SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A legjobb szánkópályák Magyarországon

Herczku Nóra [cikkei] - 2021-01-15
Végre leesett a hó, nincs is jobb program a hétvégén, mint szánkózni egy nagyot! A hóban csúszkálásnál nincs korhatár, kicsik és nagyok egyaránt élvezik. Kedvcsinálónak összeszedtük, hol vannak a legjobb magyarországi szánkópályák.
A legjobb szánkópályák Magyarországon

Szánkózni jó. Emlékezzünk csak vissza gyermekkorunk teleire, amikor annyi hó esett, hogy szánkóval lehetett óvodába, iskolába járni, délutánonként pedig a kisdombon csúszkálni. A mi gyermekeinknek már kevesebb hideg tél adatik meg, vannak olyan kicsik, akik most látnak először havat, pedig bőven elmúltak már 1 évesek. A városban hamar elolvad a hó, a hegyekben viszont napokig megmarad: jó eséllyel rengeteg helyen lehet majd szánkózni ezen a hétvégén. Már csak a balesetmegelőzésre és a járványvédelmi szabályokra kell vigyáznunk!

Sípályán ne!

Az első és legfontosabb szabály: sípályán ne szánkózzunk! Az ok igen egyszerű: életveszélyes. Ha a szánkózó és a síelő ütközne, akkor jó eséllyel maradandó sérülés, csonttörés lenne a vége. Az összes hazai és külföldi sípályán tilos a szánkózás, akkor is, ha nem figyelmeztet rá tábla. Cserébe a kijelölt szánkópályákon sem lehet síelni.

Budapest és környéke

A fővárosban elsősorban a budai hegyek lejtőin érdemes próbálkozni, a Normafán az Anna-rét, illetve a Hármashatár-hegy közkedvelt szánkózóhely. A Tabánban és a Gellért-hegyen is akadnak bőven csúszásra alkalmas területek. A pesti oldalon a városligeti Király-dombot, illetve a Népliget szánkózó dombját érdemes meglátogatni. Kicsit távolabb, a Dobogókőn is találni szánkózásra alkalmas lejtőket. Figyeljünk arra, hogy ne a sípályán csússzunk, hanem inkább az átjátszóállomástól a sípálya tetejéig, avagy az Ady Endre úttól induló lejtőn. Visegrádon a Nagyvillám szánkópálya várja a csúszni vágyókat minden este 21:00 óráig.

Lejtők Észak-Magyarországon

A Duna túloldalán, Zebegényben 2012-ig sípálya is működött, melynek elkülönített szánkózóhelye is volt. Most mindkettő kitűnően alkalmas a csúszkálásra. Az Ipoly Erdő Zrt. Királyréten alakított ki szánkópályát, ott a szánkósok itt is gondtalanul élvezhetik a csúszás örömét. A Nagy Hideg-hegyen a sípályákon szánkózni továbbra is tilos. Bánkúton a szánkózni vágyók az erre elkülönített szánkópályát használhatják, valamint minibobot is bérelhetnek napi 500 Ft-ért. Szilvásváradon is van lehetőségünk a szánkózásra, egy sípályától elkülönített, 200 m hosszú, karbantartott szánkópálya várja a lelkes csúszni vágyó vendégeket. A Salgó és Somoskő várak ölelésében található Eresztvény szánkópálya önkéntes munkával készült 2017-ben.

Szánkózás a Mátrában

Hazánk legmagasabb hegye, a Kékestető közkedvelt célpont a szánkózóknak is. Az Angyalok tisztáson 60-80 m hosszú pályát élvezhetünk, illetve a Déli sípálya alján közel 1 km-es szakaszon szórakozhatunk. Ha túl nagy lenne a dugó a hegytető felé, érdemes a környező mátrai településeken is körbenézni. Mátrafüreden két szánkópálya található, igaz egy kis erdei sétával lehet csak megközelíteni őket. Az egyikhez 1,7 kilométert kell sétálni a központból indulva a sárga háromszög jelzésen. Gyöngyös irányába sétálva, a kisvasút nyomvonalát keresztezve pedig a Pipis-hegy lábához érünk, ahol szintén jókat lehet csúszkálni. Mátraházán a parkolóból a sárga háromszög jelzésen 330 métert haladva juthatunk el a szánkópályáig. Mátraszentimrén szánkózásra alkalmas kijelölt terület jelenleg nincs, ám az itteni és a bagolyirtási sípályák üzemen kívül vannak, ott meg lehet próbálni a csúszkálást. Mátraszentistvánon üzemel Hócsúszda Park, ez azonban sajnos idén zárva van.

További lehetőségek

A legkisebbek örömére az Eplényi és a Dunakömlődi sípályák mellett külön szánkódombon lehet csúszkálni. Veszprémben a Gulya dombhoz és Lackó forráshoz érdemes ellátogatni, és a Bakony erdeiben is sokfelé bukkanhatunk remek leejtőkre. Pécsen a Misina, mint hivatalos sípálya mellett biztosított a szánkózási lehetőség, de a Makár-tető, a Béke-Park, és a Rókus-domb is igazán közkedvelt a ródlizók körében. Sopronban több helyen is lehet szánkózni, ha van hozzá elég hó. A Dalos-hegyi sípályán egy elkülönített részen lehet csúszni, de remek pályák vannak a Szent István-parkban, a Bécsi-dombon és az erdei tornapályánál. Kőszegen pedig külön szánkópálya vár ránk a Szabó-hegyen.

A cikkhez felhasznált képeket suju, Pezibear, Victoria_Borodinova, Glavo és Efraimstochter készítette a Pixabay-nek.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja