SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Makay Zsuzsa


Makay Zsuzsa
Védőnő, családterapeuta

Témakörök

összes téma      alvászavar  

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.

2 hetes babával kapcsolatban felmerült kérdések

Kedves Zsuzsa!

2 héttel ezelőtt született meg a kislányom, az első gyermekem. Még sok mindenben tapasztalatlanok, ill. bizonytalanok vagyunk, így a segítségét szeretném kérni az alábbi, időközben felmerült kérdésekben:

- mennyire káros a csecsemő közelében a mikrohullámú sütő használata? Mindent abban – sterilizálózacskóban – fertőtlenítek. Ugye nincsen egészségkárosító hatása?! És a telefonhasználatnak - közvetlen, a baba közelében? Annyi mindent, megosztó véleményeket lehet ezekről is már olvasni…
- az első napokban véletlenül kétszer is belevilágítottunk vakuval a szemébe. Ugye ebből még nem lehet gond? Azóta is ugyanolyan aktívan szemléli a világot. A szemén nem látok „elváltozást”.
- Mit tegyek, ha fürdés közben véletlenül – ha csak kis mennyiségben is – a szemébe, fülébe, szájába megy a fürdővíz? Elegendő, ha a szeméről, füléről leitatom törölközővel? Ha a szájába megy, azzal árthatunk? Látásában/hallásában kárt tehetünk? (Gyermekorvos által felírt fürdőkenőcsöt használunk, patika által kikevertet (Ung. hydrophil. nonionic.)
- a mellbimbóm, mivel eléggé ki van sebesedve, körömvirágkrémmel és neogranormonnal kenem. Szépen gyógyul is. Szoptatás előtt lemosom, de félő, hogy így is marad a bőrön. Ha a kisbaba lenyalja, mit okozom vele? Próbálok nagyon higiénikus lenni, de nem biztos, hogy mindig sikerül. (A mai szoptatásnál pl. sikerült lenyalnia a neogranormont a még fennmaradt területen :(.)
- ahogy ágyba helyezem, simogatom, simogatják a rokonok, érintjük vele a kutacsot. Néha úgy érezzük, megnyomjuk vele... Ekkora nyomás ugye még nem okoz kárt benne, a fejlődésében?
- a tisztítószerek használata, belélegzése mennyire árthat? Elsősorban csak Domestost használok.
- ebben a korában mennyire ajánlott a hason fekvés – napközben?
- 40 fokos mosás esetében is ajánlott minden ruhaneműjének, textilpelenkájának a vasalása?
- a cumisüvegeket, hozzá való kellékeket, cumikat milyen gyakran sterilizáljam?

Segítő, iránymutató válaszát előre is megköszönve,

Üdvözlettel:

Sz. Dóra

Kedves Dóra!

Gratulálok! Nagyon sok egészséget, boldogságot kívánok Önöknek!
Köszönöm a bizalmát!
Ezekre a kérdésekre a védőnője is tud válaszolni, de azért én is végigveszem.
- a mikró használatáról megoszlanak a vélemények, én nem szoktam javasolni a használatát - felnőttnek sem, de 1 éves kor alatt semmiképpen. Ha éppen működik, a gyermek ne legyen fél méteren belül.

http://www.babacsoda.hu/karos-e-a-mikrohullamu-suet.html

a mobilról:

https://divany.hu/szuloseg/2014/08/25/jobban_art_a_gyerekeknek_a_mobil_sugarzasa/

- a beépített vakuk használatát lehet mellőzni, ki lehet kapcsolni, a lakás lámpáit kell felkapcsolni fényképezéskor. A károsodás nem azonnal jelentkezik, 2 hetes korban még nem tudni mi volt a következmény. Megnyugtatom, hogy a 2 eset nem valószínű, hogy ártalmas lenne. Kerülni kell az erős fényt. Pl, ha levegőre viszi, akkor a babakocsiban fektesse hasra, vagy használjon napernyőt, mert a baba szemhéja igen vékony. Sokszor azért sírnak séta közben, mert az erős fény, a kék ég bántja a szemüket, nem tudnak tőle aludni sem.

- a fürdető kenőcs ártalmatlan, de azért nem kell belőle sokat innia :-) Nem csípi a szemet, de ki kell törülni. A fülébe nyúlni nem szabad, pláne nem fülpiszkával, oldalra kell hajtania fejecskét, kicsit lefelé húzni a cimpát, ezáltal kiegyenesedik a hallójárat és kifolyik a hallójáratból a folyadék ( ez a felnőttnél is így van)

- mellbimbó kirepedése: szoptatás után fejés, ha szükséges, majd langyos szappanos vízzel lemosni a baba nyálát, mert a beszáradt nyál az is okozhatja a kirepedezést, a kórokozók is hamarabb megtelepszenek rajta. Kifejni 2-3 csepp tejet, rákenni a repedt felületre, hagyni míg rászárad, ez egy védőréteget képez. Szoptatás előtt lemosni.
Ha nagyon sebes, akkor kemikália (krém), de ha lehetséges inkább természetes megoldás.

- a kutacsot nem kell félteni, nem kell félni tőle, alatta még van sok védőréteg, vagyis az agyat nem könnyű simogatással megsérteni.

- tisztító szerek: szeretem a természetes megoldásokat. Ami erős, szúrós szagú, maró, gumikesztyű javasolt a használatakor, az kerülendő. Nagyon tudja rombolni az egész légzőrendszert!!

- hason fektetés híve vagyok: erősíti a kart, nem lapítja el a baba a fejet, ha visszabukik valamit, az kifolyik, nem a légzőrendszerbe csurog, ahol bajt okozhat, rengeteg okom van rá
Ha a köldökcsonk leesett, a helye nem vérzik, szépen beszáradt, akkor jöhet a hason fekvés. Étkezés után, míg nem büfizett, addig nem, de utána nyugodtan. Éjszakára is javaslom.
A mostani módszertani előírás nem javasolja, de ami nekem bejött az elmúlt 45 évben, azon nem szeretek változtatni, ha nem ártalmas és nincs a baba kárára, SŐT!!!

- ami a baba bőréhez hozzáér, azt érdemes vasalni, legalább 6 hetes korig. Nincs olyan sok ilyen dolog, de a pelenkát a feje alá tesszük, elég durva a szövése, azt érdemes mindig vasalni, puhítani. Próbálja ki a saját arcán! Ugye, hogy a vasalt sokkal kellemesebb? :-)

- a sterilizálás nálam mindig egyéni tanács volt. panelban, ahol 40 fokos víz folyik, nem mindig javasoltam, A család higiéniás szokásaitól is függ. Nem sok helyen kértem a napi kifőzést. Forró víz, 1 csepp mosogató, kefe elég.
A tiszta üveget egy tálcán, vasalt konyharuhával letakarva lehet pormentesen tárolni. A cumikat egy tiszta, zárt ( ramás) dobozban.

Remélem tudtam segíteni! :-)

Üdvözlettel:
 



Makay Zsuzsa
2019-07-21 13:26:12
Olvasói értékelés: 5/5
A szerkesztő ajánlja