SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

5 étel, ami télen is segít egészségesnek maradni

Martincsevicsné Jenei Gizella [cikkei] - 2020-11-18
A téli időszak a bekuckózásról szól, amihez gyakran társul egy finom forró csoki, egy illatos narancsos-fahéjas süti, mézeskalács vagy szaloncukor. De hol maradnak az egészséges ételek? A következő 5 hozzávalóval erről sem kell lemondanod!
5 étel, ami télen is segít egészségesnek maradni

Nem szabad elhanyagolni a testünket a téli időszakban sem. Annak ellenére, hogy ebben az évszakban inkább begubózunk, lelassulunk, a kórokozók aktívak maradhatnak. Nem tehetünk mást, muszáj erősíteni az immunrendszert, és néhány egészséges fogást is belecsempészni a mindennapi menübe.


1. Zabpehely

A zabpehely rendkívül sokoldalúan elkészíthető, egészséges alapanyag. Gazdag szénhidrátokban, képes ellátni a szervezetet energiával. Bármikor jól jön, legyen szó munkahelyi vagy iskolai feladatokról. A zab fehérjében gazdag, ami az izmok fejlődésében fontos szerepet tölthet be. Ezen felül pedig rendkívül hasznos rostforrás.

A legjobb, hogy ízesítheted akár évszaknak megfelelően is. Ha a téli időszakban készíted, akkor reszelj bele almát és szórd meg fahéjjal. Egészséges és hangulatos. Kell ennél több?


2. Kivi

A kivi szuper C-vitaminforrás. Érdekes színe és íze sokoldalúan felhasználhatóvá teszi. A C-vitaminon felül gazdag rostokban és egyéb ásványi anyagokban. Fogyaszthatjátok önmagában, beleszeletelhetitek a zabkásába, turmixba vagy natúr joghurtba, belekerülhet a palacsinta tésztájába, vagy akár házi pudingba is. Gyümölcstúróként elkészítve pedig egy igazi vitaminbomba lesz.


3. Karfiol

A karfiol is kitűnő vitaminforrás. Magas a C-vitamintartalma, ami nem vész el akkor sem, ha lefagyasztod.

Sokoldalúan elkészíthető, felhasználható. A hideg téli időben egy finom krémleves segít átmelegedni. Reszelj a tetejére sajtot és cseppents rá néhány csepp tökmagolajat. Tökéletes párosítás.

A karfiolt sokféleképpen elkészítheted. Megsütheted egészben, kiránthatod, vagy akár különböző zöldségekkel és darált hússal együtt rakott ételeket is készíthetsz belőle.


4. Lencse

A lencse az egyik legkiválóbb rostforrás. Ezen felül gazdag vasban, káliumban, magnéziumban és kalciumban.  Ha nem rajongsz a húsért, akkor fogyaszthatsz lencsét magas fehérjetartalmú ételekkel együtt, hogy kiváltsd.

Annyi értékes összetevője van, hogy nem csak szilveszterkor lenne érdemes gondolni rá. Sokoldalúan felhasználható alapanyag. Készíthetsz belőle levest, salátát, főzeléket, vagy akár szendvicskrémet is. Nagyszerűen táplálja és erősíti a szervezetet a téli, vitaminhiányos időszakban.


5. Tojás

Egy átlagos konyhában napi szinten előkerül a tojás. Korábban úgy vélték, hogy a túl sok tojásfogyasztás emeli a koleszterinszintet, ma azonban ez az elmélet már nem állja meg a helyét. A tojásnak igenis fontos szerepe van a mindennapi étkezésben, mert sok vitamint, egészséges zsírt, nyomelemeket és egyéb tápanyagokat tartalmaz. Omega-3 zsírsavtartalom, cink, jód és B-vitamin is található benne, ami tökéletes lehet egy napindító reggelihez.

Ezen az öt alapanyagon felül még számos téli zöldséget és gyümölcsöt beilleszthetsz a napi étkezésetekbe, hogy erősítsd az immunrendszereteket. A lényeg, hogy étkezzetek változatosan, vitamindúsan és akkor nem fog gondot okozni az időnként elfogyasztott forró csoki és mézeskalács sem.

 

Kép forrása: Gustavo Fring fotója a Pexels oldaláról

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Életét vesztette Sallai Nóra ötéves kisfia az autóbaleset következtében

Életét vesztette Sallai Nóra ötéves kisfia az autóbaleset következtében

Szeptember 27-én történt a súlyos karambol, melyben Sallai Nóra színésznő és kisfia életveszélyes sérüléseket szenvedett - azóta kórházban ápolták őket. A szörnyű baleset mára azonban felfoghatatlan tragédiává változott.
Október 2024-ben is a látás hónapja

Október 2024-ben is a látás hónapja

A látás hónapját minden évben megrendezik világszerte, így Magyarországon is. A látás hónapjának kezdetben elsősorban az optikai látásjavítás (szemüveg- és kontaktlencse-viselés) volt a fő témája. Az évek során azonban a látás, elsősorban a látásélesség megőrzésének és javításának figyelemfelhívó hónapja lett. Professzor Dr. Holló Gáborral, a Szemészeti Központ vezetőjével, glaukóma specialistájával a mai alkalommal a 2024. évben is aktuális látásmegőrzéséről és az éleslátást leginkább veszélyeztető betegségekről, valamint ezek korai felismeréséről beszélgettünk.
Minden ultrafeldolgozott élelmiszer káros? A dietetikus válaszol

Minden ultrafeldolgozott élelmiszer káros? A dietetikus válaszol

Egyre többet hallani az ultrafeldolgozott élelmiszerek veszélyeiről, a tájékozottabbak egyenesen a szív-érrendszer legnagyobb ellenségeinek tekintik azokat. Ugyanakkor érdemes tudni, hogy ezek az élelmiszerek nem mind ugyanolyan feldolgozással készülnek, és bizonyos típusaik akár még csökkenthetik is a kardiológiai kockázatokat. Czakó Bettina, a Kardioközpont dietetikusa, okleveles táplálkozástudományi szakember MSc egy új elemzés kapcsán beszélt a témáról.
Csúnyán köhög a gyermek: mi a teendő?

Csúnyán köhög a gyermek: mi a teendő?

"Csúnyán köhög" - panaszolják aggódva a szülők, amikor náthás és napok óta köhögő gyermekeikkel felkeresik az orvost. Dr. Mezei Györgyi, a Tüdőközpont gyermektüdőgyógyász, allergológus és klinikai immunológus szakorvosa arra hívja fel a figyelmet, hogy a vírusfertőzésekkel együtt járó köhögés 3-4 hétig is fennállhat.
Mennyit tudunk a szem egészségéről?

Mennyit tudunk a szem egészségéről?

Legtöbben jobban félünk a látásvesztéstől, mint a rák, a stroke, a szívbetegség és más súlyos betegségek kialakulásától, legalábbis erre mutatnak rá különböző nemzetközi tanulmányok. Bár azt feltételezzük, hogy jól ismerjük a jó látás megőrzéséhez szükséges tudnivalókat, valójában a többségnek csekély a tudása ezen a területen. Ez az ismerethiány pedig növeli egy-egy szembetegség kialakulásának kockázatát.
A szerkesztő ajánlja