeket, amelyeket ti is fogyasztatok? Akkor készíts olyan karácsonyi vacsorát, amiből őt is nyugodtan megkínálhatod!
Mit ehet meg a baba a karácsonyi menüből?

Ha kisbabával vagy otthon, akkor a zökkenőmentes ünnep két legfontosabb eleme a tervezés és a rugalmasság. Érdekes kettősség ez, mert általában ha megtervezünk valamit, akkor azt azért csináljuk, mert nem szeretnénk eltérni ettől. Egy kisbabás családban azonban a tervezés sokszor azt jelenti, hogy 2-3 verziót eltervezel és a baba kedvétől, állapotától függően rugalmasan választasz közülük.

A karácsonyi menün is érdemes már idejében gondolkodni, hogy legyen idő beszerezni mindent. Ha a kisbabád már akkora, hogy ott tud lenni mellettetek az ünnepi asztalnál, és lelkesen mutogat a tányérotokra, akkor válassz olyan fogásokat, amiből neki is tudsz adni.  Melyek lehetnek ezek?
 

Hozzátáplálás kezdete és 7 hónapos kor előtt adható ételek

Itt még nehéz dolgod van, hiszen nem sok minden közül válogathatsz. Mégis előfordul, hogy a baba hangot ad annak, hogy ő is inkább abból kér, amit ti jóízűen esztek. Jó választás lehet ilyenkor, ha csirkét vagy pulykát sütsz, és mellé teszel krumplit vagy almát. A csirke vagy a pulyka már adható, az alma és krumpli pedig nagyon jól kiegészíti.

Ha szoktatok a karácsonyi vacsorához levest is készíteni, akkor tervezz előre és tegyél bele egy kicsit több répát, zöldséget. Ezekből is csemegézhet ebben a korban a baba.

8-9 hónapos korban adható ételek

Ebben a korban már előfordulhat, hogy szívesen megfogja az ételt és önállóan rágcsálja. Ez lehet krumpli, zöldség vagy bármi olyan, ami puha és könnyedén megeszi. A halat is elfogyaszthatja már, de nagyon figyelj oda, hogy ne legyen benne szálka.

Sültek mellé készíthetsz zsemlémből tölteléket, amit szintén megkóstoltathatsz vele, persze figyelj oda, hogy ne legyen nagyon fűszeres. Karácsonykor népszerűek a gesztenyével töltött húsok is, ezekből is nyugodtan adhatsz már neki.

Ha szívesen fogadja és önállóan szeret csipegetni, akkor bármilyen puha, kis kockára vágott zöldség, gyümölcs adható a babának.
 

10-12 hónapos korban adható ételek

Itt már sokkal könnyebb a dolgod. Már megkóstolhatja a halászlevet, akár hallal együtt, de fontos, hogy alaposan ellenőrizd, hogy ne legyen benne szálka. Tehetsz bele tésztát, hogy gazdagabb legyen.

Már csipegethet a karácsonyi desszertekből is, mint például a lekváros aprósütemények vagy a bejgli. A bejgli esetében csak a gesztenyés változat jöhet szóba, mert a mák és a dió allergizálhat, ezért érdemes óvatosnak lenni vele. Ha családi karácsony lesz, akkor is figyelj oda arra, hogy milyen édességgel kínálják a babádat, nehogy olyan összetevő legyen benne, amivel még nem találkozott.
 

Mit nem szabad 12 hónapos kor előtt adni a babának?
 

  • tehéntejet nagy mennyiségben, mert megterhelheti a veséjét
  • mézet, mert fertőzött lehet (nem ajánlott még süteményekben, így mézeskalácsban sem)
  • dobozos gyümölcslevet, még a 100%os gyümölcsleveket is érdemes kerülni
  • szaloncukor, csokoládé
  • dió vagy mák, mert allergizálhat
  • nyers zöldségek, mert a véletlenül leharapott nagyobb darabok fulladásveszélyt jelentenek

Kép forrása: picjumbo.com fotója a Pexels oldaláról

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Életét vesztette Sallai Nóra ötéves kisfia az autóbaleset következtében

Életét vesztette Sallai Nóra ötéves kisfia az autóbaleset következtében

Szeptember 27-én történt a súlyos karambol, melyben Sallai Nóra színésznő és kisfia életveszélyes sérüléseket szenvedett - azóta kórházban ápolták őket. A szörnyű baleset mára azonban felfoghatatlan tragédiává változott.
Október 2024-ben is a látás hónapja

Október 2024-ben is a látás hónapja

A látás hónapját minden évben megrendezik világszerte, így Magyarországon is. A látás hónapjának kezdetben elsősorban az optikai látásjavítás (szemüveg- és kontaktlencse-viselés) volt a fő témája. Az évek során azonban a látás, elsősorban a látásélesség megőrzésének és javításának figyelemfelhívó hónapja lett. Professzor Dr. Holló Gáborral, a Szemészeti Központ vezetőjével, glaukóma specialistájával a mai alkalommal a 2024. évben is aktuális látásmegőrzéséről és az éleslátást leginkább veszélyeztető betegségekről, valamint ezek korai felismeréséről beszélgettünk.
Minden ultrafeldolgozott élelmiszer káros? A dietetikus válaszol

Minden ultrafeldolgozott élelmiszer káros? A dietetikus válaszol

Egyre többet hallani az ultrafeldolgozott élelmiszerek veszélyeiről, a tájékozottabbak egyenesen a szív-érrendszer legnagyobb ellenségeinek tekintik azokat. Ugyanakkor érdemes tudni, hogy ezek az élelmiszerek nem mind ugyanolyan feldolgozással készülnek, és bizonyos típusaik akár még csökkenthetik is a kardiológiai kockázatokat. Czakó Bettina, a Kardioközpont dietetikusa, okleveles táplálkozástudományi szakember MSc egy új elemzés kapcsán beszélt a témáról.
Csúnyán köhög a gyermek: mi a teendő?

Csúnyán köhög a gyermek: mi a teendő?

"Csúnyán köhög" - panaszolják aggódva a szülők, amikor náthás és napok óta köhögő gyermekeikkel felkeresik az orvost. Dr. Mezei Györgyi, a Tüdőközpont gyermektüdőgyógyász, allergológus és klinikai immunológus szakorvosa arra hívja fel a figyelmet, hogy a vírusfertőzésekkel együtt járó köhögés 3-4 hétig is fennállhat.
Mennyit tudunk a szem egészségéről?

Mennyit tudunk a szem egészségéről?

Legtöbben jobban félünk a látásvesztéstől, mint a rák, a stroke, a szívbetegség és más súlyos betegségek kialakulásától, legalábbis erre mutatnak rá különböző nemzetközi tanulmányok. Bár azt feltételezzük, hogy jól ismerjük a jó látás megőrzéséhez szükséges tudnivalókat, valójában a többségnek csekély a tudása ezen a területen. Ez az ismerethiány pedig növeli egy-egy szembetegség kialakulásának kockázatát.
A szerkesztő ajánlja