SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Készítsünk szerencsefát!

Krea Kata [cikkei] - 2010-08-12
A gyöngyökből és drótból készült fácskák a gyöngyös hobbi kedvelt és viszonylag egyszerűen elkészíthető témái. Nagyon sokféle gyöngy-fa készül a bonsai-szerű fáktól a gyöngyből készült karácsonyfákig. Ásványokból, féldrágakövekből készült változatait szerencsefának is nevezik, és a leendő tulajdonos horoszkópjának megfelelő szerencse-köveiből készül.
Készíts Te is egyet, és oszd meg a fényképet a cikk alatt! :)
Készítsünk szerencsefát!

Amire szükségünk van:

  • gyöngyök vagy lyukasztott pici ásványdarabok
  • hobbidrót (férjen át a gyöngyök illetve ásványok lyukán)
  • csípőfogó drótvágáshoz


Alulról felfelé, ahogy a gyerekeknek egyszerűbb
Ha különböző korú gyerekeket szeretnénk ezzel a tevékenységgel lefoglalni, akkor minden fácskát egy nagyobb kavicsra, vagy kődarabra alapozzunk.

  • Vágjunk le a drótból 5-10 szál kb. 40-50 cm-es darabot.
  • Hajlítsuk a drótokat egyesével nagyjából a közepüknél – nem baj, ha nem pontosan! – U alakra.
  • A sugárirányban egymásra Szerencsefa - gyerekkézbőlhelyezett U alakokból formáljunk egy bölcsőt a kavicsnak, majd a kavics felső oldalán csavarjuk szorosan egybe – ebből lesz a fácska törzse. Az utolsó 5-10 cm maradjon szabadon. (Elképzelhető, hogy a gyerekek eddig a pontig segítséget igényelnek.)
  • A drótokat, azazhogy az ágakat hajtsuk szét.
  • Fűzzünk a drót végére tetszésünk szerinti gyöngyöt, és egy hurkot képezve és/vagy csavarással rögzítsük a drótra.
  • Igazítsuk el a fácska ágait.


Felülről lefelé, ahogy a míves remekek születnek
A legtöbb szerencsefa – az előző pontban írtakkal ellentétben - az ágak utólagos összecsavarásával készül.
A gyöngy-fácskák sokféleségét a következő tényezők variációi biztosítják:

  • a felhasznált drót színe, vastagsága (a vastagság igazodjon az ágszámhoz is: vékony drótból alkossuk a sokgyöngyös fákat, hogy a törzs ne legyen aránytalanul vastag)
  • féldrágakövet vagy gyöngyöket fűzünk
  • egyféle vagy többféle anyagot használunk ugyanahhoz a fához
  • egy vagy több darab gyöngy van egy ágvégződésen
  • a több darab gyöngy egy ágvéződésen egyetlen ágat alkot-e, vagy külön ágacskákat hozunk létre velük
  • a törzs egy egyszerű ágvégződésből áll, vagy egy többgyöngyös ágrendszerből jön létre
  •  az ágkészítés módjai
  • a törzs alul hogyan végződik: a drótokból egy szépen elrendezett gyökérzetet mintázunk-e meg, vagy valamilyen tartóba rögzítjük az összesodrott drótvégeket
  • a tartók sokfélesége: pl. tartóban lévő teamécsesbe illesztett fácska, vagy gyurmával, gipsszel, murvakővel, stb. kis cserépbe, tálkába rögzített fácska

Ágkészítési módok
- egy gyöngy egy szálon: a drótszál végére egy szem gyöngyöt helyezünk, és áthurkolva és/vagy csavarással rögzítjük
- több gyöngy egy csoportban van egy ágvégződésen
- egy többágacskás ágvégződésen ágacskánként egy gyöngy
- egy többágacskás ágvégződésen ágacskánként több gyöngy egy csoportban

Szerencsefa 1. - 1. lépésSzerencsefa 1. - 2. lépésSzerencsefa 1. - 3. lépésSzerencsefa 1. - 4. lépésSzerencsefa 1. - 5. lépésSzerencsefa 1. - 6. lépés
Szerencsefa 1. - 7. lépés

Az elkészítés főbb lépései:
- készítsünk 3 ágvégű ágakat, ezek a fa hajtásai lesznek (1-2. kép)
- kezdjünk el kialakítani az ágakból vastagabb ágakat, melyek a mellékágakat képezik (3-5. kép)
- készítsünk a mellékágakból főágakat (6-7. kép)
- a főágakból készítsük el a törzset (8. kép). Ha tartóba állítjuk, a drótot teljes hosszában sodorjuk össze, majd a végén képezzünk egy gyűrűt, amely segíti a függőleges állásában a szerencsefát. Ha látható gyökérzetet készítünk, sodrással rendezzük el a drótvégeket egyre kisebb csoportokba úgy, hogy a gyökérzet állva tartsa a fánkat.

Fontos: az első tekerésnél döntsük el, és jegyezzük meg, melyik irányba tekerünk (óramutató járásával egyező vagy ellentétes irányba). A fa készítése során végig ezt a sodrásirányt kell tartanunk, különben a korábbi tekerések széjjelcsavarodnak.
Ezek után nincs más hátra, mint hogy szabadjára engedjük a fantáziánkat, és nekilátunk az alkotásnak.

Második sorozat fotónk a több gyöngyből több levelű hajtás készítését mutatja be.

Szerencsefa 2. - 1. lépésSzerencsefa 2. - 2. lépésSzerencsefa 2. - 3. lépésSzerencsefa 2. - 4. lépésSzerencsefa 2. - 5. lépésSzerencsefa 2. - 6. lépésSzerencsefa 2. - 7. lépésSzerencsefa 2. - 8. lépés

A hajtásokból az előzőekben leírtak szerint készíthetünk mellékágakat, a mellékágakból főágakat, végül a főágakból törzsef és gyökérzetet.

Ezek után nincs más hátra, mint hogy szabadjára engedjük a fantáziánkat, és nekilátunk az alkotásnak. Jó munkát kívánunk!

 

Cikkünk alapján Te is készítettél egy szerencsefát és szeretnéd megmutatni az Olvasóinknak? Küldd be a fényképet szerkesztőségünkbe, és mi itt, a cikk végén bemutatjuk alkotásodat!

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja