SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Mit kell tudni a cukorterhelésről?

Juhászné Ráthgéber Réka [cikkei] - 2020-12-18
A terhesség alatt számtalan vizsgálaton kell átesnie a kismamáknak. Vérvételek sokasága, többféle ultrahang, áramlásvizsgálat, ctg, és még sorolhatnám. Van egy, amitől azonban a legtöbb kismama tart, nem is oktalanul. Hogyan lehet a cukorterheléses vizsgálatot átvészelni minden gond nélkül?
Mit kell tudni a cukorterhelésről?

Tények

A cukorterheléses vizsgálatot eredetileg diabéteszes betegeknél végzik rövidebb-hosszabb időközönként. A kismamáknak azért van szüksége rá, hogy megtudják, hogyan hasznosul a szervezetükben a glükóz, és hogy fent áll-e a terhességi cukorbetegség. Legtöbbjüknél a 24-28. héten végzik el a vizsgálatot, ám ha korábbi terhességnél probléma volt vele, vagy a családjukban van cukorbeteg, akkor hamarabb is szűrni szokták.

A vizsgálat során először ellenőrzik éhomi értéket, majd 75 g cukorszirupos víz elfogyasztása és 2óra (egyes intézményekben 60 és 120 perc után is) eltelte után ismét vérvétel következik. Az eredmény pár nap alatt megvan, és ha az éhomi szűrés 5,6 mmol/l felett van, valamint a 120 perces értékek 7,8 mmol/l fölé esnek, akkor beszélünk terhességi diabéteszről. Viszonylag sok anyukát érint hazánkban, és sokan meg is ijednek a hallatán, ám megfelelő eszközökkel karbantartható.
 

A vizsgálat előtt

Vannak természetesen olyan kismamák, akik nagyobb rizikófaktorral rendelkeznek. Ilyenek például akik 35 év felett vállalnak kisbabát, a BMI értékük 30 felett van, vagy már a várandósság előtt is problémájuk volt az inzulin hasznosításával. Ők egyébként is jobban figyelnek a terhesség alatt az étkezésre, azonban a többi kismama hajlamos mindent is megenni, ami a szeme elé kerül. A vizsgálat előtt minimum 2 nappal érdemes olyan szénhidrátokat fogyasztani, amelyek hosszú felszívódásúak, és kerülni kell a nagy mennyiségű cukorbevitelt. Ezzel hozzájárulhatunk a jó eredményhez, és természetesen a jó közérzethez is.

A vizsgálat közben

A cukros ital elfogyasztása nem éppen egy kulináris élmény, de javíthatunk rajta, ha a kórházban engedélyeznek egy kis citromot az ízesítésére. Így tulajdonképpen egy édesebb limonádét kapunk majd, amit könnyebben tudunk elfogyasztani. Érdemes még vizet is a táskánkba tenni, hiszen, ha azt is engedélyezik, akkor a 2 óra alatt finoman kortyolgatva tulajdonképpen hígíthatjuk a vérünkbe került cukrot. Kis trükk még, hogy a cukor felkavarása után azonnal igyuk meg a keveréket, ugyanis így gyorsabban túl leszünk rajta, mintha kortyolgatva fogyasztanánk el.
 

A vizsgálat után

Ha az eredmények jók, akkor további teendő nincsen, hiszen nem áll fent terhességi cukorbetegség, nem lesz túlsúlyos a magzat és nem kell aggódnunk az esetleges koraszüléstől. Amennyiben az eredmény átlépi a fent leírt értékeket, úgy mindenképpen érdemes felkeresni egy diabetológust, aki segít a továbbiakban. Eleinte a 160 g-os diétát szokták javasolni, ezt csökkenthetik 150-130 g-ig, ami már nagyon szigorúnak számít. Drasztikus esetben akár inzulinnal is szabályozhatják az értékeket, de ez tényleg csak akkor fordul elő, ha nagyon magasak az értékek. Érdemes napi szinten többször is mérni a cukorszintet, hogy megfelel-e az adott értékeknek.

A terhesség nem jelenti azt, hogy rögtön két ember helyett kell ennie a kismamának. Kiegyensúlyozott étrenddel, egy-két nasival bőven túlélhető a terhesség, még a nehezebb napokon is.

Indexkép: Alicia Petresc-tól az unsplash.com-on
Fotó: I.Emanuel-től az unsplash.com-on
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja