Szülési szabadság 2015-ben
Németh Noémi [cikkei] - 2015-05-19
2015 márciusában jelentős változások történtek a segélyeket, ellátásokat illetően. Nézzük, idén milyen feltételek érvényesek a szülési szabadságra.
A kormány tervei szerint 2015-ben több nőt fog érinteni a szülésszabadság. Az elmúlt években folyamatosan próbálják megállítani a népességcsökkenés folyamatát, ennek köszönhetően egyre több támogatást vehetnek igénybe a családok, kismamák (pl. családi adókedvezmény, gyed extra, diplomás gyed).
A szülési szabadság időtartama
A szülési szabadság 24 egybefüggő hetet (azaz 168 napot) jelent, melyről a Munka Törvénykönyve rendelkezik. Ebből egy hónapot a szülést megelőző 4 hétben kell igénybe vennie a kismamának, a maradék 20 hetet pedig a szülés után használhatja fel. Ettől el lehet térni abban az esetben, ha meg tudnak egyezni a felek (munkáltató és munkavállaló), ilyenkor nem kötelező a szülés előtt felhasználni a négy hetes szabadságot, áttehető az egész a születés utáni időszakra. Ehhez mindenképpen kölcsönös megállapodás szükséges.
Abban az esetben, ha a baba koraszülött és esetleg több hetes speciális kezelést igényel, a szülési szabadságot a kórházból való távozás után veheti igénybe az anyuka, a szülés időpontjától számított egy éven belül.
A szabadság nem csak a vér szerinti anyukákat illeti meg, örökbefogadó szülőre ugyanúgy vonatkozik.
A szülési szabadság munkaidőnek tekintendő, így nyugdíjba vonulásnál beleszámít majd a szolgálati időbe.
A gyermek halála esetén 15 napon belül megszűnik a jogosultság. Ha bármilyen oknál fogva elveszik a családtól a gyermeket (átmeneti vagy tartós nevelésbe veszik, szociális intézményben helyezik el), akkor azonnal megszűnik a szülésig szabadságra való jogosultság.
Az ellátás összege a szülési szabadság idejére
Amennyiben a szülést megelőző két évben rendelkezik 365 biztosított nappal (azaz minimum ennyit dolgozott), a szülési szabadság teljes időtartamára ellátás illeti meg az anyukát, melynek összege a havi jövedelme napi átlagának a 70%-a - ez a terhességi-gyermekágyi segély (tgyás). Legkorábban a szülés várható dátuma előtt 28 nappal igényelhető. Az igénylés napjától számítva kezdődik a jogosultság, későbbi igénylés esetén a szülés napjától.
Abban az esetben, ha az anya nem rendelkezik a fenti feltételekkel, méltányosságból is megállapítható a tgyás-ra való jogosultság. Ilyenkor az ellátás összege a mindenkori aktuális minimálbér kétszeresének a harmincad része lesz/nap. Ez az összeg 2014-ben 6.765 Ft volt, mely 2015-ben várhatóan emelkedni fog valamennyit. Nagyjából ennyi lesz tehát a szülési szabadság során az ellátás napi összege.
Szülési szabadság az apukák számára
2015-ben a hatályos jogszabályok alapján sajnos csak 5, ikergyermekek születése esetén (bármennyien legyenek is) csak 7 munkanapnyi szülésszabadság igényelhető az apukák számára.
A szabadságot a gyermek(ek) születésétől kezdve a második hónap végéig vehetik igénybe. Érdemes alaposan megfontolni, hogy mely időszakban lehet a legnagyobb szüksége az anyának és a babának az apuka segítségére, majd ezt figyelembe véve kiválasztani a legmegfelelőbb időpontot. A törvény szerint ugyanis a szülési szabadságot a munkáltató köteles arra az időszakra biztosítani, amelyre a munkavállaló igényelte.
Meg kell említenünk azokat a szomorú, tragikus eseteket is, amikor a gyermek halva születik, vagy meghal, mivel ilyen helyzetben is igényelhető a szülési szabadság.
Egy ilyen trauma feldolgozásában minimális segítség lehet az is, ha legalább pár napig nem kell munkába járniuk a szülőknek.
Szülési szabadságot a közszférában és a versenyszférában dolgozó apukák egyaránt igényelhetnek, de csakis saját gyermekük születése esetén.
A szülési szabadságot külföldön több hétre is igényelhetik az édesapák, a tapasztalatok alapján ez nagyban erősíti a házasságot.
Forrás: www.oep.hu
Fotó: fancycrave1 / pixabay
Fotó: fancycrave1 / pixabay
Családinet hozzászólások:
Előző hír
Januártól bővül a gyed extra
Következő hír
TB ellátások, GYED, GYES, CSED kisokos
LEGOLVASOTTABB
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában
A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története
Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?
Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!
A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?
A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
Közösségi hozzászólások: