SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Karácsonyi készülődési ütemterv: ezeket intézd el és gondold át novemberben!

Kercsó Dorottya [cikkei] - 2019-11-14
A boltok már karácsonyi díszben, a polcokon hetek óta ott vannak a Mikulások, és lassan a bevásárlóközpontokban is felcseng a Last Christmas... Ideje, hogy te is elkezdd a karácsonyi készülődést, hogy az idei ünnep stressz- és kapkodásmentesebben, és talán egy kicsit boldogabban is teljen, mint az eddigiek.
Karácsonyi készülődési ütemterv: ezeket intézd el és gondold át novemberben!

Jártál már úgy, hogy a gyerek utolsó óvodai napján reggel jutott eszedbe, hogy talán mégis kéne valami apróságot küldened az óvó néninek? Hogy 23-án még idegesen nyomakodtál több ezer másik emberrel a bevásárlóközpontban, és vásároltad a haszontalanabbnál haszontalanabb kacatokat a rokonoknak, mert hirtelen nem jutott semmi értelmes ajándékötlet az eszedbe? És mindennek megkoronázásaként 24-én délelőtt vetted észre, hogy nincs otthon elég tojás?

Az ilyen helyzetek elkerülése érdekében akár már most elkezdheted a karácsonyi készülődést, így kisebb az esélye a fentiekhez hasonló kínos helyzetek kialakulásának. Amire szükséged lesz: egy jó tervező (füzet, tervezőnapló, excel táblázat – ami szimpatikus), esetleg gyűrűs lefűzőmappa, napi öt-tíz perc erre fordított idő és kitartás.


Karácsonyi ütemterv


November első fele:

Ilyenkor még a tervezésé a főszerep. Minden ötletedet jegyezd fel lehetőleg azonnal, így nem merülnek feledésbe.

Amit mindenképp gondolj végig:

  • Karácsonyi menü. Érdemes a jól bevált recepteken kívül valami újat is kipróbálnod. Nézegess az interneten, szakácskönyvekben, karácsonyi magazinokban, ami tetszik, vágd ki, mentsd el vagy jelöld könyvjelzővel.
  • A lakás ünnepi dekorációja. Nézd meg, a tavalyi anyagok közül mit tudsz idén is felhasználni. Az interneten is sok jó ötletet találsz, szánj rá naponta néhány percet.
  • Ha saját készítésű adventi naptárat szeretnél, ennek a tervezését is ideje elkezdeni. Gondold azt is végig, milyen apró ajándékokkal töltöd meg. Tipp: idén ne csak a gyerekeknek, hanem a párodnak, sőt, saját magadnak is készíts naptárt!
  • Ajándékok. Kit tervezel idén megajándékozni? Kinek vásárolsz, és kinek készítesz kézzel? Az ötleteidet vezesd táblázatban. Ha szembe jön veled valami, amiről tudod, hogy a másik örülne, már most nyugodtan beszerezheted.
  • Ha terveztek karácsonyi családi fotózást, és eddig még nem tetted volna, legkésőbb most foglalj időpontot.
  • Tarts „előkarácsonyt” Márton-napon, és készíts libapecsenyét!


November harmadik hete:

A nappalok egyre rövidebbek, a reggelek fagyosak, lassan a hangulat is kezd karácsonyivá válni. Itt az idő elkezdeni a karácsonyi kellékek beszerzését. Semmi kapkodás, csak ráérősen, örömmel.

  • Ha saját készítésű adventi koszorút szeretnél, szerezd be az alapanyagokat
  • Kezdd a lakás fekészítését az ünnepekre egy alapos szortírozással: dobáld ki a lejárt vagy egyéb okból sosem használt kozmetikumokat, törött gyerekjátékokat, a sarkokban gyűlő lomot.
  • Kezdj el vásárolni! Nem kell rohanósan: néhány ajándékot vegyél meg, és készíts el egy vagy két kézműves meglepetést.
  • Szerezd be az ünnepi dekoráció kellékeit.


November negyedik hete:

A hét végén nagy valószínűséggel meggyújthatjuk az első gyertyát az adventi koszorún. A tervezés után itt az ideje a tettek mezejére lépni. Nem lesz nehéz, hiszen ha tudod, mit akarsz, a megvalósítás már sokkal könnyebben fog menni.

  • Ha eddig nem tetted volna, legkésőbb most foglalj időpontot a fodrászhoz, kozmetikushoz, körmöshöz.
  • Álmodd meg az ünnepi ruhádat (legalább három kell, és esetleg még egy szilveszterre), és ha szükséges, vásárold meg. Ne feledkezz meg a cipőről sem!
  • Készülj fel a főzésre! Ellenőrizd, minden eszköz megvan-e a sütéshez-főzéshez, kések elég hegyesek-e, működik-e normálisan a robotgép és a mákdaráló. A kamrát is nézd át, a lejárt szavatosságú élelmiszereket dobd ki, és írd össze, mire lesz szükséged.
  • Folytasd az ajándékvásárlást: szerezz be és készíts el néhány dolgot a listáról.
  • Ha van kedved, már most előkészíthetsz néhány ételt. A töltött káposzta vagy a zserbó kiválóan fagyasztható. A mézeskalács tésztáját is begyúrhatod és lefagyaszthatod előre, így amikor szükség lesz rá, csak a kiengedéssel és a szaggatással kell foglalkoznod.
  • Ezen a héten készítsd el az adventi koszorút, hiszen vasárnap már szükség lesz rá.
  • Ha eddig nem derült ki, milyen karácsonyi programot tervez a bölcsőde, óvoda, iskola, kérdezz rá a pedagógusoknál!
  • Mikuláskor minden évben hiánycikk a virgács: ha úgy érzed, gyermekeid megérdemlik afféle szelíd figyelmeztetés gyanánt, már most csapj le rá.
  • Egyedülálló hölgyek a hónapot egy kis András-napi játékkal zárhatják: Rajzolj egy csillagot, vágd ki, és minden ágára írd rá egy-egy – lehetőleg rokonszenves – férfi ismerősöd nevét. A csillagot tedd a párnád alá, és lefekvés előtt tépd le egy ágát. Reggel nézd meg az eredményt: aki a letépett ágon szerepel, az lesz a férjed. (Mérget azért ne vegyél rá.)

Kapcsolódó cikkeink:

Kép: Yuganov Konstantin / shutterstock

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja