SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Frank Orsolya


Frank Orsolya
Pszichológus, családi kommunikációs szakértő

Pszichológus, Gordon-instruktor
CSALÁDI KOMMUNIKÁCIÓS TANÁCSADÁS ÉS TRÉNING

Miért nem értek szót a gyerekemmel? Miként őrizhetnénk meg a családi békét és a párkapcsolatunkat? Hogyan csinálhatnám másként, mint a szüleim? És mi az a Gordon-módszer?

Egyéni tanácsadás igény szerint, felmérő beszélgetéssel.
Érdeklődjön, tájékozódjon, jelentkezzen itt:
Elérhetőségeim:
E-mail: posta@arete.hu
Honlap: http://www.szeresdjol.hu

Témakörök

összes téma      9 éves     akit aa megcsalás szele megcsapott     alkoholfüggés     anyós     autizmus     birtokló szülõk     büntetés     családi kapcsolatok     családi kommunikáció     családi rendszerek     csecsemõ     dackorszak     daganatos beteg     döntés     döntések     életvezetés     fejlõdés     felelõsségvállalás     felnõtt gyerek     férfi-nõ kommunikáció     gyerekek     gyereknevelés     gyereknyelv     gyerekvállalás     gyermekek félelmei     gyermeki fejlõdés     gyermeknevelés     halál     halálfélelem     hasfájás     házasságcsapda     iskola     iskolakezdés     kamaszkor     kapcsolati gyász     kétéves gyerekek     komfortszoptatás; digitális gyermekvédelem; altatás; testmozgás     kommunikáció     konfliktuskezelés     kötõdés     krízis     megváltozott családi helyzet     mentális egészség     mozaikcsaládok     nagyszülõhöz fûzõdõ viszony     nõi szerep     önismeret     önkielégítés     önsorsrontás     ovis gyerek     ovis kor     ovisok     ovisok gondjai     óvoda     óvodás korú gyerekek     óvodaválasztás     párkapcsolat     patchwork - családok     patchwork családok     pszichiáter     pszichológushoz fordulni     pszichoterápia     ragaszkodás     serdülés     serdülõ     serdülõk     serdülõkor     sorskönyv     stabilitás     személyiségfejlõdés     szeparációs szorongás     szerelem     szexuális fejlõdés     szexualitás     szobatisztaság     szófogadás     teljesítmény-szorongás     terápia     testvér fogadása     testvérféltékenység     titok vagy nem titok a családban     totyogó; alvás; szülõ érzései     válás  

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.

Kisgyerek halálfélelem

Kedves Orsolya! 5 éves kisfiammal kapcsolatban írok. Mostanában nagyon sokszor foglalkoztatja a halál gondolata. Beszélgettünk erről, és én azt mondtam neki, hogy igazából újjászületünk (virág lesz belőlünk, fa stb.). De ez neki nem volt elég, így végül is abban maradtunk, hogy egyszer újjászületünk. Hetente többször faggat (ha kettesben vagyunk), hogy "ha újjászületünk, akkor minden ugyanúgy lesz"? "Meg a régen élt emberek is ugyanúgy velünk vannak?""Nem akarok, nem lenni." Szóval kicsit bele is zavart ebbe a témába a gyerek, meg aggaszt is, hogy nem nyugszik meg ( nem nyugszik bele.). Sokat elmondom neki, hogy még sok szép időt meg fogunk élni, meg hogy apuka lesz, meg nagypapa stb., és hogy ez még messze van. A családunk helyzete nem éppen ideális, elváltunk, egy időre a nagyobb testvérétől (15 éves) külön éltünk (2 évig az apjukkal élt), most nálam van. Ő hét közben kollégista. Mi a nagyszülőknél élünk, nem mondhatnám, hogy minden gördülékeny a generációk között, de nagyjából elvagyunk (sok mindennel nem értek egyet, amit az én anyukám megenged a kisfiamnak). A gyerekek nem tartják az apjukkal a kapcsolatot, nincsenek eltiltva tőle. Nemrég újraházasodtam, egyenlőre nem tudunk elköltözni, de már ez is szóba került. A kisfiam nem akar költözni sehova, és néha ellenem és a férjem ellen fordul: ¡"nem akarok ebbe a családba tartozni" stb. Ez szerencsére ritkább eset, és ragaszkodik hozzánk, szeret minket. A nagyobbik gyerekem ritkán látja, és mondja, hogy az öccse boldog. Mégis aggaszt ez a sok kérdés a halálról, és hogy néha utál minket. Úgy érzem, hogy ez az egész arra megy ki, hogy nem érzi magát biztonságban, szeretnék neki segíteni.
Kedves Levélíró!

Meglehetősen nehéz egy ilyen bonyolult és összetett helyzetet ennyi információból megítélni. Két dolgot szögezhetek le: egy ötéves gyereknek azzal tud leginkább biztonságot adni, ha a kettejük kapcsolata stabil, jókedvű, ha Ön stabil és jókedvű és "tartani" tudja a gyereket. Az ovis korú gyerekek indulatainak a csapongása teljesen rendjén van, és az is, ha ezeknek hangot is adnak.
A bűntudat rossz tanácsadó, nem jó, ha a gyerekünkkel szemben bűntudatosak vagyunk. Hasznosabb, ha inkább felszámoljuk azt, ami miatt bűntudatunk van: azt a helyzetet vagy körülményt, amitől érzésünk szerint sérül a gyerek - már ha sérül. Nagyon jó hallani, hogy a gyermek az elsődleges szempont. Valóban, fontos lenne, hogy egy egészséges generációt neveljünk föl mi, mai szülők.
Hogy a halállal kapcsolatos kérdezősködést mi váltotta ki, azt nem látom, pedig érdekes lehet. TAnácsolom, hogy olvassa el Polcz Alaine könyvét a gyerekekről és a halálról (Meghalok én is?). A halál tényéről jó, ha fokozatosan és kíméletesen szereznek tudomást a gyerekek, de az is fontos, hogy ne vezessük félre őket. Nagyon jó, hogy azt mondta, hogy ez nagyon-nagyon messze van még. Szokott segíteni a gyerekeknek, ha azt az egyszerű dolgot kimondjuk, hogy általában a nagyon.nagyon öreg emberek szoktak meghalni. A gyerek azonosítani tudja, hogy sem ő, sem a szülei nem nagyon-nagyon öregek, tehát fellélegezhet: ez az ő életét igazából nem érinti közelről.



Frank Orsolya
2015-05-05 19:06:18
Olvasói értékelés: 5/5
A szerkesztő ajánlja