SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Adventi készülődés, szimbolika

Fürst Melinda [cikkei] - 2008-11-25
"Havat terel a szél az erdőn,
mint pehely-nyájat pásztora.
S néhány fenyő már érzi sejtőn,
miként lesz áldott-fényű fa,
és hallgatózik. Szűz utakra
feszül sok ága, tűhegye-
szelet fog- készül, nő magasba,
az egyetlen szent éj fele."

Rainer Maria Rilke
Adventi készülődés, szimbolika

Advent a karácsonyi ünnepkör bevezető része, a Katolikus Egyház liturgiájában az Úr eljövetelére való várakozás ideje. Karácsony előtt otthonunkat beragyogja az adventi koszorú négy gyertyája négy héten keresztül. Izgalmas várakozás ez, minél több gyertya ég a koszorún, annál közelebb  kerültünk a várva várt ünnephez. Az első gyertyát az első adventi vasárnapot megelőző szombat este szokás meggyújtani, vagy vasárnap, ami idén november 30-ára esik. Készítsünk saját koszorút, ne a tavalyit újítsuk fel, így szívből készülhetünk az idei ünnepre, nem csak egy gyors megoldást választunk.

A kör alapot csinálhatjuk fenyőágból, tobozból, szalma vagy vessző alapanyagból. Ha készen vesszük a szalmából vagy vesszőből készült koszorú-alapot, akkor boríthatjuk  fenyőággal, vagy a kevésbé szúrós boróka és tuja-ágakkal is. Szerezzünk be zöld színű drótot, vagy cérnát, ezzel erősíthetjük az alaphoz a zöldeket. Tegyük egy tálcára a koszorút, így később is könnyen tudjuk mozgatni ha új helyet keresünk neki, nem böki meg a kezünket.
Szedjünk csipkebogyót, vagy száríthatunk narancs és citromkarikákat, amelyeket szintén feltehetünk a koszorúnkra. Készíthetünk kis masnikat is, lila színű szalagból amely a  hagyomány szerint a bűnbánat színe, de más színt is választhatunk kedvünk szerint.

A fehér a megtisztulás és az isteni fény, az Atya szimbóluma,
a kék a szentség, a Fiú szimbóluma,
a piros a szeretet, a Szentlélek szimbóluma,
a zöld a reményt,
a rózsaszín az örömöt,
a lila a bűnbánatot jelzi.

Gyertyáinkat rögzíthetjük a tavalyi fém gyertyatartó-alapokra, vagy ha megforrósítunk tűzön egy drótdarabot, könnyen bele tudjuk nyomni a gyertyánk aljába, majd  rögzíthetjük a koszorún.

Ha a hagyományos szimbolika szerint lila-rózsaszín színeket követjük a koszorúnkkal, akkor az első héten meggyújtott gyertyánk lila lesz, amely a bűnbánatot jelképezi. A  következő héten ismét lila gyertyát gyújtunk meg, majd ezután a harmadik hétvégén a rózsaszínt, amely az örömöt, tisztaságot, szűz Máriát jelképezi. Karácsony előtti  hétvégén az utolsó lila gyertyát is meggyújthatjuk, amely így együtt ég a többivel, a karácsony megérkezett. 

Elkészíthetjük koszorúnk gyertyáit négy különböző színnel is, kék, piros, fehér és lilával. Ezek a színek a hetente érkező angyalokat jelképezik, melyek körbejárják az  otthonokat, s összegyűjtik a szívből jövő szeretetet.

Nem kötelező azonban a hagyományos színekhez ragaszkodni, a négy gyertya önmagában is jelképezi a négy fogalmat hétről hétre, a hitet, reményt, szeretetet és az  örömöt.

Tehetünk koszorút az ajtóra is vendégváró díszítésnek fagyönggyel, amely a kelta mitológiában a téli napéjegyenlőség, és a fény újjászületését jelzi. Finom illatokat csempészhetünk otthonunkba, ha narancsot megtűzdelünk szegfűszeggel, és egy szalagra kötve kiakasztunk.

Nemcsak koszorút készíthetünk, hanem november 25-én mandulafa ágacskát tehetünk vízbe, a rügyező ág szép jelképe az adventi várakozásnak, karácsonyra kivirágzik. 
Szent Katalin emlékére tesszük ezt, sokan Szent Borbála napján, december 6-án tesznek gyümölcsfa ágat vízbe.

