SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Terhesség hétről hétre - 10. hét

Dr. Sápy Tamás [cikkei] - 2009-11-27
Terhesség hétről hétre: tizedik hét. Hogyan fejlődik a kisbabám? Hogyan változik a testem? Hogyan változik az életem?
Terhesség hétről hétre - 10. hét

Válaszd ki azt a terhességi hetet, ami érdekel: 

12345678910111213
1415161718192021222324252627
28293031323334353637383940


 

Magzat fejlődése

Terhesség hétről hétre - 10. hét

Az embrió egy újabb mérföldkőhöz ért a fejlődése során. A hét végére eléri az alap szerkezeti formáját, én innentől fogva magzatnak hívjuk a csemetét. Mivel a magzat kényelmesen összekuporodik a méhben, így nehéz lemérni pontosan a hosszát, a lábával együtt, ezért az orvosok egy olyan mércét használnak, ami a baba feje tetejétől a gerincoszlop végéig tartó távolságot veszi alapul. Így mérve a te picid hossza kb. 3 centi, a súlya meg kevesebb, mint 5 gramm.

 



Testem változásai

Terhesség hétről hétre - 10. hét

Ha az orvost kérdezed, hogy miért nevetsz és sírsz egyszerre, vagy netán kergetsz is közben valakit egy serpenyővel - azt fogja válaszolni, hogy ez a hormonok miatt van. De mit is csinálnak pontosan ezek a hormonok? A terhesség egészséges lefolyásában több hormon is jelentős szerepeket vállal. A humán korion-gonadotropin nevű hormon (hCG) gátolja meg, hogy további peték hagyják el a méhet és serkenti az ösztrogén és progeszteron termelődését. Az ösztrogén, egy olyan hormon együttes, amely a női szexuális jegyek fejlődéséért felelős, de a méhlepény is termeli, a magzat egészsége érdekében. A progeszteron pedig a placenta helyes működéséért felelős. A terhesség alatt ezeknek a hormonoknak szintjei néha az egekbe szöknek, néha meg egészen lecsökkennek, ahogy éppen szükség van rá. Sok esetben az érzelmi hullámzásaid hullámhegyei és völgyei megfelelnek ezeknek a hormonszint változásoknak.



Életem változásai

Terhesség hétről hétre - 10. hét

Sok nő tapasztalja úgy a terhessége alatt, hogy a szexuális étvágya is épp olyan ütemben változik, ahogy a hormonjai ingadoznak. Ennek két oka van. Az egyik az ösztrogénnek a libidóra gyakorolt negatív (de néha pozitív!) hatása. A másik szintén a hormonoknak köszönhető, de csak közvetve: amikor kimerültnek érzed magad vagy épp hányingered van - sok minden eszedbe juthat, csak épp az nem. Oszd meg a pároddal is ezeket az „élményeket”, hogy könnyebben megérthesse a testedben zajló folyamatokat. És az ő érzelmi hullámzásán se lepődj meg, ha a megnövekedett melleid látványa hevesebb vágyakozást váltanak ki belőle (ez garantált), ugyanakkor néha azon aggodalmaskodhat, hogy a szex nem árt-e a kicsinek.



Teendők a 10. héten

Terhesség hétről hétre - 10. hét

1. Moss gyakran kezet, hogy elkerüld a megfázást vagy az influenzát.
2. Próbálj ki természetes ellenszereket az emésztési zavarokra.
3. Vásárolj kismamaruhákat.
4. Kezdj el azon gondolkodni, meddig szeretnél dolgozni, és szülés után mennyi ideig tervezel otthon maradni a gyermekeddel (ez menet közben még változhat).
5. Ha császármetszés utáni hüvelyi szülést (V-BAC, vaginal birth after cesarean) szeretnél, de az orvosod nem tanácsolja, fontold meg, hogy másik orvost választasz, aki támogatja.



Heti tipp

Terhesség hétről hétre - 10. hét

Ezen a héten végre vethetsz egy pillantást a babádra! A legközelebbi vizsgálaton sor kerül majd az első terhesség alatti ultrahangra. Az orvosod ekkor már meg tudja különböztetni az ujjacskákat, lábacskákat, te pedig már hallhatod a babád szívverését is. Most egy tarkótáji ödéma (nuchalis oedema, NT) vizsgálat elvégzésére is szükség lehet, amelynek segítségével felmérhető a Down-szindróma, egyéb kromoszóma-rendellenességek és a vele született szívpanaszok kockázata.



A terhesség további heteiről a következő helyeken olvashatsz még:
Első trimeszter hetei - Második trimeszter hetei - Harmadik trimeszter hetei

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Tovább bővült és frissült a Semmelweis HELP alkalmazás

Tovább bővült és frissült a Semmelweis HELP alkalmazás

Új funkciókkal bővült és frissült a Semmelweis Egyetem ingyenes tünetellenőrző alkalmazása, a Semmelweis HELP. A fejlesztéseknek köszönhetően ezentúl önállóan is kereshető az alkalmazásban elérhető 740 betegség, sérülés és állapot tüneteinek enyhítésére és az egyéb teendőkre vonatkozó tudásanyag. Emellett a felhasználói visszajelzések nyomán egyértelműbbé vált a profilok létrehozása, módosítása. A Semmelweis HELP-nek jelenleg már több mint 229 ezer felhasználója van, nekik az új funkciók eléréshez elég csak frissíteniük az alkalmazást.
A szerkesztő ajánlja