SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Milyen pózban alhatunk terhesen?

Családinet [cikkei] - 2023-11-15
Ahogy nő a magzat, úgy válhat egyre kényelmetlenebbé a kismama számára a legtöbb alvási póz. Miért nem ajánlott ebben az időszakban háton feküdni? Hogyan lehetne kicsit kényelmesebb az alvás? Mutatunk néhány ötletet.
Milyen pózban alhatunk terhesen?

Milyen pózban alhatunk terhesen?

A terhesség során, különösen az utolsó trimeszterben nehézzé válhat az alvás, mivel a növekvő magzat és az egyre nagyobb pocak nehezebbé teszi a kényelmes pozíciók megtalálását. Valahogy sehogy nem jó... Mutatunk néhány pózt, amiben kényelmesebben tudsz pihenni, és megnézzük azt is, mi az, ami kerülendő ebben az időszakban.

  1. Oldalt fekvés bal oldalon: ez a legmegfelelőbb alvási póz a várandósság alatt. Bármelyik oldalon fekvés megfelelő lehet, de a bal oldalon való fekvés javíthatja a legjobban a méh és a nagy hasi erek véráramlását, és csökkentheti az ödémát a végtagokban.

  2. Hason fekvés: a terhesség későbbi szakaszaiban nem ajánlott, de az első trimeszterben sokan még kényelmesen tudnak így aludni. Egy idő után azonban nyomást gyakorolhat a méhre és a magzatra, ezért a terhesség későbbi szakaszában érdemes elkerülni, ráadásul a pocak terhesség során növekvő görbülete miatt körülbelül a 20-25. hetet követően a legtöbb várandósnak szinte fizikailag lehetetlen a hason fekvés. 

  3. Háton fekvés oldalra döntve: a háton fekvés alapvetően nem ajánlott a terhesség alatt, mivel nyomást gyakorolhat a gerincoszlopra és a vena cava nevű nagy hasi vénára, ami a véráramlás korlátozásához vezethet. A háton fekvés során kialakuló, ijesztőnek tűnő tünetegyüttest ezért Vena cava szindrómának is nevezik, mely szédüléssel, vérnyomáseséssel, ájulásszerű rosszulléttel járhat. Szerencsére egyszerű oldalfekvéssel gyorsan, perceken belül múló állapot.   
    Azonban sok nő kényelmesen alszik a hátán oldalra dőlve, így csökkentve a nyomást a hátán és a hasán.

  4. Támogatott oldaltámasz: az oldaltámasz, melyet párnák, takarók vagy más eszközök segítségével készíthetsz, segíthet csökkenteni a csípőre, a hátra és a hasra nehezedő nyomást. Az oldaltámasz használatával kényelmesebb lehet az oldalt fekvés, és csökkentheti az alvás közbeni forgolódást is.

  5. Háton fekvés kispárna segítségével: ha kényelmesen alszol a hátadon fekve, de aggódsz a gerinced miatt, akkor helyezz egy kispárnát a hátad alá, ami megemeli a fejed és a mellkasod, így csökkentheted a gerincedre nehezedő nyomást.

  6. Féloldalas pozíció: ha az oldalt fekvés nehéz, próbáld ki a féloldalas pozíciót. Helyezz egy párnát a hátad és a csípőd közé, majd fordulj oldalra. Az egyik lábadat hajlítsd be és helyezd a párnára, a másik lábadat pedig egyenesen tartsd.

  7. A megfelelő párnák kiválasztása: a megfelelő párnák használata sokat segíthet: használj akár többet is a hasad, a hátad, a nyakad és a csípőd támogatására.

Ha bármilyen kellemetlenséget vagy fájdalmat érzel alvás közben, mindenképp beszélj az orvosoddal!

Kellemes pihenést kívánunk, ha pedig sehogy sem sikerül megtalálni a kényelmes pózt, gondolj arra, hogy már csak egy kicsit kell kibírni - és hamarosan újra úgy aludhatsz, ahogy szeretnél.

A cikket lektorálta Dr. Tidrenczel Zsolt szakértőnk:

Indexkép: Depositphotos.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja