SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Dr. Forrai Péter


Dr. Forrai Péter
pszichoterapeuta szakorvos, kognitív és viselkedésterapeuta

Elérhetőségeim:
Rendelő címe: 1083 Budapest, Baross u. 119/A
Tel.: 06/20/9640-113
Email: peforrai@gmail.com

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Doktor úr!
Nehezen szoktam felkelni. Reggel-délelőtt elhavazva érzem magam, járókeretes, demens, idős anyám is el kell látnom. Reggel és este antidepresszívumot szedek. Fáradtnak érzem magam, vágyok vissza az ágyba, de nem fekszem le. Minden több km-re van, boltok 2-6 km-re, a városközpont is legalább 2 km-re. Heti többször be kellene mennem a városba, ügyet intézni, venni ezt-azt… A legsürgősebb miatt megyek, a többit halasztom másnapra, és tovább. Nem autóval, hanem biciklivel kell mennem. Nincs elég erőm. Rosszulléteim is szoktak lenni, kétségbeesés-érzés, vagy valami rossz érzés, hogy nem bírom tovább. Bírom, de valami olyan érzés. A kötelességeimhez, takarítás, mosdás, stb. nincs erőm és szerintem segítség kellene. Fizikailag is. És bánom, hogy annak ahogy élek, és ahogy szeretnék, semmi köze egymáshoz. Nem vagyok már fiatal, 50-es, de még most sincs jó/nyugalmas életem. A napi dolgokat nekem kell csinálnom, de nagy szükségem lenne olyanra, aki heti 1 nap eljön takarítani. Nem engedhetem meg magamnak anyagilag. Ez még lentebb húz. Kútba esett az életem. Anyám lerokkanása előtt is nehéz, rossz életem volt, és most még rosszabb lett. És a velem történt „szerencsétlenségeken” jár az eszem.
Nem mindig van rosszullétem, nem mindig vagyok nagyon erőtlen. Szeretném megkérdezni, hogy a Doktor úr szerint hangulatingadozásaim vannak, mint személyiségzavarban, vagy ez mind depresszió?
Előre is köszönöm Válaszát!
Kedves Kérdező!

Nagyon nehéz helyzetbe került, mégis azt gondolom van kiút.

Demens, idős édesanyja ellátásában mindenképpen segítségre van szüksége. Anyagilag is megterhelő a helyzet ezért azt javaslom, egy nyugodtabb időszakban írja össze az összes lehetőséget a lakóhelyén, hogy támogatáshoz jusson. Alapítványi gondozás, Szeretetszolgálat, önkéntes szervezetek egyaránt szóba jönnek, egyházi fenntartású intézményekkel szintén érdemes kapcsolatba lépnie. Amennyiben a helyi Önkormányzatnál jelentkezik a problémával, eséllyel segítenek takarításban, alkalmanként gondozót küldenek és tehermentesítik Önt.

Levelében jelzi, hogy antidepresszívumot szed ezért feltételezem, pszichiáterhez jár aki felírja a gyógyszert.
Javaslom, beszéljen a szakembernek (és háziorvosának) nehéz körülményeiről továbbá arról is, nemcsak édesanyjának hanem saját magának ugyanúgy gyógyulást keres.

Szakpszichológus konzultációt érdemes megkérdeznie, társadalombiztosítás terhére tudna-e terápiás ülésekre járni és ha igen, ott tisztázható a hangulatingadozások háttere, azonkívül olyan technikákat tanulhat amelyek segítségével kiegyensúlyozottá válik, kevesebb gyógyszerre lesz szüksége, lelki értelemben megerősödik majd.

Mivel másképpen szeretne élni mint most, első lépésben ajánlom, gondolja végig és írja le egy füzetbe, a későbbiekben milyen szabadidős tevékenységeket végezne szívesen; esetleg beiratkozna egy tanfolyamra, társaságba járna?

Bízom benne, hogy szerencsével jár, konkrét segítséghez jut a városban és amikor a mindennapok már könnyebbé válnak az Ön élete is megváltozhat, mindennek eredményeképpen jobban fogja érezni magát, gondolatai pedig pozitív irányba fordulnak, tartalmas programokon vehet részt, összefoglalva egyre bizakodóbb lesz.

Tisztelettel:


Dr. Forrai Péter
2024-01-26 11:03:33
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja