SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Mit tegyél, ha fuldokló gyereket látsz? - oktatóvideóval

Lakatos Dóra [cikkei] - 2021-07-16
Hogyan menthetjük meg a gyerek életét, ha elmerült a vízben? A Gyermekrohamkocsi csapata oktatóvideóban foglalta össze, mik a teendők, amíg kiér a mentő.
Mit tegyél, ha fuldokló gyereket látsz? - oktatóvideóval

Mit tegyünk, ha fuldokló gyermeket látunk?

A nyári kánikulában természetesen a legtöbb gyermekes család strandolni megy, ezzel együtt azonban megnő a balesetek kockázata is. Sajnálatos módon nemrég egy 7 éves kisfiú fulladt bele egy gyógymedencébe, egy 4 éves kisfiút pedig újra kellett éleszteni a strandon.

Mit tehetünk annak érdekében, hogy elkerüljük a fulladásveszélyt?

A legfontosabb dolog, amit mindenkinek be kell tartania: soha ne hagyjuk egyedül a gyerekeket, egyetlen pillanatra sem! 

De mit tehetünk, ha már megtörtént a baj? Hogyan menthetjük meg a gyerek életét, ha elmerült a vízben? A Gyermekrohamkocsi csapata oktatóvideóban foglalta össze, mik a teendők, amíg kiér a mentő.

Teendők fulladozás esetén

1. Kérj segítséget, hívj mentőt! Ha a gyermek elmerült a vízben, húzd ki, és kiálts segítségért! A helyszínen lévő emberek közül valaki tárcsázza a 112-t, és közölje velük, hogy gyermek fulladásos újraélesztéséhez kértek segítséget!

2. Adjátok meg a helyszín címét, és ne tegyétek le a telefont! Kövessétek a diszpécser utasításait!

3. Biztosítsd az átjárható légutakat, kezdd meg a lélegeztetést!

4. Ha a gyermek eszméletlen, hangosan szólítsd meg, alkalmazz enyhe fájdalomingert!

5. Ha nem reagál, biztosítanod kell az átjárható légutakat, amihez az egyik kezeddel hátra kell hajtanod a fejét, a másik kezeddel pedig meg kell emelned az állcsúcsot.

Ha szükséges és könnyen meg tudod tenni, tedd szabaddá a mellkast! Az átjárható légutak biztosítása után 10 másodpercig vizsgáld a légzést! A gyermek arca elé kell hajolnod, és hallgatni, érezni, hogy áramlik-e a levegő, valamint figyelned kell, hogy emelkedik-e a mellkasa.

6. Ha a gyermek nem lélegzik, vagy nem tudod eldönteni, lélegzik-e, 5 befúvásos lélegeztetést kell használnod.


5 befúvásos lélegeztetés

A gyermek szájába az orr befogásával körülbelül 1 másodperc alatt annyi levegőt kell befújnod, hogy a mellkas éppen megemelkedjen.
Ha a mellkas nem emelkedik meg, röviden pillantsunk a gyermek szájába! Ha a szájüregében víz van, fordítsd egy gyors mozdulattal oldalra a gyermeket, és távolítsd el a vizet!

7. Végezz mellkaskompressziót! Ha a gyermek továbbra is eszméletlen, mellkaskompressziót kell alkalmaznod: 15 nyomás és 2 befúvás, váltakozva. Fontos: Ha bizonytalan vagy, akkor is az újraélesztés megkezdése mellett dönts!


A mellkaskompresszó végzése:
 

  • Az egyik kéztövedet helyezd a szegycsontra, és nyújtott kézzel nyomd össze a mellkast egyharmadával, 100-120 nyomás/perc ütemben! 
  • A kompresszió legyen határozott és mély! 
  • Figyelj arra, hogy két kompresszió között a mellkas teljesen visszaemelkedjen!
  •  
  • Nem kell attól félni, hogy a gyermeket összetöröd, hiszen a gyerekek csontozata nagyon rugalmas.
  • A másik kezedet a gyermek homlokán kell tartanod, ezzel megtartva az átjárható légúthoz szükséges fejpozíciót.
  • Ha a gyermek nagyobb, vagy fáradni kezdesz, használhatod mindkét kezedet, ilyenkor az ujjaidat kulcsold össze a szegycsonton!

8. Gondoskodjatok róla, hogy a mentősök megtalálják a helyszínt, és szabad bejárásuk legyen!

"Ne késlekedj! Ha a szív megáll, azonnal kezdj újraélesztést! Nem baj, ha nem vagy profi és nem csinálod tökéletesen. Bármilyen újraélesztési tevékenység jobb, mint a semmi" - üzeni a videó végén a Gyermekrohamkocsi csapata.

Indexkép: Depositphotos.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja