SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Megszűnik az OKJ-s képzés, új rendszer jön a helyébe

Kercsó Dorottya [cikkei] - 2019-07-25
A tervek szerint jövőre új, korszerűbb, kétlépcsős képzési forma váltja fel a lassan teljesen átláthatatlanná vált OKJ rendszerű oktatást.
Megszűnik az OKJ-s képzés, új rendszer jön a helyébe

Pölöskei Gáborné, a szakképzésért és felnőttképzésért felelős helyettes államtitkár a Magyar Nemzetnek úgy nyilatkozott, hogy a jövő tanévtől kétlépcsőssé válik a szakképzés:

  1. - Az alapszakmákat, amelyek száma az eddiginél jóval kevesebb, körülbelül 180 lesz, kizárólag iskolarendszerű képzésben – 3 éves szakképző iskolában vagy 5 éves technikumban  - lehet majd tanulni.
  2. - A specializált, csak egy szűk részterületet lefedő képzések a felnőttoktatás keretei között lesznek elérhetők.

A tervek szerint a változtatással egy sokkal korszerűbb, és a mai igényeknek jobban megfelelő képzési struktúra jöhet majd létre. Jelenleg 760 szakma található az Országos Képzési Jegyzékben (OKJ), amelyek gyakran egymást is fedik, és igen nehéz kiigazodni rajtuk. Külön tanfolyam szükséges például a virágkötő, a virágdekoratőr, a virágkötő és virágkereskedő és a virágbolti eladó képesítések megszerzéséhez.

A jövőben az alapszakokat – például hegesztő, asztalos – kizárólag állami vagy egyházi fenntartású intézményekben lehet elsajátítani nappali vagy esti tagozaton, így a lehetőség a felnőttek előtt is nyitva áll. Ha azonban például egy ápoló szeretné magát tovább képezni gyermekintenzív szakápolóvá, azt egy fél-egyéves tanfolyamon sajátíthatja el. A specializált képzések között megmaradnak az eddig jellemző piaci viszonyok.

Zsuffa Ákos, a Felnőttképzők Szövetségének elnöke az Index kérdésére elmondta, hogy üdvözli a döntést. Reményei szerint a specializált képzési rendszernek köszönhetően egy dinamikus, a piaci igényekre gyorsan reagáló rendszer jöhet létre. A szakmák ugyanis ma már folyamatosan változnak: egy mai gyerek felnőttkorában előreláthatólag 15 alkalommal fog munkakört vagy munkahelyet váltani, és az EU-ban 100 millió felnőttet kellene 2030-ig újra képezni. Még a nagy tapasztalattal rendelkező szakembereknek is folyamatos továbbképzésre van szükségük.

A kormány terve már évek óta a szakképzés felé terelni a fiatalokat, a cél azonban csak részben valósult eddig meg. A szakképző iskolák folyamatos létszámhiánnyal küzdenek – aminek legfőbb oka az, hogy gyakran elavult tudást oktatnak – a felnőttképzés azonban rendkívül népszerű, jelenleg közel 1 millióan tanulnak ilyen módon.

Kép: tortugadatacorp / pixabay

 

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)
A szerkesztő ajánlja