Mi segíthet vajúdáskor?
Családinet [cikkei] - 2004-10-06
A hosszan elhúzódó vajúdás fizikailag kimerítheti a kismamát és lelkileg is megviselheti, ha úgy érzi, hogy a folyamat elakadt.
Néhány ötlet kismamáknak és társuknak
A hosszan elhúzódó vajúdás fizikailag kimerítheti a kismamát és lelkileg is megviselheti, ha úgy érzi, hogy a folyamat elakadt. A tehetetlenség frusztráló érzésén enyhíthet, ha valamit kívül vagy belül változtatunk. De mi mindenen lehet változtatni?
- A testhelyzeten - ha eddig ültél, állj fel, ha eddig álltál, guggolj le!
- Bátran kísérletezz a mozgásokkal is: a lassú mozgást lehet energikusabbra váltani, vagy ha épp elfáradtál a gyorsban, lassíts!
- Ha eddig csukva volt a szemed, próbáld meg most, hogy milyen a férjed, a dúlád, bábád, orvososod szemébe nézve átengedni magad egy-egy kontrakciónak. Ha eddig megvolt a tekintetek közötti kapcsolat, most csukd be a szemed és figyeld meg, hogy ez mit változtat benned.
- Lehet, hogy eddig eszedbe sem jutott hangokat adni. A változatosság kedvéért most engedj ki néhány jóleső nyögést, hangos sóhajt. Gondolj arra, hogy amint nyílik a szád és megrezegnek a hangszálaid, úgy nyílik a méhszájad is és a mély hangok rezgései elérnek egészen odáig. Ha ellenben eddig "hangoskodtál", akkor most fordítsd figyelmedet a légzésed csöndjére.
- A légzés ritmusán is változtathatsz: ha eddig gyorsan kapkodtad a levegőt, most igyekezz lassú, mély lélegzeteket venni. Ha ez a nyugodt lassúság jellemezte a légzésedet, akkor lehet, hogy most kellemes lesz egy kicsit "megtáncoltatni" a levegővételedet, gyorsabbra, vidámabbra venni a ritmust.
- Ha eddig nem masszírozott senki, kérheted, hogy valaki jöjjön és segítsen szerető érintésével. Ha már masszíroznak, akkor itt is lehet változtatni: lehet, hogy jobban esnének egy kicsit erősebb vagy gyengédebb, gyorsabb vagy lassabb mozdulatok, de lehet, hogy a tested egy másik területe érzi szükségét az ellazító masszázsnak.
- A masszírozó vagy illatmécsesben párolgó illóolajat is megváltoztathatod.
- Megpróbálhatsz a külső környezeten is változtatni: ha eddig világos volt a szobában vagy a szülőszobán, akkor kérd meg, hogy húzzák be a függönyt vagy csavarják lejjebb a világítást. Ha eddig félhomályban voltatok, lehet, hogy a fény segít.
- Ha van lehetőség rá, akkor kipróbálhatod, hogy milyen hatással van rád az, ha zenét hallgatsz vagy ha egy ritmusában vagy hangulatában az eddigitől teljesen eltérő zenét teszel be.
- Változtass a helyszínen! Menj át egy másik szobába vagy a fürdőszobába/zuhanyzóba vagy ha lehet, ki a kertbe. Az is segíthet, ha csak tágra nyitják az ablakot.
- Ha többen vannak a közelben, de nincs mindenki veled, kérd meg, hogy jöjjön be hozzád valaki más, akinek a jelenléte kedvedre lenne. Érdekes módon ez gyakran segít a kismamáknak túllendülni egy holtponton.
- Frissülj fel azzal, hogy megmosod hideg vízben az arcod, vagy zuhanyozz le.
- Egyél egy kis szőlőcukrot, vagy mézet, mert a bennük lévő glükóz friss energiához juttat.
A legfontosabb mégis az, hogy tudd, hogy egy vajúdás lehet hosszú és lassú is, és töretlenül bízz kisbabádban és a testedben! Figyeld, hogy mit üzen a tested, milyen vágyak ébrednek benned és merd kimondani, kérni, hogy mi az, ami segítene!
forrás: http://szuleteshete.hu/cikk.php?id=95&cid=44181
Kép: Kala Bernier / Flickr.com
Családinet hozzászólások:
Előző hír
Fájdalomcsillapítás a szülőszobában
Következő hír
Öt éve családbarát - az Aktív Szülés Program!
LEGOLVASOTTABB
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában
A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története
Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!
A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?
Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?
A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
Közösségi hozzászólások: