SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Miért olyan fontos az UV védelem?

Családinet [cikkei] - 2022-06-21
 [X]

Az utóbbi években egyre többet hallhatunk az ózonréteg elvékonyodásáról, és ennek a folyamatnak az egészségünkre káros hatásairól. Mégis, amikor a nyári napsugarak megérkezésével új napszemüveg után nézünk, a választást befolyásoló szempontok között még mindig csak a keret formája, színe, illetve a lencsék színei dominálnak. Természetesen a külcsíny sem elhanyagolandó: bár nem a ruha teszi az embert, az önbizalmán azért sokat lendíthet egy-egy stílusos darab.
Miért olyan fontos az UV védelem?

De mindezek mellett legalább ilyen fontosnak kellene lennie annak a kérdésnek is, hogy megfelelő UV-védelemmel ellátottak-e a kiszemelt termék lencséi. Illetve, megbízható-e az a szemüveg, amelyik ezt állítja magáról? Vagyis: ne csak a jól ismert UV400-as címkét keressük a lencsén, hanem ellenőrizzük azt is, hogy minőségi forrásból származik-e. A piacon kínált nyári kiegészítők nem feltétlenül felelnek meg a biztonsági előírásoknak, ellenben egy optikában vásárolt Oakley napszemüveg nem okozhat csalódást.

Mit érdemes tudni az UV-sugárzásról?

Az UV a napfény egy meghatározott, az emberi szem számára láthatatlan hullámtartománya, hullámhossza a 100 és 400 nm közötti tartományba esik. Három fő típusát különböztetjük meg hullámhossz-tartományuk és a bőrünkre gyakorolt hatásuk alapján.

  • UV-A (315–400 nm hullámhossz): a földfelszínre beeső sugárzás legnagyobb része. Károsítja a kollagénrostokat, roncsolja a bőrben levő A-vitamint, ezáltal hozzájárul a bőr öregedéséhez, és a bőrrák kialakulásában is szerepet játszhat. A bőr barnulását ideiglenesen, a melanin oxidálásával idézi elő.
     
  • UV-B (280–315 nm hullámhossz): az ilyen típusú sugárzás nagy részét még elnyeli az ózonréteg. Kis mennyiségben akár jótékony hatású is lehet, hiszen elősegíti a D-vitamin-képződést, ami a csontképződéshez elengedhetetlen, közvetlenül viszont károsíthatja a DNS-ünket. Bőrünk a barnulással járó melanin-pigment termelésével védekezik ellene.
     
  • UV-C (100–280 nm hullámhossz): ezt a sugárzást szerencsére teljesen elnyeli a földi légkör, az UV-C miatt egyelőre csak az űrhajósoknak kell aggódnia.

 

Hogyan árthat nekünk az UV-sugárzás?

Fontos tudni, hogy UV-sugárzásnak egész évben ki vagyunk téve, illetve hogy az aktuális hőmérséklettel nem feltétlenül áll összefüggésben. Így védekezni sem csak kánikula idején kell ellene! De hogyan károsíthatja a látásunkat, ha nem gondoskodunk megfelelő UV-szűrőről?

napszemüveg, uv-védelemmel

Átmeneti látásvesztés, szemfájdalom, gyulladás: Ha szemeink rövid időn belül túl sok UV-hatásnak vannak kitéve, a káros sugárzás megégetheti a szaruhártyánkat. Ez napokig tartó gyulladt, vörös szemekkel, könnyezéssel és szúró, égő érzéssel járhat.

  • Kúszóhályog: Ha hosszú időn keresztül éri sugárzás a szemünket, a kötőhártyánk megvastagodhat, ez a vastag réteg pedig rákúszhat a szaruhártyára is. Az eredmény nem csak a szem gyulladása, hanem akár látásromláshoz vezető fénytörési hiba is lehet.
     
  • Szürkehályog: A szürke hályog (katarakta) a szemlencse olyan mértékű elhomályosodását, elszürkülését jelenti, ami már akadályozza, hogy éles kép alakuljon ki a retinán. Kialakulásért leggyakrabban a túlzott UV-B sugárzás a felelős.
     
  • Daganatos megbetegedés: Az UV-sugárzás súlyos esetben akár rákot is okozhat a szemhéj bőrén vagy a szemben.

 

Honnan tudjuk, hogy a szemünk védett az UV-sugárzástól?

  • UV400-as jelzés: Az európai szabványnak megfelelő szűrő 400 nanométerig az UV-A és az UV-B sugárzás 100 százalékát blokkolja.
     
  • Forma: Bár kiemeltük, hogy nem minden a külső, az igenis fontos, hogy a napszemüvegünk megfelelő fedést biztosítson a szemnek. Az Oakley Turbine napszemüveg lencséi például általában hatékony védelmet nyújtanak az oldalirányból érkező napsugarak ellen is.
     
  • Megbízható minőség: Nem lehet elégszer kihangsúlyozni, hogy az előző két feltétel megléte sajnos nem ér semmit, ha nem lehetünk biztosak a napszemüveg minőségében. Még az is előfordulhat, hogy egy olcsó utánzat is rendelkezik valódi UV-szűrővel, azonban a rossz minőségű lencsék könnyen megkarcolódnak, ami az UV-védelmet is gyengíti. A kiszemelt Oakley napszemüveg ezért csak márkaboltban vagy optikában megvásárolva válhat az idei nyár kedvenc kiegészítőjévé.
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja