SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

5 étel, ami télen is segít egészségesnek maradni

Martincsevicsné Jenei Gizella [cikkei] - 2020-11-18
A téli időszak a bekuckózásról szól, amihez gyakran társul egy finom forró csoki, egy illatos narancsos-fahéjas süti, mézeskalács vagy szaloncukor. De hol maradnak az egészséges ételek? A következő 5 hozzávalóval erről sem kell lemondanod!
5 étel, ami télen is segít egészségesnek maradni

Nem szabad elhanyagolni a testünket a téli időszakban sem. Annak ellenére, hogy ebben az évszakban inkább begubózunk, lelassulunk, a kórokozók aktívak maradhatnak. Nem tehetünk mást, muszáj erősíteni az immunrendszert, és néhány egészséges fogást is belecsempészni a mindennapi menübe.


1. Zabpehely

A zabpehely rendkívül sokoldalúan elkészíthető, egészséges alapanyag. Gazdag szénhidrátokban, képes ellátni a szervezetet energiával. Bármikor jól jön, legyen szó munkahelyi vagy iskolai feladatokról. A zab fehérjében gazdag, ami az izmok fejlődésében fontos szerepet tölthet be. Ezen felül pedig rendkívül hasznos rostforrás.

A legjobb, hogy ízesítheted akár évszaknak megfelelően is. Ha a téli időszakban készíted, akkor reszelj bele almát és szórd meg fahéjjal. Egészséges és hangulatos. Kell ennél több?


2. Kivi

A kivi szuper C-vitaminforrás. Érdekes színe és íze sokoldalúan felhasználhatóvá teszi. A C-vitaminon felül gazdag rostokban és egyéb ásványi anyagokban. Fogyaszthatjátok önmagában, beleszeletelhetitek a zabkásába, turmixba vagy natúr joghurtba, belekerülhet a palacsinta tésztájába, vagy akár házi pudingba is. Gyümölcstúróként elkészítve pedig egy igazi vitaminbomba lesz.


3. Karfiol

A karfiol is kitűnő vitaminforrás. Magas a C-vitamintartalma, ami nem vész el akkor sem, ha lefagyasztod.

Sokoldalúan elkészíthető, felhasználható. A hideg téli időben egy finom krémleves segít átmelegedni. Reszelj a tetejére sajtot és cseppents rá néhány csepp tökmagolajat. Tökéletes párosítás.

A karfiolt sokféleképpen elkészítheted. Megsütheted egészben, kiránthatod, vagy akár különböző zöldségekkel és darált hússal együtt rakott ételeket is készíthetsz belőle.


4. Lencse

A lencse az egyik legkiválóbb rostforrás. Ezen felül gazdag vasban, káliumban, magnéziumban és kalciumban.  Ha nem rajongsz a húsért, akkor fogyaszthatsz lencsét magas fehérjetartalmú ételekkel együtt, hogy kiváltsd.

Annyi értékes összetevője van, hogy nem csak szilveszterkor lenne érdemes gondolni rá. Sokoldalúan felhasználható alapanyag. Készíthetsz belőle levest, salátát, főzeléket, vagy akár szendvicskrémet is. Nagyszerűen táplálja és erősíti a szervezetet a téli, vitaminhiányos időszakban.


5. Tojás

Egy átlagos konyhában napi szinten előkerül a tojás. Korábban úgy vélték, hogy a túl sok tojásfogyasztás emeli a koleszterinszintet, ma azonban ez az elmélet már nem állja meg a helyét. A tojásnak igenis fontos szerepe van a mindennapi étkezésben, mert sok vitamint, egészséges zsírt, nyomelemeket és egyéb tápanyagokat tartalmaz. Omega-3 zsírsavtartalom, cink, jód és B-vitamin is található benne, ami tökéletes lehet egy napindító reggelihez.

Ezen az öt alapanyagon felül még számos téli zöldséget és gyümölcsöt beilleszthetsz a napi étkezésetekbe, hogy erősítsd az immunrendszereteket. A lényeg, hogy étkezzetek változatosan, vitamindúsan és akkor nem fog gondot okozni az időnként elfogyasztott forró csoki és mézeskalács sem.

 

Kép forrása: Gustavo Fring fotója a Pexels oldaláról

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja