SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Petesejttermelő őssejteket találtak

Dr. Vereczkey Attila [cikkei] - 2012-03-20
A Harvard kutatói szerint a nők petefészkében olyan őssejtek vannak, amelyek képesek spontán új petesejteket termelni. Az egerekkel végzett kísérletek alapján az ilyen petesejtek sikeresen megtermékenyíthetőek - közli a Nature Medicine orvostudományi szakfolyóiratban megjelent, a felfedezést részletező tanulmány.
Petesejttermelő őssejteket találtak

Régi feltételezés, hogy a nőknek annyi petesejtjük van, amennyivel születnek. Ebből a „készletből” a nők minden peteérési ciklusban veszítenek, majd változó korba lépnek, és többé nem lesznek termékenyek. A mostani kutatás, amely egy 2004-es állatokkal végzett kutatás folytatása, cáfolja ezt a nézetet.

A tanulmány vezető szerzője, dr. Jonathan Tilly, a Massachusetts General Hospital orvosa csapatával reproduktív korban levő nők petefészkeiben fedezte fel azokat az őssejteket, amelyek képesek új petesejtek termelésére. Ehhez egy DDX4 nevű fehérjét kellett keresniük, amely csak az erre alkalmas őssejtekben található meg. Az elkülönített őssejtek oocitákat, vagyis megtermékenyítetlen petesejteket generáltak, melyek később sikeresen beágyazódtak, amikor egerekbe ültetett emberi petefészekszövettel vették körbe őket. A korábbi egerekkel végzett kísérleteknél az állatok őssejtjeiből képzett petesejteket sikeresen megtermékenyítették hímivarsejtekkel, a sejtekből pedig életképes embriók fejlődtek ki.

„A mostani kutatás fő célja az volt, hogy igazolja a petesejttermelő őssejtek létezését a reproduktív korú nők petefészkeiben. A felfedezés páratlan lehetőséget jelenthet azoknak a nőknek, akik meddőséggel néztek szembe, valamint késleltetheti a változó kor bekövetkezését. A jövőben eljuthatunk egy olyan pontig, amikor végtelen számú emberi petesejt áll majd rendelkezésre” - mondta Tilly a BBC-nek.


Allan Pacey, a Sheffieldi Egyetem termékenység-szakértője szerint a kutatás meggyőző bizonyítékkal szolgált arra, hogy a nők petefészkében lévő őssejtek életképes, osztódni tudó petesejteket termelnek. Bár egyelőre nagyon szigorú jogi és etikai szabályok vonatkoznak az emberi petesejttel és szaporodással foglalkozó kutatásokra, a felfedezés nem csupán a termékenységi problémákkal küzdő vagy későn gyereket vállaló nők számára jelenthet reményt, hanem azoknak is, akik például a kemoterápia miatt válnak meddővé.

A hírrel kapcsolatban kikértük Dr. Vereczkey Attila, a Versys Clinics Humán Reprodukciós Intézet meddőségi és endoszkópos specialistájának véleményét is.

„Ez a kutatás számtalan gyermekre vágyó nő számára fontos lehetőséget és új reményt jelenthet a jövőben, ha valóban sikerül egy biztonsággal alkalmazható terápiás megoldást kialakítani.  Az első csoportba azok tartoznak, akik valamilyen oknál fogva későn döntöttek úgy, hogy gyermeket szeretnének vállalni, és a petefészkük a természetes folyamatok hatására már kimerülőben van. Amennyiben lehetőség adódna arra, hogy az őssejtekből petesejtet nyerjünk, abban az esetben a nők akár menopauzát követően is saját petesejtből válhatnának édesanyává, aminek az előnyei mellett természetesen meglennének a hátrányai is. Előrehaladottabb anyai életkor esetén ugyanis már maga a várandósság időszaka, valamint a szülés is több kockázattal jár, emellett persze jogi, etikai és szociológiai kérdések is felmerülnek ezzel a lehetőséggel kapcsolatban. A második csoportba - ahogy a cikk is említi, azok a nők tartoznak, akik kemoterápiás kezelésen vesznek részt. Sosem győzöm eléggé hangsúlyozni, hogy nagyon fontos lenne, ha minden ilyen betegséggel küzdő nőhöz eljutna, hogy már most van lehetőség arra, hogy egy ilyen - termékenységet veszélyeztető - kezelés előtt megőrizzük az esélyt a későbbi gyermekvállalásra. A jogszabályok ugyanis lehetővé teszik, hogy ilyen termékenységet veszélyeztető egészségügyi indikáció során a kezelés előtt álló nők lefagyasztassák a petesejtjeiket, embrióikat, hogy a gyógyulás után akár saját gyermekük is születhessen. Ez persze a gyakorlatban korlátozott számú petesejtet jelent, azonban külföldön már létezik az úgynevezett fertilitás prezervációs eljárás petefészek-szövet segítségével, amelyet visszaültetve ismét egészséges petesejtek nyerhetőek. Sajnos hazánkban sokszor még a kemoterápiás kezelés előtt álló férfiak figyelmét sem hívják fel a kemoterápia ilyen jellegű következményeire, pedig az ő esetükben akár egy egyszerű spermafagyasztás garanciát jelenthet arra, hogy a jövőben gyermeket vállalhassanak. A harmadik csoportba azok a nők tartoznak, akik korai petefészek kimerülés szindrómában (POF- premature ovarian failure) szenvednek, náluk gyakorlatilag korábban, akár már a harmincas éveikben is minden tünet nélkül kimerülhet a petefészek. Sajnos napjainkban nem ritka ez az alattomos betegség, a mi klinikánkon is számos esetben bebizonyosodott, hogy ezért késik a gyermekáldás. Az ő esetükben napjainkban az egyedüli megoldás a petesejt adományozás lehet, ennél azonban mindenképpen jobb megoldást jelentene, ha nekik is saját petesejtből születhetne gyermekük.” - tudhattuk meg Vereczkey doktortól.
 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja