SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

10 tipp, ha ez lesz az első babás karácsony

Bajdó Bettina [cikkei] - 2020-11-25
Az első karácsony a babával mindig nagyon különleges ünnep. Természetesen mindennek tökéletesnek kell(ene) lennie: a fa csillogjon, az étel legyen finom, az ajándéknak mindenki örüljön, s kellemes hangulat uralkodjon. De mint tudjuk, ember tervez... főleg egy kisbabával kiszámíthatatlan minden.
10 tipp, ha ez lesz az első babás karácsony

A karácsony előtti nyüzsgés automatikusan átragad a csecsemőre is, főleg akkor, ha csak pár hete érkezett a családba. Ebben az időszakban nem könnyű a karácsonnyal foglalkozni, de minden édesanya szeretné, ha a baba első ünnepe tökéletes lenne. Ebben próbálunk segítséget nyújtani, hogy minél jobban be tudjuk osztani az időnket, hogy az ünnep az édesanyák számára is ünnep maradhasson.


1. Ne stresszeljünk túl sokat!

Három-négy hónapos kor előtt a kisbaba szinte tudomást sem vesz a karácsonyról. Viszont a csecsemő minden rezdülésünket átveszi, így neki sokkal fontosabb, hogy a körülötte lévők jó hangulatban legyenek, mint a tökéletes dekoráció. Ez az első karácsonyunk a kisbabával, tekintsünk rá úgy, mint egy kísérletre az elkövetkező, minden bizonnyal sokkal viharosabb évekre. Ez a szenteste inkább a csendes, nyugodt összebújásról szól, mint drága ajándékokról.


2. Tervezzünk hosszabb távra!

A csalódások és a félreértések elkerülése érdekében a karácsonykori hagyományokat is időben meg kell vitatni és meg kell tervezni: mikor állítsuk fel a fát, mikor vacsorázzunk, mikor legyen az ajándékozás. Mindezt pedig összhangba kell hozni a baba rutinjával, ha pedig nagyobb testvér van, akkor az ő igényeivel is.  

A legjobb, ha nemcsak karácsony estéjére tervezünk, hanem az ünnepek hátralévő részére is. Különösen ebben az évben alaposan át kell gondolni, hogy mely időpontokban tervezünk látogatókat fogadni vagy látogatóba indulni. Bár ilyenkor általában hagyomány a családokban, hogy meglátogatjuk egymást, a járványhelyzet miatt, különösen egy kisbaba mellett talán jobb ötlet ezt idén kihagyni. A babának is az a legjobb, ha az ismeretlen hangok mellett nem kell ismeretlen környezettel is megbirkóznia.


3. Vegyünk vissza a házimunkából!

Ebből le kell faragnunk. Válasszuk ki, mit hagyhatunk el, mit végezhet el helyettünk más, mit csinálhatunk meg előre. Ha nincs az összes ablak vagy az összes ajtókeret lemosva, nem fog összedőlni a világ.


4. Teremtsünk új hagyományokat!

A család legújabb tagja még nem ismeri a karácsonyi szokásokat. Ám a szülők évről évre visszatérő hagyományokat teremthetnek, amelyeket a gyermek izgatottan várhat. Ez lehet egy sajátos karácsonyi sütemény, ajándéknyitási szokások, ünnepi öltözködés, de a jótékonyság  is szóba jöhet.


5. Dekoráljuk a lakást!

A hangulatteremtés legjobb módja, ha kidekoráljuk a lakást. Az ünnepi égőkön kívül szerezzünk be vagy készítsünk adventi koszorút, dekoráljuk fenyőágakkal és gömbökkel. A kicsi is élvezni fogja a fényeket és színeket. Így korán megismeri milyen különleges és varázslatos is a karácsony.

6. Írjunk egy kívánságlistát!

Az ajándékozás a karácsony meghatározó része. De a nagy kérdés: mit adjunk egy babának?  Tegyük a kezünket a szívünkre: egy csöppségnek elsősorban szeretetre, nyugodt légkörre és a szüleire van szüksége. A babáknak szánt ajándékok többnyire a szülőknek szánt ajándékok, s ezzel nincs is semmi baj. A csecsemő számára teljesen elegendő egy egyszerű játék, például csörgő vagy egy kis plüss. A legjobb, ha a nagyszülőknek, rokonoknak adunk tippeket, hogy minek vennénk a legnagyobb hasznát, mi lenne szükségünk, ez lehet babaruha, pelenka, tápszer vagy akár megtakarítás későbbre. Az ajándékvásárlás nem korlátozódik az utolsó hetekre. Már korábban gyűjthetjük az ajándékokat vagy az ötleteket, amikor jártunkban-keltünkben érdekességeket látunk az üzletekben.


7. A karácsonyi menü idén egyszerűbb lehet

Látjuk magunkat, amint remegve állunk a fa mellett, a baba ordít a kiságyban és közben apa gyorsan elvégzi az utolsó feladatokat karácsonyra? Ne feledjük: a kevesebb néha több. Ha fontos számunkra, hogy mi készítsük el az ünnepi vacsorát, akkor idén válasszunk egy egyszerű, ízletes és bevált ételt. Nem kell 12 fogásos vacsorát varázsolni az asztalra. Ha mégis ez utóbbi mellett döntünk, akkor osszuk le időben a feladatokat, hogy addig ki vigyáz a babára, amíg mi a konyhában serénykedünk.

S ha már élelem: a kisbabák gyakran válogatósabbak és szeretik az ismerős ízeket. A szoptatós gyerekek karácsonykor sem akarják nélkülözni az anyatejet, ezért elengedhetetlen a megfelelő szünetek megtervezése. Ha pedig már hozzátáplálunk, akkor is az ismerős ízeket adjuk a babának.


8. Élő vagy műfenyő?

Sokan a baba miatt eleinte műfenyőt választanak, nehogy megegye a földön talált tűlevelet. Azonban egy műfenyő (bármennyire is igazinak tűnik) nem hasonlít az igazihoz. Más az illata (nincs), más a fogása, a színe. Már kaphatók olyan örökzöldek, melyek tényleg nem hullajtják a levelüket. Bár minden kisgyerek álma a plafonig érő karácsonyfa, egy kisbabás család számára előnyösebb az asztalra helyezett kisméretű fácska, melyet a hátulgombolósok nem érhetnek el. Ha mégis a nagy karácsonyfa mellett döntünk, gondoskodjunk a megfelelő kitámasztásáról, és sose hagyjunk kisgyereket egyedül a karácsonyfa mellett! Gyertya, csillagszóró szintén nem maradhat őrizetlenül a baba és a fa közelében!


9. Örökítsd meg, hogyan cseperedik!

Az a közhely, hogy repül az idő, akkor nyer igazán értelmet, amikor valakinek gyereke születik. Ezért is érdemes megörökíteni a különleges pillanatokat. Jópofa ötlet, hogy minden karácsonykor fotózzuk le ugyanazzal az ünnepi dekorációval vagy karácsonyi dísszel. Az ünnepek végén a legfontosabb, hogy ne felejtsük el lementeni a fotókat a számítógépre, a felhőbe vagy külön adathordozóra, nehogy nyáron vegyük észre, hogy elvesztek.

10. A nagyok is segíthetnek a kicsi körül

Ha a csecsemőnek vannak idősebb testvérei, a karácsony a tökéletes alkalom számukra, hogy megmutassák testvérük szeretetét. Talán a nagyok segíthetnek egy kicsit anyának és apának az előkészületekben - akár a fa díszítésében, akár a konyhában, akár csak a babával játszani, miközben a stresszes anya zuhanyozással kényezteti magát. Ez nemcsak a gyerekek önbizalmát erősíti, hanem a családi harmóniát is.

Ne feledjük tehát: ne csináljunk mindent egyedül, ha kell, kérjünk segítséget. S az aranyszabály: egyetlen állandó van a gyerek mellett, a változás.

 

Fotók: Pexels képe a Pixabay -en. PublicDomainPictures képe a Pixabay -en
Indexkép: Depositphotos.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja