Karácsonyfa-karácsonyra
Az ősi hitvallásokban a fa az életet szimbolizálta, s nem egyszer szolgált az Istenek lakhelyéül. Két évszázaddal ezelőtt a karácsonyfa még nem a mai, csodásan feldíszített, lakásban felállított fenyőt, hanem a földesuraknak fa formájában lerótt adót jelentette.
A tizenhetedik században, Németországban terjedt el először a karácsonyfa-állítás szokása. Városi polgárok és céhtagok az erdőben egy-egy fát vághattak ki karácsonyra, ez azonban nem lehetett egy méternél magasabb. Később megpróbálták betiltani ezt a rendeletet, ám az ünnepi hagyomány olyannyira elterjedt, hogy egy-egy család már több karácsonyfát is állított. A mai Németországban is divat, hogy nem csak a lakásban elhelyezett karácsonyfát, hanem a házakat, és az udvaron/utcán álló fákat is feldíszítik.
Magyarországra csupán a németekkel való szorosra fűződött kapcsolat folytán került a karácsonyfa. Először a tizenkilencedik században jelent meg hazánkban a mára már nélkülözhetetlenné vált feldíszített fenyő. A hagyományos karácsonyfát ezüstpapírba csomagolt dióval, mogyoróval, gyertyával és almával díszítették. A tradicionális díszleteket azonban egyre inkább kiszorítják a mesterséges üvegdíszek, és a műanyag, ám annál látványosabb télapó- és angyal figurák.
A divat elsodorta a régi értékeket, amikor a családok esténként együtt sütöttek mézeskalácsot, közösen készítették el a fák díszeit. Míg régen a fenyőn a színpaletta minden árnyalata megtalálható volt, addig ma már az "esztétikusabb" csupán egy-két összeillő szín látható az ünnepi fán. Egyre gyakoribb az arany-piros, valamint az ezüst-hófehér és ezüst-kék színkompozíció. Szerencsére a sokgyermekes családos többsége még ma is saját kezével készíti el a hagyományos díszeket.
Fenyő-tippek:
- Az ezüstfenyő méltán lehet a lakás dísze. Előnye, hogy rövid, dúsan elhelyezkedő tűlevelei miatt könnyen díszíthető. Hátránya, hogy hamarabb hullajtja leveleit.
- Az erdei fenyő csak ritkábban kapható vágott formában. Hosszú tűlevelei miatt nehezebb a díszítés, s ágai is ritkásabban helyezkednek el. Előnye, hogy gyantájának illata napokig érezhető, s kevésbé hullajtja tűleveleit.
- A feketefenyő az erdei fenyőhöz hasonló, ám tűlevelei hosszabbak. Előnye, hogy sokáig eltartható, hátránya azonban a túl erős gyantaképződés, és a nehéz díszíthetőség.
Visszaváltható vagy élő fenyőt?
Több városban is lehetőséget kaptak tavaly a családok, hogy visszaváltható fenyőt vásároljanak. Igaz, hogy karácsony a szeretet ünnepe, de ha egész évben nem is, legalább most gondoljunk a természetre! A fenyőfák bérlése tavaly 3000-3500 Ft-ba került, ám a fák visszavitele után ebből 1000-2000 Ft-ot visszakapott a bérlő. Az előzetesen még karácsonyfaként funkcionáló fenyők később faiskolákba, parkokba kerültek.
Mivel Magyarországon évente mintegy másfél millió(!) fenyőt vágnak ki, karácsony után rengeteg hulladék marad, melyek komposztálás híján a szeméttelepekre kerülnek. Ezért hatalmas segítséget jelentenek a visszaválható fenyők: a faállomány sem ritkul meg, s az utcákat sem lepi el a szemét. Kertes házban élők akár vásárolhatnak is kisebb fenyőfát, melyet akár több éven át is fel lehet használni, majd elültethető a kertben.
Fotó: Catkin/Pixabay.com
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
Közösségi hozzászólások: