Mit tegyél, ha fuldokló gyereket látsz? - oktatóvideóval
Mit tegyünk, ha fuldokló gyermeket látunk?
A nyári kánikulában természetesen a legtöbb gyermekes család strandolni megy, ezzel együtt azonban megnő a balesetek kockázata is. Sajnálatos módon nemrég egy 7 éves kisfiú fulladt bele egy gyógymedencébe, egy 4 éves kisfiút pedig újra kellett éleszteni a strandon.
Mit tehetünk annak érdekében, hogy elkerüljük a fulladásveszélyt?
A legfontosabb dolog, amit mindenkinek be kell tartania: soha ne hagyjuk egyedül a gyerekeket, egyetlen pillanatra sem!
De mit tehetünk, ha már megtörtént a baj? Hogyan menthetjük meg a gyerek életét, ha elmerült a vízben? A Gyermekrohamkocsi csapata oktatóvideóban foglalta össze, mik a teendők, amíg kiér a mentő.
Teendők fulladozás esetén
1. Kérj segítséget, hívj mentőt! Ha a gyermek elmerült a vízben, húzd ki, és kiálts segítségért! A helyszínen lévő emberek közül valaki tárcsázza a 112-t, és közölje velük, hogy gyermek fulladásos újraélesztéséhez kértek segítséget!
2. Adjátok meg a helyszín címét, és ne tegyétek le a telefont! Kövessétek a diszpécser utasításait!
3. Biztosítsd az átjárható légutakat, kezdd meg a lélegeztetést!
4. Ha a gyermek eszméletlen, hangosan szólítsd meg, alkalmazz enyhe fájdalomingert!
5. Ha nem reagál, biztosítanod kell az átjárható légutakat, amihez az egyik kezeddel hátra kell hajtanod a fejét, a másik kezeddel pedig meg kell emelned az állcsúcsot.
Ha szükséges és könnyen meg tudod tenni, tedd szabaddá a mellkast! Az átjárható légutak biztosítása után 10 másodpercig vizsgáld a légzést! A gyermek arca elé kell hajolnod, és hallgatni, érezni, hogy áramlik-e a levegő, valamint figyelned kell, hogy emelkedik-e a mellkasa.
6. Ha a gyermek nem lélegzik, vagy nem tudod eldönteni, lélegzik-e, 5 befúvásos lélegeztetést kell használnod.
5 befúvásos lélegeztetés
A gyermek szájába az orr befogásával körülbelül 1 másodperc alatt annyi levegőt kell befújnod, hogy a mellkas éppen megemelkedjen.
Ha a mellkas nem emelkedik meg, röviden pillantsunk a gyermek szájába! Ha a szájüregében víz van, fordítsd egy gyors mozdulattal oldalra a gyermeket, és távolítsd el a vizet!
7. Végezz mellkaskompressziót! Ha a gyermek továbbra is eszméletlen, mellkaskompressziót kell alkalmaznod: 15 nyomás és 2 befúvás, váltakozva. Fontos: Ha bizonytalan vagy, akkor is az újraélesztés megkezdése mellett dönts!
A mellkaskompresszó végzése:
- Az egyik kéztövedet helyezd a szegycsontra, és nyújtott kézzel nyomd össze a mellkast egyharmadával, 100-120 nyomás/perc ütemben!
- A kompresszió legyen határozott és mély!
- Figyelj arra, hogy két kompresszió között a mellkas teljesen visszaemelkedjen!
- Nem kell attól félni, hogy a gyermeket összetöröd, hiszen a gyerekek csontozata nagyon rugalmas.
- A másik kezedet a gyermek homlokán kell tartanod, ezzel megtartva az átjárható légúthoz szükséges fejpozíciót.
- Ha a gyermek nagyobb, vagy fáradni kezdesz, használhatod mindkét kezedet, ilyenkor az ujjaidat kulcsold össze a szegycsonton!
8. Gondoskodjatok róla, hogy a mentősök megtalálják a helyszínt, és szabad bejárásuk legyen!
"Ne késlekedj! Ha a szív megáll, azonnal kezdj újraélesztést! Nem baj, ha nem vagy profi és nem csinálod tökéletesen. Bármilyen újraélesztési tevékenység jobb, mint a semmi" - üzeni a videó végén a Gyermekrohamkocsi csapata.
Indexkép: Depositphotos.com
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
Közösségi hozzászólások: