SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Mióta féljük péntek 13-át?

Engel Zita [cikkei] - 2015-02-13
Péntek 13-a mára sok országban balszerencsésnek tartott nap. Ennek ellenére viszonylag új keletű, a XX. században elterjedt babonáról van szó, legalább is ez idáig nem találtak ennél ősibb írásos bizonyítékot arra, hogy a régi kor embere is félelemmel várta eljövetelét.
Mióta féljük péntek 13-át?

Mostanra annyira elterjedté vált, hogy szélsőséges változatára orvosi terminológia is van: a paraskevidekatriaphobi, azaz rettegés „Péntek 13-tól”.

Nem lehet pontosan tudni, hogyan is alakult ki ez a babona. A leginkább elfogadott vélekedés szerint, mind a Péntek mind a 13-as szám Krisztus keresztre feszítéséhez kötődik, Jézust ezen a napon feszítették meg, az az előtti napon megtartott Utolsó Vacsorán pedig pontosan 13-an ültek az asztalnál. Sokan úgy tartják, hogy az a bizonyos tizenharmadik asztaltárs nem más, mint Júdás. Mások úgy értelmezik, nem szerencsés, ha 13-an gyűlnek össze egy asztalnál, mert egy közülük meghalhat a közeljövőben.

Habár nincs írásos emlék a XIX. század előttről, péntek vonatkozásában már a XIV. századtól kialakult egy néphit, miszerint nem szerencsés akkor utazni, vagy új üzletbe fogni.

Valószínűleg Thomas W. Lawson író és üzletember 1905-ben írt ’Péntek tizenharamdika’ című műve indította el hódító útjára ezt a babonát.

Ehhez még hozzájárul az a numerológiai tény is, hogy a 12-es szám sokak számára a siker és a befejezettség érzését sugallja. Nem csoda, elég csak belegondolni: 12 hónap van egy évben 12 csillagjeggyel, az óra lapszáma 12-es beosztású, 12 Apostolt, izraeli törzset, ókori görög istenséget ismerünk. Ennek megfelelően a 13-as szám valamiféle befejezetlenséget, szokatlanságot, sikertelenséget jelent.

Nem minden országban ez a nap számít balszerencsésnek. Olaszországban péntek 17-e a balszerencsét hozó nap. A spanyol ajkú területeken és Görögországban a keddi napra eső 13-a rejt potenciális veszélyeket az ott lakók számára. Utóbbi ország esetében Árész, a háború istenének kártékony befolyására gyanakodnak. Érdekes megfigyelni, hogy egyes latin eredetű nyelvekben megmaradt az ókori isten neve a kedd kifejezésében: franciául Mardi, spanyoul pedig Martes.

Egy amerikai kutatás szerint a USA-ban körülbelül 17-21 millió ember hisz ebben a babonában, ami az üzletnek is árt, mivel sokan ilyenkor nem hajlandóak dolgozni, vásárolni, ez nagyjából 800 millió dollár kiesést jelent a gazdaságban.
Hazánkról nincs ilyen adat, de ezen a napon itthon is sokkal óvatosabban viselkednek az erre a babonára adó emberek, kerülik a veszélyes helyzeteket, sokan inkább ki sem bújnak az ágyból. Talán épp ebből származnak a kedvező baleseti statisztikák, melyek azt mutatják, hogy a többi péntekhez képest, ezen a napon sokkal kevesebb a baleset, lakástűz.

Forrás:wikipedia.org
Kép:wikiepedia.org

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja