SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Terhesség hétről hétre - 13. hét

Dr. Sápy Tamás [cikkei] - 2009-11-27
Terhesség hétről hétre: tizenharmadik hét. Hogyan fejlődik a kisbabám? Hogyan változik a testem? Hogyan változik az életem?
Terhesség hétről hétre - 13. hét

Válaszd ki azt a terhességi hetet, ami érdekel: 

12345678910111213
1415161718192021222324252627
28293031323334353637383940


 

Magzat fejlődése

Terhesség hétről hétre - 13. hét

A hét végére gyermeked belép méhen belüli fejlődésének második trimeszterébe. Bár még csak 7-8 centi és alig 14 gramm, már egész emberformája van! A szemei a fej két oldaláról szépen középre vándoroltak, a fülei is a helyükön vannak. Már reagál a külső behatásokra, izeg-mozog (bár még mindig nem érzed), és már működik kezének, lábának kapaszkodó reflexe is.


 



Testem változásai

Terhesség hétről hétre - 13. hét

Ahogy a tested hozzászokik a megváltozott hormonszinthez és az „extra” munkához, úgy a kellemetlen tünetek is egyre csillapodnak. Ez történhet fokozatosan vagy úgy, hogy az émelygés, fáradtság és a gyakori vizelési inger egy csapásra elmúlik. Az érzelmeid is megállapodnak. Hirtelen ez a „terhességesdi” nem is tűnik olyan nehéznek már!
Sajnos vannak olyan várandósok, akiknek megmaradnak az émelygéses tüneteik a terhességük végéig. Ha nagyon erős hányinger gyötör, vagy egyáltalán nem tudsz ételt magadban tartani, keresd fel az orvosodat. Ezt a jelenséget hyperemesis gravidarum-nak, hívják, melytől minden 300 várandósból egy szenved.



Életem változásai

Terhesség hétről hétre - 13. hét

A legtöbb nőnek a második trimeszter a legélvezetesebb szakasza a terhességüknek. A vetélés kockázata lecsökkent, az első pár hónap kellemetlen tüneteinek is vége, a fájdalmak még messze vannak. Ráadásul az újdonsült, buja domborulataiddal, visszanyert vitalitásoddal sosem érezted ilyen életerősnek, szexinek magad! Élvezd ki minden percét!



Teendők a 13. héten

Terhesség hétről hétre - 13. hét

1. Kezdj el gondolkodni azon, hogy milyen keresztnevet választasz a babának.
2. Kezdj el oldalt fekve aludni.
3. Szerezz be minden elérhető infót a gyermekgyógyászokról.
4. Étkezz többször, kisebb mennyiségű ételt fogyasztva, hogy elkerüld a gyomorégést.
5. Fontold meg, hogy a barátoktól vagy családtagoktól kérj kölcsön használt kismamaruhákat.



Heti tipp

Terhesség hétről hétre - 13. hét

Ne felejtsd el rendszeresen felkeresni a fogorvosodat. A Mayo Klinika felmérése szerint a terhes mamák kb. 80%-a szenved a fogíny puhulásától vagy fogínyvérzéstől.



A terhesség további heteiről a következő helyeken olvashatsz még:
Első trimeszter hetei - Második trimeszter hetei - Harmadik trimeszter hetei

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja