Mikor van szükség gyógyszeres kezelésre
A normál vérnyomás a 140/90 Hgmm alatti érték, ennél magasabb esetén magasvérnyomás-betegségről beszélünk. Ekkor alapos kivizsgálás után a szakorvos gyógyszeres kezelést is javasolhat, melyek általában viszonylag rövid időn belül ki is fejtik a hatásukat. Erre a célra több féle készítmény is áll rendelkezésre, melyek közül az orvos hosszas mérlegelés után dönt (ACE gátlók, ARB-k (angiotenzin II receptor blokkolók) calcium csatorna gátlók, diuretikumok, Béta blokkolók, központi hatású szimpatikus idegi aktivitást csökkentő szerek, alfa-1 receptor blokkolók, direkt vazodilatátorok). Attól függően, hogy a beteg hogy reagál a kezelésre, előfordulhat, hogy változtatni szükséges a gyógyszer adagján.
Normális érték elérése után abba lehet hagyni?
Fontos megjegyezni, hogy a gyógyszer dózisának változtatása, esetleg elhagyása kizárólag orvosi javallatra történhet. Ennek oka az, hogy a normál érték „csupán” a készítményeknek köszönhető, és ha ezt az illető elhagyja azokat, akkor a vérnyomása ismételten megemelkedik.
„Az igaz, hogy a magas vérnyomás nem gyógyítható, ám megfelelő étkezéssel, kevesebb stresszel és rendszeres testmozgással az állapot nagymértékben javítható. Amennyiben az előírásokat és a kezelőorvos tanácsait is betartja - pl. kevesebb sófogyasztás, cigarettáról való leszokás -, akkor a vérnyomás értéke csökkenhet, ami alacsonyabb dózisú kezelést igényelhet, vagy akár a gyógyszeres terápia teljes elhagyását. Viszont bármiféle változtatás csakis orvosi utasításra történhet!”- mondja dr. Kapocsi Judit tanárnő, a Trombózisközpont magas vérnyomás specialistája
A hipertónia kezdeti stádiumában, amikor elsősorban a fizikai, szellemi túlterhelés, illetve a stressz váltja ki a tenzió emelkedést, az életmódváltás (pl. pár kg fogyás, rendszeres mozgás, dohányzás elhagyása stb.) és az átmeneti vérnyomáscsökkentő kezelés után pár hónappal akár el is hagyható a gyógyszer. Hasonlóképpen a terhesség utolsó hetében, vagy szülés során fellépő hipertónia is megszűnhet a szülés után pár héttel, akárcsak a menopauza által provokált hipertónia.
Forrás: Trombózisközpont
Fotó: Stoonn/FreeDigitalPhotos.net