Minden kisbaba más és más, éppen ezért a fogzás folyamatában is nagy különbségeket tapasztalhatsz. Előfordulhat, hogy a te babád szinte probléma nélkül vészeli át ezt az időszakot, de az is lehet, hogy kemény napok várnak majd rátok. Az alábbiakban összegyűjtöttük, hogy milyen problémákkal találkozhatsz, mire számíthatsz a tejfogak kibújása közben.
1. A fogíny duzzadt, gyulladt lehet
Amikor arra gyanakodsz, hogy elindult a fogzás, akkor érdemes megvizsgálni a baba fogínyét is. Sokszor lehet látni, hogy a kibújó fog helyén vagy körülötte duzzadtabb az íny, esetleg begyullad. Nem kell megijedni, mert teljesen normális folyamatról van szó, de ha úgy érzed, hogy a gyulladás nem csillapodik, akkor mindenképpen mutasd meg a gyermekorvosnak.
2. Nyűgös, sírós lesz a baba
Pici korban gyakran mondogatják az anyukák, hogy azért nyűgös a baba, mert jön a foga. Ebben van igazság, mert a fogzás folyamata okozhat ilyen tüneteket. A kisbaba érzi, hogy valami történik, érzi a kellemetlen, esetleg feszítő érzést a szájába és nem tud mit tenni ellene. Egy darabig tűri, de ha elfogy a türelme, akkor könnyen nyugtalanná válhat.
3. Sokszor ébred, nyugtalanul alszik a baba
A fogzás során előfordulhat, hogy a korábban jó alvó baba alvási szokásai megváltoznak. Nyugtalanabbul alszik, sokat nyöszörög, esetleg többször felébred. A fájdalom, amit érez megakadályozhatja abban is, hogy visszaaludjon.
4. Folyik a nyála
Az egyik legáltalánosabb tünet a fogzással kapcsolatban a nyálzás. Ez önmagában nem okoz panaszt, a ruha elázása ellen lehet textil előkét használni, ami szükség esetén cserélhető. A problémát az okozhatja, hogy ha érzékeny a baba bőre és a túl sok nyál miatt kipirosodik, esetleg kiszárad vagy kiütés jelenik meg rajta. Főleg szeles, hideg időben okozhat problémát, ilyenkor érdemes gyakran letörölni a kis arcát, illetve hidratálókrémet is lehet alkalmazni. Ha a baba cumizik, akkor még jobban oda kell figyelni, mert a cumi mellett felázhat a bőr és ez további kellemetlenségeket eredményezhet.
5. Megváltozik a széklet mennyisége, állaga
Ugyancsak gyakori tünet fogzás során, hogy a baba széklete megváltozik. Lehet, hogy több lesz, lehet, hogy hígabb, ezért fokozottabban oda kell figyelni a bőrápolásra, mert könnyen kipirosodhat a pelenkánál. A hosszabb ideig tartó hasmenés azonban nem biztos, hogy a fogzás velejárója. Lehet bármilyen más betegség tünete is, ezért érdemes a gyermekorvossal konzultálni.
6. Megváltoznak az étkezési szokásai
Annak a babának, akinek éppen bújnak a fogai, gyakran megváltozik az étvágya is. A fájdalom, amit a szájában érez, megakadályozhatja abban, hogy jóízűen egyen. Ilyekor előfordul, hogy többször fog kisebb adagokat enni. Figyeld őt és alkalmazkodj az igényeihez. Így segíthetsz neki a legjobban.
7. Sokszor dörzsöli az arcát, többet sír
A kisbaba még nem tudja elmondani, hogy mi a baj, hol fáj neki. De ha megfigyeled a viselkedését, akkor láthatod, hogy a fájdalmas testrészhez többször odakap. Főleg akkor, ha hirtelen, éles fájdalmat érez. Ha a foga bújik, akkor előfordul, hogy az arcához kap, dörzsöli kívülről, vagy éppen próbálja az egész kezét a szájába tömni. Ugyanezt figyelheted meg akkor, ha például a füle fáj.
Összességében sok tünetet okozhat a fogzás, de a nagyon fontos, hogy mindent nem lehet ennek a számlájára írni. Rövidebb ideig tartó, enyhébb tünetek kísérhetik a tejfogak kibújását, de ha elhúzódik például a hasmenés, a hőemelkedés, vagy a megszokotthoz képest nagyon megváltozik a baba viselkedése, akkor mindenképpen érdemes felkeresni a gyermekorvost, mert más betegség is állhat a háttérben.
Kép forrása: Victoria Borodinova fotója a Pexels oldaláról