SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Terhesség alatt életveszélyes az Algopyrin és a Cataflam?

Martincsevicsné Jenei Gizella [cikkei] - 2020-11-24
Aspirin, Cataflam, Algopyrin. A legtöbb kismama úgy tudja, hogy ezek fogyaszthatók várandósság alatt, mert nem veszélyesek. A neves amerikai gyógyszerészeti szervezet, az FDA tájékoztatása alapján azonban súlyos problémákat okozhatnak. Mit tehet akkor egy kismama?
Terhesség alatt életveszélyes az Algopyrin és a Cataflam?

A legtöbb nő már a baba tervezésekor, de legkésőbb az első hónapokban felkészül arra, hogy a lehető legkevesebb méreganyagot vigye be a szervezetébe. Emiatt sokan megpróbálják elkerülni a különböző gyógyszereket. Sajnos még így is sok a kérdés és sok a bizonytalanság.

Az amerikai gyógyszerészeti szervezet (FDA) mostani ajánlása szerint nem javasolt az úgynevezett nem szteroid gyulladáscsökkentő (NSAID) szerek fogyasztása a terhesség 20. hetétől, mert súlyos egészségkárosodást okozhatnak a magzatnak. Az FDA figyelmeztetése szerint ezek a szerek a magzat veséjének működésében tehetnek kárt, súlyosabb esetben a magzat halálát is okozhatják.


Melyek azok az NSAID gyógyszerek?

Ezek közé a szerek közé tartoznak többek között a Cataflam, az Aspirin, illetve az Algopyrin is, valamint a legtöbb népszerű, vény nélkül kapható gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító szer. Az ibuprofent szintén a NSAID szerek közé sorolják. Az FDA ajánlásában az NSAID szerek felsorolása között nem szerepel az Algopyrin, mint kerülendő készítmény, ennek oka, hogy számos nyugati országban nem használják, kivonták a forgalomból egyéb mellékhatásai miatt. 


Mit tehet egy kismama, ha fájdalma van?

Elsősorban beszéljen a kezelőorvosával, hiszen ő rendelkezik azzal a tudással, ami szükséges ahhoz, hogy a kérdésben döntsön. Soha nem szabad egy-egy tünet alapján diagnosztizálnia magát senkinek.

Az Egyesült Királyság legnagyobb egészségügyi kérdésekkel foglalkozó weboldala, az NHS a kismamák számára a paracetamol készítményeket ajánlja fájdalom- és lázcsillapításra. Elmondásuk szerint nincs bizonyíték arra, hogy az ilyen tartalmú készítmények káros hatással lennének a születendő gyermekre, de felhívják a figyelmet, hogy ennek ellenére is csak a lehető legrövidebb ideig és legkisebb mennyiségben fogyasszák őket. Abban az esetben, ha kis adagban nem segít, akkor további tanácsért mindenképpen forduljanak a kezelőorvosukhoz.

További fontos tudnivaló az angol NHS egészségügyi oldal szerint, hogy a paracetamolt és a koffeint együttesen tartalmazó szerek kerülendők, ugyanis a magas koffeinszint káros lehet a magzat egészségére nézve. Kiemelik, hogy nem kell teljesen lemondani az ilyen gyógyszerekről, csupán oda kell figyelni a koffeintartalom mennyiségére.


Melyek a kerülendő gyógyszerek terhesség alatt?

Legegyszerűbben fogalmazva terhesség alatt a legjobb, ha az összes gyógyszert elkerülöd.

Nyilván ez bizonyos esetekben lehetetlen, de a szakemberek felhívják a figyelmet arra, hogy csak indokolt esetben szedj be bármilyen gyógyszert várandósság alatt. Enyhe fájdalomra, lázra vagy olyan panaszra, amit el tudsz viselni, ne szedj tablettákat. Amennyiben a fájdalom vagy a panasz erősödik, mindenképpen a kezelőorvossal egyeztess és ő tanácsoljon neked megfelelő gyógymódot.

 

Kép forrása: Karolina Grabowska fotója a Pexels oldaláról

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja