SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Szülésre felkészítés - az utolsó menet

Fenyvesi Ildikó [cikkei] - 2008-07-22
A szülésre felkészülés tulajdonképpen a terhességgel veszi kezdetét. Mikor egy nő megtudja, hogy terhes, onnantól várja gyermekét a szülés pillanatáig, ahol végre megláthatják egymást. Az édesapák jellemüktől függően élik meg a terhesség kilenc hónapját, de gyermekük születésekor ők a legbüszkébbek.
Szülésre felkészítés - az utolsó menet

A szülésre felkészülésben fontos, hogy mind az anyuka, mind az apuka részt vegyen.
A szülésre felkészítés a terhes tornán már elkezdődik, ugyanis itt elkezdjük megtanulni a vajúdás és a szülés alatt használható légzéstípusokat és foglalkozunk a gátizmok tornájával is.

A szülésre felkészítésben fontos szerepet játszik a lelki felkészülés, az esetleges félelmek, aggodalmak, illetve kérdéses dolgok tisztázása, megbeszélése, mind a szülésznővel, az orvosunkkal, a gyógytornásszal, a várandós társakkal és a párunkkal is. Itt lehet nagy jelentősége egy jó szülésznőnek, aki megnyugtatóan el tudja mondani a várható eseményeket, és bízni tudunk benne.

Gyógytornász szemszögből a szülésre felkészítés a következő teendőket takarja:

  1. Vénás torna-a terhesség előrehaladott szakaszában jelentkező láb- és kézdagadások, valamint has feszülés csökkentésére.
     
  2. Légző torna-a fölnyomódott rekeszizom miatti csökkent légző kapacitás növelésére.
     
  3. A terhes tornán megtanult vajúdó légzések további gyakorlása.
     
  4. Vajúdó testhelyzetek tanulása, megbeszélése.
     
  5. Alternatív vajúdási helyzetek, technikák megbeszélése, tanulása.

     
  6. A szülés utáni regenerációt elősegítő torna elemeinek megtanulása, megbeszélése (gyermekágyi torna).
     
  7. Gát izmok tornája, nyújtása.
     
  8. Relaxáció, a magzatra figyelés.

Mindezeket a gyakorlatokat és elméleti dolgokat tartalmazza a szülésre felkészítés, ami alkalmanként 1 órát vesz igénybe.

Ha olyan szerencsések vagyunk, hogy a párunk ráér, és el tud velünk jönni a szülésre felkészítő tornára, akkor ezek mellett a dolgok mellett megtanulhatja, hogyan tudja enyhíteni a vajúdás fájdalmát masszázzsal, illetve a vajúdó testhelyzetekben való részvételt. Nem hátrány, ha az apuka is tudja a vajúdó légzéseket, mert segíthet az optimális légző ritmus beállításában.

Az apukák a szülésre felkészítő órán sokszor bátortalanok, nem igazán tudják, hogy is kellene viselkedniük. Nyugtassuk meg őket mielőtt elindulnánk, hogy legyenek teljesen lazák és engedjék el magukat, csak akkor tudnak igazán bensőséges hangulatban dolgozni párjukkal és így tudnak közelebb kerülni születendő gyermekükhöz.

Gyengéd szülést/születést kívánok mindenkinek!

www.gymmozgaskozpont.hu

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja