SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Hagyjuk-e életben a magzatot, vagy öljük meg? - 2. rész

Prof. Dr. Balázs Csaba [cikkei] - 2010-06-16
A cikk első részében megismerhettük egy várandós kismama esetét, aki súlyos (életveszélyes) betegséggel szemben áll, és a kérdéssel: vállalja-e a babát azzal a lehetőséggel, hogy ő maga nem éli túl a szülést?
Hagyjuk-e életben a magzatot, vagy öljük meg? - 2. rész

A tanteremben olyan feszültség volt, hogy amikor valaki tüsszentett, szinte mindenki összerezzent. Ekkor megpróbáltuk újra átnézni a beteg kórlapját, laboratóriumi adatait, de minden az előző feltevést igazolta. Elveszni látszott a remény, hogy segíthessünk!  Többen elodázni szerették volna a döntést, de a szülész kolléga joggal mondta: „és akkor 1 hónappal később okosabbak leszünk”!  Éreztem, hogy valami titok még van, ami miatt - napjaink divatos kifejezéssel élve – „a történet nem kerek…!” Azt tanácsoltam, hogy csináljunk ún. tiszta lapot („tabula rasá”-t) és kezdjük elölről a „nyomozást”. Ez nem mindenkinek tetszett, hiszen az idő már előrehaladt, ezért többen már el is hagyták a tantermet.

A kikérdezés és a kórlap átnézése során kiderültek a következők:

  • A beteg családjában több autoimmun pajzsmirigybeteg van.
  • A beteg pajzsmirigyének mindkét lebenye jelentősen megnagyobbodott.
  • A szeme könnyezett, úgy érezte, mintha homokszemcse lenne benne.
  • Az ultrahang vizsgálat nem adott újabb információt.
  • A hormonértékek valóban pajzsmirigy túlműködés mellett szóltak.
  • Az antitestek pozitívak voltak (anti-TPO, TSH-receptor elleni antitestek).

Mindezek alapján nem volt kétséges a diagnózis. Bennem a következő motoszkált és meg is kérdeztem:

  1. Valóban, biztosan minden nap beszedte a Propycilt. A válasz meggyőző és egyértelmű igen volt. Az ún. álrezisztenciának egyik oka ugyanis, hogy a beteg elfelejti bevenni a gyógyszerét
  2. Volt-e hasmenése? Ez azért fontos, mert ebben az esetben a gyógyszer nem, vagy nem jól szívódik fel. Nem volt!

Ekkor jött a „megvilágosodás”. A Basedow kór normális körülmények között általában a terhesség alatt javulni szokott, akkor ebben az esetben miért nem történt így? Ismert, hogy az egészséges terheseknek szükségük van jódra, és ez gyakran megtalálható a magzatvédő vitaminokban. A baj csak az, hogy autoimmun pajzsmirigybetegségben szenvedő nem szedhet, mert gyulladást válthat ki, ill. felfüggeszti a Propycil hatását.

Itt célszerű újra kitérni a jód szerepére: napjainkban világméretű programnak köszönhetően a jódhiány lényegesen visszaszorult. A jód hiányában kevés pajzsmirigyhormon képződik, amely miatt fokozott a TSH termelése. A TSH pedig fokozza a pajzsmirigy működését, osztódásra stimulálja a sejteket, s ez a folyamat golyvaképződéshez vezet. Ebből az következne, hogy a jódozással (a só jódozásával és jód tabletta bevitelével) minden megoldható lenne.
 
Sajnos a helyzet nem ilyen egyszerű. Kiderült, hogy azokban az afrikai országokban, ahol a jódozást kiterjedten alkalmazták gyakorlatilag eltűnt a kreténizmus és csökkent a göbös megbetegedések száma, de ugyanakkor más természetű (autoimmun eredetű) betegségeké viszont emelkedett. Fontos azt megjegyezni, hogy egészséges egyénekben, terhesekben a jódpótlás alapvető (miként erről korábban ismételten írtam), de az anorganikus jód bevitele (főleg túlzott formában!) káros lehet, ha a mama autoimmun betegségben szenved. Tehát nem szabad azt hinni, hogy a jód ártalmatlan, az esetek egy részében szedése a fenti gondokat okozhatja.
Ettől kezdve már úgy tűnt, hogy egyenesben vagyunk. Nyilvánvaló volt, hogy a 150
µg  jódot tartalmazó magzatvédő vitamint olyanra kellett cserélni, amelyben nincs. A dolog azonban még nem volt ennyiben elintézve. A kemény kérdés ezután jött: vállalom-e az esetleges szövődményekért a jogi konzekvenciákat?” Miután a probléma számomra egyértelműnek bizonyult, vállaltam és aláírtam.
 
A történet befejezése az, hogy a kezelés hatására a beteg állapota fokozatosan javult és a baba időre megszületett! Érdemes volt!
 
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)
A szerkesztő ajánlja