SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Mit ehet meg a baba a karácsonyi menüből?

Martincsevicsné Jenei Gizella [cikkei] - 2020-12-15
A kisbabád már szívesen megkóstolná azokat az ételeket, amelyeket ti is fogyasztatok? Akkor készíts olyan karácsonyi vacsorát, amiből őt is nyugodtan megkínálhatod!
Mit ehet meg a baba a karácsonyi menüből?

Ha kisbabával vagy otthon, akkor a zökkenőmentes ünnep két legfontosabb eleme a tervezés és a rugalmasság. Érdekes kettősség ez, mert általában ha megtervezünk valamit, akkor azt azért csináljuk, mert nem szeretnénk eltérni ettől. Egy kisbabás családban azonban a tervezés sokszor azt jelenti, hogy 2-3 verziót eltervezel és a baba kedvétől, állapotától függően rugalmasan választasz közülük.

A karácsonyi menün is érdemes már idejében gondolkodni, hogy legyen idő beszerezni mindent. Ha a kisbabád már akkora, hogy ott tud lenni mellettetek az ünnepi asztalnál, és lelkesen mutogat a tányérotokra, akkor válassz olyan fogásokat, amiből neki is tudsz adni.  Melyek lehetnek ezek?
 

Hozzátáplálás kezdete és 7 hónapos kor előtt adható ételek

Itt még nehéz dolgod van, hiszen nem sok minden közül válogathatsz. Mégis előfordul, hogy a baba hangot ad annak, hogy ő is inkább abból kér, amit ti jóízűen esztek. Jó választás lehet ilyenkor, ha csirkét vagy pulykát sütsz, és mellé teszel krumplit vagy almát. A csirke vagy a pulyka már adható, az alma és krumpli pedig nagyon jól kiegészíti.

Ha szoktatok a karácsonyi vacsorához levest is készíteni, akkor tervezz előre és tegyél bele egy kicsit több répát, zöldséget. Ezekből is csemegézhet ebben a korban a baba.

8-9 hónapos korban adható ételek

Ebben a korban már előfordulhat, hogy szívesen megfogja az ételt és önállóan rágcsálja. Ez lehet krumpli, zöldség vagy bármi olyan, ami puha és könnyedén megeszi. A halat is elfogyaszthatja már, de nagyon figyelj oda, hogy ne legyen benne szálka.

Sültek mellé készíthetsz zsemlémből tölteléket, amit szintén megkóstoltathatsz vele, persze figyelj oda, hogy ne legyen nagyon fűszeres. Karácsonykor népszerűek a gesztenyével töltött húsok is, ezekből is nyugodtan adhatsz már neki.

Ha szívesen fogadja és önállóan szeret csipegetni, akkor bármilyen puha, kis kockára vágott zöldség, gyümölcs adható a babának.
 

10-12 hónapos korban adható ételek

Itt már sokkal könnyebb a dolgod. Már megkóstolhatja a halászlevet, akár hallal együtt, de fontos, hogy alaposan ellenőrizd, hogy ne legyen benne szálka. Tehetsz bele tésztát, hogy gazdagabb legyen.

Már csipegethet a karácsonyi desszertekből is, mint például a lekváros aprósütemények vagy a bejgli. A bejgli esetében csak a gesztenyés változat jöhet szóba, mert a mák és a dió allergizálhat, ezért érdemes óvatosnak lenni vele. Ha családi karácsony lesz, akkor is figyelj oda arra, hogy milyen édességgel kínálják a babádat, nehogy olyan összetevő legyen benne, amivel még nem találkozott.
 

Mit nem szabad 12 hónapos kor előtt adni a babának?
 

  • tehéntejet nagy mennyiségben, mert megterhelheti a veséjét
  • mézet, mert fertőzött lehet (nem ajánlott még süteményekben, így mézeskalácsban sem)
  • dobozos gyümölcslevet, még a 100%os gyümölcsleveket is érdemes kerülni
  • szaloncukor, csokoládé
  • dió vagy mák, mert allergizálhat
  • nyers zöldségek, mert a véletlenül leharapott nagyobb darabok fulladásveszélyt jelentenek

Kép forrása: Depositphotos.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja