SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Leharaphatja az ujjainkat: ötkilós, emberre is veszélyes aligátorteknős került elő a Balatonból

Tóth Nikolett [cikkei] - 2022-07-15
Az állatot Keszthelynél húzta ki egy horgász a Balatonból. Szakértők szerint egyre több ilyen veszélyes állattal találkozhatunk. Ha ilyen hüllőt látunk, semmiképp ne próbáljuk meg megfogni, mert veszélyes!
Leharaphatja az ujjainkat: ötkilós, emberre is veszélyes aligátorteknős került elő a Balatonból

Nem hitt a szemének, amikor kihúzta

Bár a Balaton élővilág szempontjából közel sem olyan veszélyes, mint egy tenger vagy óceán, itt is találkozhatunk olyan élőlénnyel, amire nem vagyunk felkészülve. Szerencsére cápáktól nem kell tartanunk, de Szeles Zsolt se gondolta volna, hogy horgára egy emberre is veszélyes hüllő akad. 

Mindössze egy kis pontyozást tervezett aznapra Zsolt. Nem az lett belőle. Az egy méter húsz centis vízben egy sokkal veszélyesebb állatra bukkant: egy aligátorteknősre. 



A horgász így nyilatkozott a Blikknek

„Az interneten kerestünk rá, így azonosítottuk be a teknőst. Egyből hívtunk egy vízirendőrt, de ő nem foglalkozott vele. Bevittük a Keszthelyi Rendőrkapitányságra, majd próbáltuk elérni a Veszprémi Állatkertet, de vasárnap este nem sikerült”.

Mint mondja, sokáig nem tudta eldönteni, hogy mihez kezdjen az állattal. Végül a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóságát sikerült elérnie, akik ideiglenesen a BfNPI fenékpusztai telephelyére vitték a veszélyes állatot – írta a Pénzcentrum.



 

Hogyan lehet felismerni az aligátorteknőst?

Az aligátorteknőst úgy lehet felismerni, hogy páncélja nem takarja teljesen az állat fejét, végtagjait és farkát. A hátpáncélon kisebb tüskék találhatók, és a farok feletti szegélypajzsok is kihegyesednek.

A hátpáncél világos és sötét színű is lehet. A fejét képes részlegesen visszahúzni a páncéljába. Szájában nem fogak, hanem késéles, horgas szarukávák vannak.
 

Egyre több ilyen esetre kell számítani

Az aligátorteknős rendkívül nagyra is megnőhet, akár 45-50 centiméteres és 30 kilós is lehet. 

A 80-as években nagyon népszerű hobbiállat volt. Sokan azonban megszabadultak tőle, mivel kinőtte a terráriumot. A szabadon engedés következményeivel azonban nem számoltak. 

Ezek az állatok ugyanis szeretik a hazai vizeket, és túlélhetik a teleket is. Ha zsákmányszerzésről van szó, akkor nem túl válogatósak. Bizonyos méretig mindent képesek felfalni, ami mozog a vízben: a kisebb halaktól kezdve a vízimadarakon át az emlősökig. 

A legnagyobb veszélyt mégis az jelenti, hogy akár a fürdőzőket megharaphatják. Szakértők szerint erre akkor van nagyobb esély, ha megérintjük, megfogjuk az állatot. Az aligátorteknős leharaphatja az ujjainkat és a kézfejünket is el tudja törni. 

Az ország több részén is találtak már ilyen hüllőt: például a margitszigeti tóban vagy a Naplás-tóban. Azzal kapcsolatban azonban nincs információ, hogy nagyjából hány példány élhet a hazai vizekben. 

A legfontosabb tehát az, hogy ha ilyen teknőssel, akkor semmiképp se próbáljuk megfogni, mert komoly baleset is lehet belőle!

Indexkép: Keszthelyi Televízió / Youtube

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)
A szerkesztő ajánlja