SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Töltheti-e hasznosan is idejét egy gyermek a világhálón, ha már arról letiltani úgysem lehet?

Zettisch László [cikkei] - 2020-10-29
Azok a gyerekek, akik megismerkednek a digitális alkotás örömeivel, egyrészt védettebbé válnak, másrészt könnyebben szakadnak el az Internettől is, mert szembesülni fognak azzal a ténnyel, hogy bár az Internet nem hagyható ki, a való világban minden kicsit jobb.
Töltheti-e hasznosan is idejét egy gyermek a világhálón, ha már arról letiltani úgysem lehet?

Az Internet veszélyes terep, ezt senki sem vitatja. Ez az a felület, ahol sokszor még a felnőttek sem igazán tudják megkülönböztetni a valódit a hamistól, sőt a legtöbben azt sem igazán érzik, mennyire is veszélyes. Talán sokan bele sem gondolnak, mit jelent az, hogy az androidos telefonokra telepített alkalmazások a telefon összes funkcióját képesek láthatatlanul is irányítani (igen, a kamerát és a mikrofont is), mit jelent, hogy ami egyszer az Internetre felkerült az ott is marad, miért nem elég arra figyelnünk mi mit teszünk fel a világhálóra, már arra is ügyelnünk kell mások mit tesznek fel rólunk, és mit jelent az, amikor az emberek azt hiszik álarc mögött vannak.

A gyermekek számára befolyásolhatóságuk a legnagyobb veszély.

Mi értetlenül állunk azon tény előtt, hogy a mai fiatalokat nem is zavarja az, hogy a nap 24 órájában kapcsolatban állnak a világgal, folyamatosan megfigyelik őket, sőt, ha "leválnak" a hálózatról elveszettnek érzik magukat.

Mindent meg kell tennünk azért, hogy gyermekünk a lehető legtöbb időt töltse a való világban (a kisebb gyermekek jobban élvezik a való világot, mint a virtuálisat), a digitális térben (ha azt már tiltani úgysem tudjuk) pedig felkészülten, kellő védettséggel és számára hasznosan mozogjon. 

Cikksorozatomban leírom, hogy az Interneten hogyan, mivel tölthető hasznosabban az idő, melyek azok a tevékenységek, melyek által egy gyermek folyamatosan tanul, melyekkel védettebbé válik,  melyeket élvezettel csinálhat, melyek fejlesztik a digitális kompetenciát, annak mind az öt területén (információ gyűjtése, felhasználása, tárolása; digitális, internet alapú kommunikáció; digitális tartalmak létrehozatala; problémamegoldás, gyakorlati alkalmazás; IKT biztonság).

Nem oktató anyag készül, egyszerűen bemutatom, mely tevékenységek lehetnek érdekesek egy gyermek számára, hogyan kezdhet neki az alkotásnak és hogyan teheti alkotásait nyilvánossá a megfelelő helyen.

Ezekről lesz szó:

- Naplóírás, azaz a blog.
- Vers és próza írás.
- Rajzolás, avagy a számítógépes grafika.
- Fotózás, retusálás.
- Zene szerkesztés (esetleg zeneszerzés).
- Weboldal készítés, programkódok.
- Kiterjesztett valóság fordítva (a virtuálisból a valóságba).
- Játék készítés (végső esetre).

A fentieken keresztül többek közt be fogom mutatni, hogy van közösségi élet (értelmes) a Facebookon kívül is, hogy az önbizalom nemcsak lájkokkal növelhető, és hogy a Google kereső többre is képes mint amire a legtöbben használják.

Folytatás novemberben.
 

 

Zettisch László


Zettisch László
Informatikai tanácsadó - programozás és kommunikáció a neten

Elérhetőségeim:
Email: z.laszlo@onmediaweb.eu
Honlap: onmediaweb.eu/

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)
A szerkesztő ajánlja