SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Tudtad, hogy nem kötelező fényképet csatolnod az önéletrajzodba?

Faragó Tamás [cikkei] - 2018-08-02
Tévhit, hogy az önéletrajzot fénykép nélkül sehol nem fogadják el - elvileg nem kötelező csatolni, sőt, van, ahol egyenesen tilos.
Tudtad, hogy nem kötelező fényképet csatolnod az önéletrajzodba?

Na, még egyszer: NEM kötelező.

A már szinte hagyománynak számító hozzállás mind az álláskeresők, mind a munkaadók részéről az, hogy a fénykép elmaradhatatlan tartozéka egy önéletrajznak; szinte már beidegződés egy munkakeresőnél, hogy ha nem csatol fényképet az önéletrajzához, egész biztos olvasatlanul landol majd az amúgy kifogástalan CV-je a HR-es lomtárában. 
Ugyanígy van olyan (nem a profik közé tartozó) személyzetis szakember, aki vizuális alapokra is helyezi a szelektálást, nem utolsó sorban azért is, mert egy gyakori névvel rendelkező pályázóról így - érthető okból - a közösségi oldalakról is szeretne információkat szerezni. Ez ugyan valóban megkönnyíti a munkájukat, de legalább ugyanennyire befolyásolja is őket.

Viszont a nyugat-európai trend szerint ez nem szükséges; sőt, az Egyesült Államokban tilos: félreértésekre, diszkriminációra adhat okot, mivel téves benyomást kelthet.
 

Egy kísérletben több, mint 5000 életrajzot küldtek el mintegy 2600 aktív hirdetésre.

Három csoportba sorolták az önéletrajzokat:

  • vonzó nők és férfiak
  • átlagos vagy előnytelenebb külsejű emberek
  • fotó nélküliek

Az eredmény igen érdekes lett: amíg férfiként előnynek számított a jóképűség, addig nőként hátrányos volt a dekoratív külső még azokon a munkahelyeken is, ahol tényleg munkaköri elvárás az ápolt és kulturált megjelenés, ezért álláskereső nőként inkább ajánlott a fotó elhagyása, és a férfiak közül is csak azoknak javasolt a fénykép csatolása, akik (az ellenkező nem szerint is tényleg) jóképűek.

Az életkor alapú szűrésnek is egy fénykép a legjobb eszköze - Magyarországon sajnos erős a kor szerinti diszkrimináció is, így a 40 év feletti álláskeresők számára sem ajánlott a fotóval ellátott CV-vel való jelentkezés; számukra inkább a relevancia és a tapasztalat kiemelése fontos.

Ami azonban a legmeglepőbb: a munkáltatók sem járnak ezzel jól.
Hiszen mi történik olyankor, ha a PR-osok két hasonlóan megfelelő jelölt közül a számukra fénykép alapján szimpatikusabbat választják? Diszkriminálnak. És bár nálunk nem jellemző (még - de ki tudja, ki akar ebből tőkét kovácsolni), viszont külföldön számos esetben indítottak és nyertek is meg pert olyan munkavállalók, akiknek bíróság adott igazat abban, hogy a külsejük miatt nem alkalmazták őket.

De még ha ez nem is történik meg, akkor is szakmaiatlannak hat, ha (azon a kevés számú munkakörön kívül, ahol tényleg lényeges a megjelenés) a külsőddel próbálsz pozitívabb benyomást kelteni.

Kijelenthetjük hát, hogy épp itt az ideje, hogy a fényképes önéletrajzok nyugdíjba vonuljanak. De ha mindenáron fotót akarsz az önéletrajzodhoz csatolni, jó minőségben tedd - egy telefonnal lőtt, alacsony felbontású selfie csak ronthat az esélyeiden.

Indexkép: maxpixel

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja