A következő kérdésekre ad választ, és az alábbi témákban nyújt segítséget:
- Milyen a párkapcsolatom? Miért vitatkozunk folyton? Mi lehet a megoldás?
- Elváljak vagy legyek türelmesebb? Van még remény az együtt maradásra?
- Megcsalt a Párom. Mit rontottunk el?
- Hogyan tudjuk a problémáinkat úgy rendezni, hogy a gyerekeknek is a legjobb legyen?
- Hogyan legyünk egy család úgy, hogy mindkettőnknek van már gyereke?
Mi az a Párterápia (GE) ?
A családi és párkapcsolati konfliktusok terápiás feldolgozását jelenti.
A családi élet, a párkapcsolat minden szakaszának megvannak a maga "fordulópontjai" (összeköltözés, esküvő, gyerekszületés, stb.) amelyek változást hoznak a párok életébe, és ezeket a párok megoldhatják jól, sikeresen, és gazdagodhatnak általa, vagy rosszul, és akkor tanácsadásra, segítségre, támogatásra szorulnak. A terápiában egy olyan kommunikációra tanítjuk a párokat, amellyel ők nyíltan és őszintén tudják a problémáikat megbeszélni, a másik megértését és elfogadását tartjuk szem előtt, emellett együttműködésre, mindkettőjük számára elfogadható kompromisszumok megkötésére vezetjük rá őket, és a megjelenő negatív érzéseket, haragot megismertetjük velük, közösen megkeressük az okát, és a problémák megoldásában nyújtunk támogatást. A beszélgetések során a kapcsolat erősségére, pozitív oldalaira világítunk rá, ezáltal a pár kiteljesedik, mert megérzik, hogy ők ketten képesek kimászni a válságból, hogy ketten együtt képesek megújulni, fejlődni. A párterápia(GE) a jelenre és a jövőre fókuszál, megkezdéséhez mindkét fél motivációja szükséges, hogy akarja, és benne legyen a folyamatban.
Az üléseket két pszichológus vezeti (1 nő és 1 férfi: a nembeli egyensúly miatt), és amiatt, hogy elkerüljük azt, hogy valakinek a pártját fogjuk. Általában 8-10 alkalom (heti 1 óra rendszerességgel) szokott hozni változást, fejlődést. Az órákon aktívan dolgozunk a párral, a különböző helyzeteket, problémákat mindkét fél szemszögéből megvilágítjuk, és megértetjük a másikkal, egyfajta tükröt adunk a kapcsolatukról, hogy hol tartanak éppen, és milyen feladataik lennének a fejlődéshez. Házi feladatot is mindig adunk, hogy otthon is dolgozzon a pár, a terápia folyamatossága meglegyen.
Tapasztalatok:
Több párral is lefolytattunk már sikeres párterápiákat, a siker mércéje az, hogy a pár mindkét tagja elégedettebb legyen, jobban érezze magát, akár a párkapcsolatában, akár attól, hogy együtt rájönnek arra, merre menjenek tovább, vagy külön folytassák esetleg az életüket. Némely esetekben a "jó megoldás" nem feltétlenül az együtt maradás, ilyenkor segítünk a párokban abban, hogy lezárhassák magukban a kapcsolatot, és ha gyerekek is vannak, hogyan kommunikálják feléjük a változást.
A párterápia felépítése: egy alkalom 60 perc, és általában 5-10 alkalom elősegíti a változást, a fejlődést és a tudatosulást.
Az első beszélgetés mindig az "ismerkedésé", ezalatt mi szeretnénk minél teljesebb képet kapni a pár működéséről, a kommunikációjukról, és az esetleg köztük zajló játszmákról. A pár megismerhet minket, benyomásokat kaphat, és természetesen a felénk irányuló érzéseknek is jelentőségük van, hiszen ezek projekciók (kivetítések), ezeket is felhasználjuk a terápia során, visszajelezzük a kliensek felé. A terápia egy "biztonságos tér", ahol mindennek jelentősége van, és mindent ki is lehet mondani. Nem értékelünk, tehát a párnak megvan a szabadsága arra, hogy bármit elmondhasson, amit fontosnak érez.
Az első óra végén javaslatot teszünk arra, hogy mit gondolunk hogyan menjünk tovább, és a pár is visszajelez felénk, hogy szeretne-e velünk tovább dolgozni. Ezután kitűzünk egy közös célt (ők fogalmazzák meg), és ez irányba fogunk továbbmenni. Az óra végén feladatot kapnak, a problémájuk megoldására irányulva.
A további alkalmakkor első lépésben meghallgatjuk, hogy "mit hoz" a pár az órára, milyen új problémák merültek fel, mi foglalkoztatja őket jelenleg, és az óra második részéban a cél elérésére fókuszálunk különböző módszerekkel.
Néhány alkalom után összegzünk, hogy a cél függvényében hol tartunk jelenleg, mit kell még tenni a cél eléréséhez.
Akkor ritkítjuk a találkozásokat, ha a pár már érezhetően jól működik együtt, képes már maga irányítani a köztük zajló folyamatokat. Az mindig érződik, hogy mikor nincsen már ránk szükségük, mert megtanulták a párterápia által maguk megoldani jól a nehezebb helyzeteket is, tehát a párkapcsolatuk menedzsereivé váltak.