Luca napján, 13-án búzaszemeket csíráztathatunk, karácsonyra szépen kizöldül. A Luca búza az Élő Kenyérnek, a születendő kis Jézusnak is jelképe, asztalra, vagy a jászol  köré teszik hagyományosan.

15-én felállíthatjuk a kis jászolt, ahova a gyerekek minden jócselekedettel egy-egy szalmaszálat tehetnek, amely karácsonyig megtelik. Szép szokás ez, a gyerekek  egymással versenyeznek hogy tényleg jók legyenek karácsonyig. Régen a népi szokásban a jászol útra kelt, és 9 családnál minden nap más-más ház fogadta be a Szent Családot.

December 24-én ünnepi készülődéssel van tele a ház. A szülők a nagyobb gyermekekkel díszítik a karácsonyfát, amely a középkorból eredezve a jó és a tudás  fáját jelképezi. A papírláncok a kígyót jelképezik, a fára felaggatott cukorka, dió, alma pedig a jó és a gonosz tudás gyümölcseit szimbolizálják.
Az égő gyertyák  a világ világosságát, a kis Jézust jelentik. Szenteste a kis jászol is bekerül a fa alá, a bölcsőben fekvő kis Jézuskával. Ezen a napon adjuk át az ajándékokat is.

Indexfotó: www.foter.com

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Életét vesztette Sallai Nóra ötéves kisfia az autóbaleset következtében

Életét vesztette Sallai Nóra ötéves kisfia az autóbaleset következtében

Szeptember 27-én történt a súlyos karambol, melyben Sallai Nóra színésznő és kisfia életveszélyes sérüléseket szenvedett - azóta kórházban ápolták őket. A szörnyű baleset mára azonban felfoghatatlan tragédiává változott.
"A halloween a sátánisták ünnepe!" - egy szigetszentmiklósi óvoda hosszan írt arról, miért nem szabad részt venni benne

"A halloween a sátánisták ünnepe!" - egy szigetszentmiklósi óvoda hosszan írt arról, miért nem szabad részt venni benne

"Hallooween nagyon veszélyes mindenkire nézve. Nem kell átvegyünk semmilyen idegen néptől pogány ünnepeket, szokásokat! Ennek a megemlékezése az méltó a keresztyén emberekhez" - írták egy hosszú posztjuk végén.
Október 2024-ben is a látás hónapja

Október 2024-ben is a látás hónapja

A látás hónapját minden évben megrendezik világszerte, így Magyarországon is. A látás hónapjának kezdetben elsősorban az optikai látásjavítás (szemüveg- és kontaktlencse-viselés) volt a fő témája. Az évek során azonban a látás, elsősorban a látásélesség megőrzésének és javításának figyelemfelhívó hónapja lett. Professzor Dr. Holló Gáborral, a Szemészeti Központ vezetőjével, glaukóma specialistájával a mai alkalommal a 2024. évben is aktuális látásmegőrzéséről és az éleslátást leginkább veszélyeztető betegségekről, valamint ezek korai felismeréséről beszélgettünk.
Minden ultrafeldolgozott élelmiszer káros? A dietetikus válaszol

Minden ultrafeldolgozott élelmiszer káros? A dietetikus válaszol

Egyre többet hallani az ultrafeldolgozott élelmiszerek veszélyeiről, a tájékozottabbak egyenesen a szív-érrendszer legnagyobb ellenségeinek tekintik azokat. Ugyanakkor érdemes tudni, hogy ezek az élelmiszerek nem mind ugyanolyan feldolgozással készülnek, és bizonyos típusaik akár még csökkenthetik is a kardiológiai kockázatokat. Czakó Bettina, a Kardioközpont dietetikusa, okleveles táplálkozástudományi szakember MSc egy új elemzés kapcsán beszélt a témáról.
Csúnyán köhög a gyermek: mi a teendő?

Csúnyán köhög a gyermek: mi a teendő?

"Csúnyán köhög" - panaszolják aggódva a szülők, amikor náthás és napok óta köhögő gyermekeikkel felkeresik az orvost. Dr. Mezei Györgyi, a Tüdőközpont gyermektüdőgyógyász, allergológus és klinikai immunológus szakorvosa arra hívja fel a figyelmet, hogy a vírusfertőzésekkel együtt járó köhögés 3-4 hétig is fennállhat.
A szerkesztő ajánlja