SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Frank Orsolya


Frank Orsolya
Pszichológus, családi kommunikációs szakértő

Pszichológus, Gordon-instruktor
CSALÁDI KOMMUNIKÁCIÓS TANÁCSADÁS ÉS TRÉNING

Miért nem értek szót a gyerekemmel? Miként őrizhetnénk meg a családi békét és a párkapcsolatunkat? Hogyan csinálhatnám másként, mint a szüleim? És mi az a Gordon-módszer?

Egyéni tanácsadás igény szerint, felmérő beszélgetéssel.
Érdeklődjön, tájékozódjon, jelentkezzen itt:
Elérhetőségeim:
E-mail: posta@arete.hu
Honlap: http://www.szeresdjol.hu

Témakörök

összes téma      9 éves     akit aa megcsalás szele megcsapott     alkoholfüggés     anyós     autizmus     birtokló szülõk     büntetés     családi kapcsolatok     családi kommunikáció     családi rendszerek     csecsemõ     dackorszak     daganatos beteg     döntés     döntések     életvezetés     fejlõdés     felelõsségvállalás     felnõtt gyerek     férfi-nõ kommunikáció     gyerekek     gyereknevelés     gyereknyelv     gyerekvállalás     gyermekek félelmei     gyermeki fejlõdés     gyermeknevelés     halál     halálfélelem     hasfájás     házasságcsapda     iskola     iskolakezdés     kamaszkor     kapcsolati gyász     kétéves gyerekek     komfortszoptatás; digitális gyermekvédelem; altatás; testmozgás     kommunikáció     konfliktuskezelés     kötõdés     krízis     megváltozott családi helyzet     mentális egészség     mozaikcsaládok     nagyszülõhöz fûzõdõ viszony     nõi szerep     önismeret     önkielégítés     önsorsrontás     ovis gyerek     ovis kor     ovisok     ovisok gondjai     óvoda     óvodás korú gyerekek     óvodaválasztás     párkapcsolat     patchwork - családok     patchwork családok     pszichiáter     pszichológushoz fordulni     pszichoterápia     ragaszkodás     serdülés     serdülõ     serdülõk     serdülõkor     sorskönyv     stabilitás     személyiségfejlõdés     szeparációs szorongás     szerelem     szexuális fejlõdés     szexualitás     szobatisztaság     szófogadás     teljesítmény-szorongás     terápia     testvér fogadása     testvérféltékenység     titok vagy nem titok a családban     totyogó; alvás; szülõ érzései     válás  

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.

Nagyon anyás gyerek

Kedves Orsolya!
A 17 honapos kisfiammal kapcsolatban lenne kerdesem. Ha kiviszem setalni, nem futkos, hanem olbe kerezkedik, csetlik-botlik, aztan sir, hogy foglalkozzam vele. Huzza a kezem, hogy menjunk ide-vagy-oda, es en fogjam meg amit o szeretne. Ez altalaban auto, postalada, stb. amire azt mondanam, hogy nem szabad, nem a mienk. Itthon is allandoan a nyomomban van, meg a wc-re is utanam jon, huzza a kezem, hogy menjek vele. Ha nem "engedelmeskedem", nem veszem fel, nem engedek meg neki valamit,megfesziti magat, ugy visit. Nem tudom hogy reagaljak erre. Az idegenektol fel, ha kint arra jon egy jarokelo, a labamhoz bujik, vagy elmenekul. Ha szepen szolnak hozza, mosolyognak ra, mergesen,/ijedten elfordul, abba hagyja a tevekenyseget, hozzam menekul, en meg szegyelem magam. Mar kaptam olyan megjegyzest erre, hogy a gyerekemnel valami hianyzik. Lehet meg ezen segiteni? Amikor ismerossel seta kozben beszelgetve, nevettunk valamin, a kisfiam magara vehette, mert kirugta magat a kezembol, lecovekelt,es nem engedte hogy hozza erjek, eltaszitotta magarol a kezem. Ez mar tobbszor is elofordult. Ejszaka tobbszor felsir, nehez visszaaltatni, meg egyetlen ejszakat sem aludt at. Egyebkent meg szoptatom, ejszaka is. Szeretnem a tanacsat kerni, mert a korosztalyaban levo gyerekek, mar nagyon onalloak, egyedul jatszanak, mi meg egymas idegeire megyunk. Kerem segitsen!
Tisztelettel; Monika
Kedves Mónika,

mélységesen megértem, ha a másfél éves kisgyerek igényei, erős ragaszkodása, változatos érdeklődése fárasztja és igénybe veszi. Ez valóban olyan korszaka a gyereknevelésnek, ami nagyon sokat követel az anyukától, aki már szeretne lélegzethez jutni, saját magával foglalkozni, pihenőt kapni. Ezzel együtt csak megnyugtatni tudom afelől, hogy - amennyire a leírásából kiolvasható - a kisgyerek reakciói erre a korra tökéletesen jellemzőek és normálisak, egészségesek. Azt írja, egyfelől ismerkedni szeretne a tárgyakkal, a külvilággal, másfelől ehhez az Ön oltalmát, vezetését kéri. Fárasztó és néha unalmas ez a kísérgetés, terelgetés, de ebben a korban a gyereknek erre van szüksége és ha ezt meg is kapja, az azért jó, mert később már magától felbátorodik. Ha azonban elutasítást él meg, akkor újra és újra kérni fogja és nehezen jut túl ezen a korszakon. Teljesen normális, ha egyfelől rettentően izgatja őt a külvilág, másfelől pedig még ragaszkodik az anyukájához, aki szoptatja. Nem igazán jellemző, hogy másfél éves gyerekek önállóak legyenek és egyedül játsszanak, és nem is biztos, hogy kívánatos. Ugyanakkor egyiküknek sem jó élmény, ha "egymás idegeire mennek". Talán érdemes lenne azon is gondolkodni, mire lenne szüksége Önnek ahhoz, hogy kevésbé megterhelőnek élje meg ezt a valóban nem könnyű időszakot, amely aztán ahogy jön, úgy el is múlik majd. Hiszen másfél éven belül óvodába kerül a kisfiú, addig pedig az a leginkább "kifizetődő", ha megkapja, amit igényel, mert akkor tud a maga fejlődési menetrendje szerint tovább fejlődni. Ebben a korban még nem kell tudnia, hogy mi az, ami a másé - hadd nyúljon hozzá mindenhez, tapasztaljo meg mindent. De az is fontos lenne, hogy Önnek jó élmény legyen a kisfiú nevelése, kevesebb kétséggel, nagyobb derűvel tudja ezt megélni, több öröme teljék benne. Főként pedig hogy ne kételkedjék benne, hogy a gyermek egészséges és jól fejlődik. Arról is érdemes lenne beszélgetni, gondolkodni, mire van szüksége Önnek ahhoz, hogy a leválasztással, az éjszakák átalvásával haladni tudjanak. Ebben a formában csak ennyit mondhatok, de ha telefonon vagy személyesen megkeres akár a gyermekkel, akár egyedül, akkor talán többet is tudok segíteni abban, hogy örömben és kételyek nélkül teljen a gyerek számára oly fontos következő néhány év.
 

Frank Orsolya
2010-07-08 16:11:24
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja