SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Vérvétellel kiszűrhető a szülés utáni depresszió

Gombos Beáta [cikkei] - 2009-05-07
A statisztikák szerint a nők kb. 15%-nál a szülés után 7-8 héten belül jelentkezik a gyermekágyi szomorúság, más néven a baby blues.
Vérvétellel kiszűrhető a szülés utáni depresszió

A hirtelen jött felelősség, a kialvatlanság, a kimerültség, a 24 órás lekötöttség, a szabadság elvesztése… mind-mind hozzájárul a depresszió kialakulásához, ami súlyos következményekkel jár mind az anya és gyermek, mind pedig az egész család számára.

depresszióEgy egyszerű vérvétel a várandósság közepén sokat segítene abban, hogy előre megállapítsák a frissen szült anyáknál bekövetkezik-e a gyermekágyi depresszió. Amerikai kutatók szerint nagy biztonsággal megjósolható lenne a várandós nők 75%-ánál, csak mérni kellene!

A terhesség 25. hetében egy a méhlepény által termelt hormon alapján megmondható, hogy szülés után melyik nő válik nagy valószínűséggel depresszióssá. A kaliforniai kutatók a várandósság különböző szakaszaiban 100 nőtől vettek vért és mérték náluk a pCRH hormon szintet. A szülés után 16 nőnél alakult ki depresszió, náluk kimutatható volt még a terhességük alatt, hogy a pCRH hormonszintjük magas. A tudósok szerint elengedhetetlen lenne ennek a hormonszintnek a figyelése. A kismamáknál a szokásos szűrővizsgálatoknál, mint a vércukorszint mérése a 24-28. hétnél bevezethető lenne a gyermekágyi depresszióért felelős pCRH mérése is.

A kutatók azt remélik, hogy a szűrés bevezetésével a veszélyeztetett kismamáknál mérsékelhetővé válna a depresszió kialakulása és még a terhesség időszakában a stresszhelyzetek kerülésével, életmódváltással megelőzhető lenne a hangulati zavarok későbbi felbukkanása.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja