Mi az a teniszkönyök?
Teniszkönyök alatt azt az állapotot értjük, amikor a felkarcsont könyök felöli részén lévő külső bütyöknél csonthártyagyulladás lép fel, ami leginkább az alkarfeszítő izmának a fájdalmában, és a csukló hátrafeszítésénél fellépő kellemetlenségben nyilvánul meg.
Ezt leggyakrabban túlzott megerőltetés hatására az orsócsonti csontfeszítő izmot a csontbütyök nyúlványához rögzítő ín sérülése okozza. Mivel ezt a területet használjuk a kar kiegyenesítésénél, így teniszezőknél gyakori probléma, ám az irodában dolgozóknál is felléphet, méghozzá az egér gyakori használata miatt. Hiszen ekkor abnormális pozícióba tartjuk a csuklónkat, a feszítőizmok túlfeszülnek, ráadásul monoton ismétlődő mozdulatokat végzünk.
Így előzhetjük meg a problémát
- karfás széken üljünk, hogy az alkarunkat meg tudjuk támasztani
- ha erre nincs lehetőség, használjunk alkartámaszt
- óránként mozgassuk át a karunkat
- használjunk zselés egérpadot
- úgy állítsuk be a széket, hogy az asztal felülete ne legyen túl magasan
- az egér ne legyen túl távol tőlünk
- mozogjunk rendszeresen
Sajnos az egér túlzott használata nem csak a teniszkönyök kialakulását eredményezheti, hanem az úgynevezett „egérváll”-ét is. Hiszen az állandó feszülés és az ebből következő vérellátási zavar észrevehetetlenül extra igénybevételt és terhet ró a vállakra is, így sokan nem is gondolnak arra, hogy gyakori vállfájdalmuk valójában az egérhasználat eredménye.
Aktív fájdalomcsillapítással a fájdalommentes munkavégzésért
Amennyiben a karunkban, vállunkban visszatérő, esetleg nem szűnő fájdalmat érzünk, úgy érdemes szakemberhez fordulni, hiszen kezeletlen esetben a panasz csak fokozódhat. Így ha pihentetés, jegelés sem hoz eredményt, úgy kúrában végzett injekciós-infiltratív terápiával megszűntethető a probléma, hiszen ekkor a fájdalom kiinduló okára hatunk- mondja dr. Váradi Éva főorvosnő, a Fájdalomközpont aktív fájdalomcsillapítás specialistája, aki hozzátette, hogy kezelés kiegészíthető Guna terápiával, valamint akupunktúrával is, ezekkel is segítve a gyulladásért és a fájdalomért felelős anyagok mihamarabbi elszállítását.
Forrás: Fájdalomközpont
Fotó: adamr /FreeDigitalPhotos.net